STIGLA PRVA REAKCIJA SA ZAPADA: Borelj i Nobelov komitet osuđuju zatvorsku kaznu protiv beloruskog nobelovca
EVROPSKA unija i Nobelov komitet oštro su danas kritikovali suđenja i presude na višegodišnje zatvorske kazne dobitniku Nobelove nagrade za mir Alešu Bjaljackom i drugim beloruskim aktivistima za ljudska prava.
Foto AP
Visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj naveo je da je lažno suđenje Bjaljackom još jedan užasan primer režima beloruskog predsednika Aleksandra Lukašenka, koji pokušava da ućutka one koji ustaju u odbranu ljudskih prava i osnovnih sloboda građana Belorusije, preneo je Rojters.
Norveški Nobelov komitet je takođe danas poručio da je presuda beloruskom aktivisti za ljudska prava i nobelovcu prava tragedija.
- Aleš Bjaljacki jedan je od najistaknutijih boraca za demokratiju, slobodu i ljudska prava u Belorusiji, a sudski spor i optužbe protiv njega politički su motivisane - rekla je Berit Rajs Andersen, predsedavajuća Nobelovog komiteta.
Bjaljacki (60), u pritvoru u Minsku, danas je osuđen na 10 godina zatvora pred sudom koji ga je proglasio krivim za finansiranje protesta 2020. godine i utaju poreza, javio je TAS S.
Bjaljatski, prodemokratski aktivista i osnivač Vjazna grupe za ljudska prava, koja je obezbedila pravne i finansijske usluge kao pomoć demonstrantima tokom talasa nemira u Belorusiji 2020. godine, osuđen je za finansiranje protesta i utaju poreza.
On je dobio Nobelovu nagradu za mir 2022. zajedno sa ruskom organizacijom za ljudska prava Memorijal i ukrajinskom grupom za ljudska prava Centar za građanske slobode.
BONUS VIDEO: IZGOREO OBLAKODER U IZGRADNjI - Vatrogasci u Hong Kongu uspeli da se izbore sa vatrenom stihijom
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOKlikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"NE ŽELIM PREGOVORE" Tramp brutalno zapretio: Napadi na Iran biće nastavljeni dok ne pristanu
PREDSEDNIK Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je danas da će američki vazdušni udari na Iran biti nastavljeni i narednih dana, uz upozorenje da će biti sve intenzivniji ukoliko Teheran ne pristane na sporazum, dodajući da trenutno ne želi pregovore sa Iranom.
15. 07. 2026. u 20:30
NOVI JEZIV SNIMAK DRAME U AVIONU: Supruga drži Srbina da ne ispadne iz aviona (VIDEO)
NA letu iz Soluna za Mihnen prošlog petka dogodio se incident kada je tokom leta pukao prozor aviona, a onda je došlo do dekompresije kabine.
14. 07. 2026. u 17:57
VODITELjKA GODINAMA NE SPAVA SA MUŽEM: "To je za mene traumatično!"
VODITELjKA sa suprugom već godinama ne spava u istom krevetu...
14. 07. 2026. u 11:17
Komentari (3)