AMERIČKI STRUČNJAK: Novi svetski poredak se stvara oko Rusije, Kine i Irana
Vakuum moći koji je stvorila — i nastavlja da stvara administracija predsednika SAD Džozefa Bajdena popuniće novooformljena koalicija Rusije, Kine i Irana, smatra predsednik Međunarodnog američkog saveta za Bliski Istok i politikolog Mažid Rafizade.

Foto: AP Photo/Alexander Zemlianichenko, Pool, File/Shutterstock/Ilustracija
On u tekstu objavljenom na portalu Instituta Gejtstoun podseća na uspešno sprovedene vojne vežbe Rusije, Kine i Irana u Omanskom zalivu prošlog marta, istakavši da savezi koji se formiraju oko kritičnih osovina poput ove mogu trajati dugo godina, a i decenija — što je već počelo da brine neke američke visoke zvaničnike.
Rafizade podseća da je šef Združenog generalštaba SAD, general Mark Mili, još krajem prošle godine napomenuo da se Rusija i Kina "zbližavaju, a Iran je treći", ocenivši da će savez tih zemalja biti problematičan za Vašington "mnogo godina, pogotovo imajući u vidu kapacitete Rusije i Kine."
Bivši savetnik predsednika Trampa za nacionalnu bezbednost i nekadašnji ambasador SAD pri Ujedinjenim nacijama Džon Bolton slično je upozorio u martu ove godine da aktuelna administracija u Vašingtonu "sedi skrštenih ruku", dok koalicija Rusije, Kine i Irana "radi na osnaživanju svojih odnosa i suprotstave se SAD na više polja", istakavši da "Saudijci i drugi takođe stavljaju svoj ulog na Kinu i Rusiju."
"Kinezi imaju strategiju koju slede... Mi tumaramo unaokolo iz dana u dan", ocenio je Bolton.
Odlučne izjave o suprotstavljanju američkoj hegemoniji mogle su se čuti iz Irana još krajem prošle godine, kada je visoki savetnik vrhovnog vođe Irana ajatole Ali Hamneja, Ali Akbar Velajati istakao da je Iran "jedna od retkih zemalja koja se jasno protivi SAD i nastavlja svoj politički život i stvara saveze i sporazume sa drugim zemljama."
"Dakle, šta je loše u tome što gajimo odnose sa zemljama poput Rusije, Kine, Indije? Ove zemlje imaju naprednu tehnologiju i, za razliku od Zapada, mnogo su puta odgovarale na naše zahteve i nudile nam da se oslonimo na njihove sposobnosti. Šta drugo da očekujemo od svojih saveznika", zapitao se on.
Imajući trenutnu situaciju u vidu, Mažid Rafizade zaključuje da osovina formirana oko Rusije, Kine i Irana "preuzima vođstvo u novom svetskom poretku", zahvaljujući "manjkavom rukovodstvu i vakuumu koji je Bajdenova administracija stvorila — i nastavlja da stvara."
(RT Balkan)

TRAMP PRAVI „ZASEDU“ PUTINU NA ALjASCI: Planira punu demonstraciju vojne sile za Ruse - manevre za dominaciju Arktikom
NA više lokacija širom Aljaske u punom jeku je zajednička vojna vežba kombinovanih snaga "Arktička ivica 2025".
10. 08. 2025. u 16:18

EVO KO JE TROSTRUKI UBICA IZ GNjILANA: Bio u društvu sa Kurtijem, Osmanijevom i Haradinajem
TRI osobe su ubijene, a nekoliko je ranjeno u pucnjavi koja se dogodila danas u Gnjilanu, dok je osumnjičeni napadač u bekstvu, prenela je Koha. Bolnica u Gnjilanu saopštila je da je na licu mesta konstatovana jedna smrt, a da su dve osobe prebačene u Urgentni centar bez znakova života.
10. 08. 2025. u 18:11

"Lekari su Saši Popoviću dali morfijum i tako je umro - nije osetio ništa, zaspao je! Sada me doziva po kući"
"ČESTO ga sanjam, nije bilo tog sna gde je on izgledao kao u ovo poslednje vreme kada je bio bolestan, uvek ga sanjam iz vremena kada smo nas dvoje počeli da se zabavljamo i kad smo se venčali. Tada je imao onu kosicu malo dužu i okrugle malo veće naočare i sanjam ga kako je raspoložen, nasmejan, vedar i trči-juri na sve strane."
09. 08. 2025. u 12:05
Komentari (0)