TALIBANI SU ODBILI DA PROMENE SVOJ STAV: UN odlaze iz Avganistana ako se ne dozvoli ženama da rade za njih
UJEDINjENE nacije spremne su da donesu odluku da se u maju povuku iz Avganistana ako ne budu ubedile talibanske vlasti da dozvole ženama da rade za tu organizaciju, rekao je šef Programa UN za razvoj (UNDP) Ahim Štajner.

FOTO: AP/Tanjug
Zvaničnici UN proveli su mesece u pregovorima s liderima talibanskog pokreta u nadi da će ih ubediti da naprave izuzetke u vezi s pomenutom zabranom, preneo je Gardijan.
Preteći potez dolazi pošto se procenjuje da će za dve trećine stanovništva, ili 28 miliona ljudi, biti potrebna humanitarna pomoć 2023. godine, a američka vlada i druge članice G7 zbog toga će možda smanjiti pomoć Avganistanu.
Talibani su odbili da promene svoj stav, objavljen u decembru, očigledno po naređenju njihovog konzevativnog vođe Hibatule Akundžade.
Ujedinjene nacije zapošljavaju 3.300 Avganistanaca – 2.700 muškaraca i 600 žena, koje ne rade od 12. aprila kada su im talibani zabranili da dolaze na posao.
- Uprkos tome, one nastavljaju da rade i biće plaćeni - rekao je portparol UN Stefan Dižarik.
Talibanska zabrana se ne odnosi na međunarodno osoblje UN, u kojem je među 600 zaposlenih 200 žena.
Štajner je dodao da ako UN odu iz Avganistana, već vidi "slike miliona mladih devojaka, mladića, očeva, majki, koji neće imati dovoljno hrane".
Preporučujemo

"NEZAKONITA ODLUKA": Avganistan ne vidi ništa sporno u isključivanju žena iz UN
12. 04. 2023. u 12:57

"NEĆU MOĆI DA PRISUSTVUJEM DOGAĐAJIMA" Država EU zabranila Ficu prelet do Moskve, traže se alternativne rute
SLOVAČKI premijer Robert Fico je izvestio da Estonija nije dozvolila slovačkom avionu za Rusiju da preleti preko njene teritorije i da se traži alternativni put.
07. 05. 2025. u 21:01

"TO JE SKANDAL!" Orban žestoko udario na Ursulu fon der Lajen zbog Ukrajine
MAĐARSKI premijer Viktor Orban oštro je kritikovao predsednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen na društvenim mrežama zbog poziva Ukrajini da ubrza pristupanje Evropskoj uniji.
07. 05. 2025. u 15:26

TAČNA PUTANjA: Kako je Vučić leteo u Moskvu "momkom iz Brazila" - zanimljiva oznaka aviona "YU-SRB"
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić stigao je danas u Moskvu gde će 9. maja prisustvovati vojnoj paradi povodom Dana pobede.
07. 05. 2025. u 17:04
Komentari (0)