UPUCAN ŠINZO ABE: Bivši premijer Japana pogođen u leđa tokom govora, lekari se bore za njegov život (FOTO)
BIVŠI japanski premijer Šinzo Abe upucan je danas dok je držao govor tokom predizbornog skupa u gradu Nara na zapadu zemlje, saopštila je državna agencija NHK.
Foto: AP Photo/Eugene Hoshiko, File
Kako javlja agencija, Abe je više puta upucan u leđa pumparicom sa razdaljine od samo nekoliko metara.
Nakon što je drugi put pogođen, Abe se srušio na zemlju držeći se za grudi. Očevici tvrde da je obilno krvario.
On je u svesnom stanju helikopterom prebačen u bolnicu, ali mu je otkazalo srce i trenutno ne pokazuje znake života, pišu Asahi Šinbun i NHK.
Bivši guverner Tokija Joiči Masuzoe saopštio je da je Abe u stanju kardiopulmonarnog zastoja. Taj termin se u Japanu koristi pre nego što smrt osobe bude zvanično potvrđena, piše Bi-Bi-Si.
Japanska policija je saopštila da je uhapšen osumnjičeni Tecuja Jamagami, četrdesetjednogodišnji stanovnik Nare. On nije pokušao da beži posle napada.
Abe je u Nari držao predizborni govor uoči nedeljnih izbora za japanski gornji dom.
Japanski premijer Fumio Kišida je otkazao sve predizborne skupove i hitno se vratio u sedište Liberalno-demokratske partije Japana u Tokiju.
Šinzo Abe je premijer sa najdužim stažom u istoriji Japana.
Bio je predsednik vlade Zemlje izlazećeg sunca u dva navrata - od 2006. do 2007. godine i od 2012. do 2020, kada se povukao zbog zdravstvenih problema.
Abe je konzervativac i često je nazivan ekstremnim desničarem. Član je nacionalističkog društva Nipon Kaigi, i zalagao se za ukidanje člana 9 japanskog ustava, čime bi se omogućila militarizacija i naoružavanje zemlje.
Ekonomska politika koju je vodio je na Zapadu poznata kao "Abenomika", i uključuje fiskalne stimulacije i strukturne reforme koje su Japan održale među najrazvijenijim svetskim ekonomijama.
Na Vidovdan ove godine predsednik Srbije Aleksandar Vučić je odlikovao Abea Ordenom Republike Srbije na lenti zbog očuvanja prijateljskih odnosa i poboljšanja saradnje dve zemlje.
BONUS VIDEO: UNIŠTENA DVA AMERIČKA SISTEMA HIMARS - Ministarstvo odbrane Rusije objavilo snimak
Preporučujemo
NAPAD POSLE POVLAČENjA? Ukrajinci tvrde - Rusi granatirali Zmijsko ostrvo
07. 07. 2022. u 09:10
BAJDEN O OSTAVCI DžONSONA: Nastavljamo blisku saradnju s vladom u Londonu
07. 07. 2022. u 23:35
CNN OBJAVIO DA JE IRAN PROGLASIO VELIKU POBEDU, TRAMP POLUDEO Saopštenje je velika prevara, nadležni utvrđuju da li je počinjeno krivično delo
IRAN je saopštio da je ostvario veliku pobedu i primorao Sjedinjene Američke Države da prihvate njegov plan u 10 tačaka, navodi se u saopštenju Vrhovnog saveta za nacionalnu bezbednost Irana koje su preneli državni mediji, tvrdi CNN. Tramp je na obajvu CNN-a ekspresno reagovao i optužio ih za prevaru.
08. 04. 2026. u 02:39
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
SAMOUBISTVO BIVŠEG MINISTRA MUP-A ISPRED SKUPŠTINE: Ostavio 3 koverte, oduzeo sebi život zbog Haškog tribunala
Na današnji dan, 11. aprila 2002. godine, na ulazu u zdanje Doma Narodne Skupštine Srbije (tadašnje Skupštine SRJ) u Beogradu, bivši ministar unutrašnjih poslova Srbije Vlajko Stojiljković izvršio je samoubistvo, neposredno nakon usvajanja Zakona o saradnji sa Haškim tribunalom. Preminuo je dva dana kasnije od posledica ranjavanja.
11. 04. 2026. u 21:30 >> 21:39
Komentari (1)