RUSKI KA-52 PROTIV STINGERA: Jedan helikopter Ka-52 je odbio 18 MANPADS-a ometajući sve bojeve glave (VIDEO)
SA početkom ukrajinske kontraofanzive, prisustvo borbenih platformi u vazduhu je od posebnog značaja. Stručnjaci su počeli da prate ne samo šta se dešava na zemlji, već i na nebu.
Foto: EPA
Mnogi stručnjaci sa polova dva zaraćena tabora, koji pomno prate aktuelna dešavanja, pitali su pre tri dana zašto MANPADS napredujućih snaga ne funkcionišu, jer nebo zaista vrvi od Ka-52 Aligatora i Mi-28 Noćnih lovaca. Čini se da je „protivotrov“ za „Stingerse“, u potpuno industrijskim količinama dostupnim Ukrajini, konačno otkriven.
JEDAN K-52 PROTIV 18 MANPADS
Lansiranja MANPADS-a se dešavaju redovno kao i ranije, a poslednjih nedelju dana sa jednostavno neverovatnom učestalošću. Neki nezvanični izvori su uoči večeri objavili informaciju, koju je potvrdila agencija RIA, da je jedan od Ka-52 bio podvrgnut osamnaest napada odjednom od strane prenosivih protivvazdušnih sistema... i mirno vraćen u bazu bez ijedne, što bi se moglo naziva ogrebotinom.
Ovo je pravi rekord. I ovde nema čuda, postoji sistematski rad ruskih dizajnera i inženjera, oličen u „proizvodu“ skromnog i ne glasnog naziva Vitebsk-25. Međutim, ovo ime je poznato na domaćem tržištu. Za izvoz je poznatiji kao predsednik-S.
PVO VITEBSK-25
Kada je sistem PVO Vitebsk-25 prvi put predstavljen na Eurosatory-2010 u Parizu 2010. godine, mnogi stručnjaci jednostavno nisu verovali u njegovu sposobnost da odbije tako ogroman broj projektila.
Pet godina kasnije, časopis Air International objavio je izveštaj egipatskog Ministarstva odbrane, koje je već gađalo ruske helikoptere Ka-52 i podvrglo ih bezbrojnim testovima pre kupovine. Na Helikopter sa Vitebsk-25 je tada ispaljeno dvadesetak ruskih raketa Igla MANPADS, od kojih nijedna nije pogodila cilj. Novinari izdanja su takođe izrazili sumnju u to da nema prevare od strane Rusa.
Iako, bez detaljne specifikacije, neki izveštaji zapadnih medija sugerišu da Vitebsk-25 ima laserske protivmere protiv raketa zemlja-vazduh i vazduh-vazduh sa infracrvenim navođenjem pojačanim bakljom. Oprema navodno može da otkrije i blokira pretnje na azimutu od 120 stepeni i elevaciji od 60 stepeni. Zajedno sa IR pretnjama, Vitebsk-25 otkriva i ometa radarske pretnje od četiri gigaherca/GHz do 18GHz.
KAKO FUNKCIONIŠE VITEBSK-25?
Vitebsk-25, koji je razvio moskovski koncern „Radioelektronske tehnologije“, metodično detektuje lansiranja i upozorava posadu na njih. A onda je počeo njegov glavni posao. Pasivna zaštita je uključivala oslobađanje dobro poznatih toplotnih zamki i mamaca, ali stvar nije bila ograničena na ovo.
Aktivna odbrana stupa u akciju kada Vitebsk-25 direktno angažuje termičke sisteme za navođenje protivvazdušnih raketa infracrvenim zračenjem i snažno ometa bojevu glavu radarskim navođenim ciljevima. A rakete raznih protivvazdušnih sistema poslušno su išle na lažne ciljeve.
Foto: Printskrin
Sistem koristi kombinaciju senzora, uključujući radarske prijemnike upozorenja, laserske prijemnike upozorenja i senzore upozorenja o približavanju projektila, da otkrije i locira dolazeće pretnje. Zatim primenjuje razne protivmere, kao što su pljeve, rakete i elektronsko ometanje, da zbuni ili onemogući rakete.
KLjUČNE KARAKTERISTIKE VITEBSK-25
Sistem je dizajniran da detektuje i ometa radarske signale, kao i da obezbedi signale za mamce da zbuni neprijateljske radarske sisteme. Takođe može da otkrije i prati dolazne projektile i obezbedi protivmere da ih porazi.
Jedna od ključnih karakteristika sistema Vitebsk-25 je njegova sposobnost da radi u potpuno automatskom režimu, što mu omogućava da brzo odgovori na pretnje bez potrebe za unosom od posade aviona. Ova karakteristika čini sistem veoma efikasnim u borbenim situacijama, gde odluke u deliću sekunde mogu značiti razliku između života i smrti.
Sistem Vitebsk-25 je takođe veoma modularan, što znači da se lako može integrisati u širok spektar tipova i konfiguracija aviona. To ga čini raznovrsnim i fleksibilnim rešenjem za vojne snage koje upravljaju raznim avionima.
BONUS VIDEO - OBUKA NA "TERMINATORIMA": Vežba mobilisanih rezervista i dobrovoljaca u Donjecku
Preporučujemo
KOLIKO BI TREBALO DA STAVITE U KOVERTU "DA SE NE OBRUKATE" Od cifre da se zavrti u glavi, detaljna računica
CENA stolice na svadbama u Srbiji ove sezone košta i do 120 evra po gostu, a u kovertu ne bi trebalo staviti manje od 100 evra, "da se ne osramotite" gde god da ste na veselju - nevažno da li u Beogradu, Vranju, Subotici, Loznici, Boru...
24. 03. 2026. u 22:24
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
"IMA ŽIVOTA I BEZ EU - ONA JE SAMO SENZACIJA" Milanović iznenadio izjavom: "Ona je fasada i nadogradnja, i to dok traje..."
HRVATSKI predsednik Zoran Milanović primio je danas u Zagrebu makedonsku predsednicu Gordanu Siljanovsku Davkovu i poručio da proces pristupanja njene zemlje predugo traje, da ne može da daje savete, ali da ima života i bez Evropske unije (EU).
25. 03. 2026. u 10:29
Komentari (3)