DVE DUŠE" PROTIV RUSIJE: U Parizu juče obeležena šezdeseta godišnjica potpisivanja sporazuma između Šarla de Gola i Konrada Adenauera
FRANCUSKA i Nemačka obeležile su juče u Parizu šezdesetu godišnjicu potpisivanja Jelisejskog sporazuma o prijateljstvu dve zemlje, u prisustvu dvojice lidera, Emanuela Makrona i Olafa Šolca, poslanika i ministara dvaju zemalja, odali počast Evropi, čvrstim vezama između Pariza i Berlina i potvrdili nedvosmislenu podršku Ukrajini, ali Šolc nije dao nikakav dodatni znak oko eventualnog slanja tenkova "leopard 2" Kijevu.
Foto: AP
- Nećemo da dozvolimo da se Evropa vrati u vreme kada je nasilje zamenjivalo politiku i gde su nacionalna rivalstva cepala naš kontinent - poručio je između ostalog nemački kancelar na Sorboni, gde su se dva državnika obratila govorima na svečanoj ceremoniji.
- Nastavljaćemo da pružamo svu podršku Ukrajini koja joj je potrebna, dok god joj bude bila potrebna - kazao je Šolc, i poručio da "imperijalizam Vladimira Putina neće proći", ali nije pomenuo "leparde".
Joakim Biterlih, bivši evropski i diplomatski savetnik Helmuta Kola, poručio je preko francuskih medija da Sorbona i nije mesto na kom bi mogle da se iskažu takve najave. I predsednik Markon je dao nedvosmislenu podršku Ukrajini u ratu protiv Rusije, a obojica su istakla važnost francusko-nemačkog prijateljstva.
- Mi smo dve duše u istim grudima. Ne liče jedna na drugu, nemaju istu istoriju, ali kucaju zajedno, u istim grudima, ujedinjujući nas - kazao je Makron nalazeći uzore u nemačkoj literaturi, uz pljesak Olafa Šolca i prisutnih, nakon čega je hor otpevao nemačku, francusku i evropsku himnu.
Posle ceremonije na Sorboni, usledio je zajednički savet ministara u Jelisejskoj palati. U oktobru je savet prethodno bio odložen zbog velikog neslaganja između Pariza i Berlina oko mnogobrojnih tema vezanih za energetiku i odbranu. Analitičari ističu da je razlog za nešto hladnije odnose bio i različit karakter dvojice lidera, jer Šolc, za razliku od Makrona, ne voli previše da istupa u javnosti.
Sada je pronađena nova prilika za približavanje, i to na godišnjicu potpisivanja sporazuma između Šarla de Gola i Konrada Adenauera 22. januara 1963. godine.
Istovremeno, dvojica lidera su potpisala zajednički tekst u francuskom listu "Žurnal di Dimanš" i nemačkom "Frankfuter alemajne cajtung", u kome su istakli važnost francusko-nemačkog motora za mir u Evropi, uz poruku vezanu za Ukrajinu:
- Rusija ne treba da pobedi i neće pobediti u ratu ilegalne i bestidne agresije koji vodi protiv Ukrajine.
Izrazili su, između ostalog, želju da Evropa postane suverenija, da zaokruži svoju bankarsku uniju, s prvim mestom proizvodnje i inovacija na svetu, kao i da bude lider u digitalizaciji i zaštiti čovekove sredine.
Preporučujemo
Oglasio se Radev: Radićemo na formiranju stabilne vlade - novi izbori bili bi katastrofa
19. 04. 2026. u 20:53
Libanska vojska raščišćava put u južnom Libanu: Uklanja izraelsku barijeru
19. 04. 2026. u 20:25
Zvaničnica Emirata: Preko 90 odsto meta iranskih napada je civilna infrastruktura
19. 04. 2026. u 20:22
Umrla hrvatska političarka (39): Poznata po sramnim izjavama o Srbima
BIVŠA gradska odbornica Rijeke Ivona Milinović iznenada je preminula sinoć u Rijeci u 39. godini. Vest o njenoj smrti objavljena je na Fejsbuk grupi Riječka enciklopedija, a potvrdio ju je portal Hrvatski glasnik sa kojim je Milinović sarađivala, kao i Novi list.
17. 04. 2026. u 13:13
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
Tragač iz "potere" se srušio na pod usred emisije: Nastao muk u studiju, vidite reakciju Memedovića (VIDEO)
VODITELj je postavio takmičaru pitanje nakon kojeg je u studiju usledila neočekivano zabavna i zanimljiva situacija.
14. 04. 2026. u 08:09
Komentari (5)