SPASAO GA IMUNITET: Američki sud odbio tužbu protiv Bin Salmana za ubistvo DŽamala Kašogija
AMERIČKI savezni sud u Vašingtonu odbacio je tužbu protiv prestolonaslednika Saudijske Arabije Muhameda bin Salmana zbog ubistva saudijskog novinara Džamala Kašogija, uz obrazloženje da on uživa imunitet pred sudom SAD kao aktuelni šef strane vlade.
Foto AP
Advokati američkog Ministarstva pravde naveli su u podnesku, dostavljenom sudu u novembru, da je Bajdenova administracija utvrdila da princ Muhamed, „kao aktuelni premijer strane vlade, uživa imunitet šefa države od nadležnosti američkih sudova".
Kraljevskim dekretom u septembru odlučeno je da prestolonaslednik od oca preuzme i mesto premijera, a Bajdenova administracija je saopštila da smatra da je on zaštićen od mogućeg krivičnog gonjenja u SAD, posle tužbe koju je protiv Mohameda bin Salmana i drugih podnela Čengizova, zajedno sa organizacijom za ljudska prava "Demokratija za arapski svet sada", koju je Kašogi i osnovao.
Kašogi, novinar i istaknuti kritičar prestolonaslednika Bin Salmana, ubijen je u saudijskom konzulatu u Istanbulu u oktobru 2018. godine.
Rijad je tada saopštio da su bivšeg novinara Vašington posta u "odmetničkoj operaciji" ubili agenti poslati da ga ubede da se vrati u Saudijsku Arabiju.
Veruje se da su ga raskomadali, iako njegovi ostaci nikada nisu pronađeni.
Američki obaveštajci zaključili su da je prestolonaslednik Saudijske Arabije odobrio ubistvo novinara, koji je kritički pisao o grubim metodama princa Mohameda da ućutka one koje je smatrao rivalima ili kritičarima, piše Rojters.
Restoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOKlikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"TREBA ODATI PRIZNANjE VUČIĆU I SRBIJI, MORAMO ZAŠTITI SRBE OD KURTIJA" Montgomeri očitao lekciju medijima u CG o Kosovu i Metohiji
U INTERVJUU za crnogorski "Dan", Vilijam Montgomeri, bivši američki ambasador u SR Jugoslaviji, osvrnuo se na situaciju na Kosovu i Metohiji.
15. 05. 2026. u 13:16
KRAĐA VEKA U NBA! Nikola Jokić ovakvu nepravdu nije zaslužio, bruka i sramota
NBA liga donela je odluku o MVP igraču NBA lige!
17. 05. 2026. u 16:04 >> 16:14
"TRAMP JE U PRAVU, ŠVERCOVALI SMO SE": Kolinda o napetostima između Rusije i NATO-a: "Bojim se eskalacije!"
JOŠ jedan neidentifikovani dron juče je ušao je u vazdušni prostor Litvanije - treći dan zaredom. Glavni sekretar NATO-a Mark Rute, tokom poseta vežbi civilne odbrane u Švedskoj, poručio je da je Savez spreman da odgovori na svaku pretnju.
22. 05. 2026. u 08:40
Komentari (0)