RASTU PREVIRANJA U EGEJSKOM MORU Erdogan poručio: Grčka da prestane da naoružava sporna ostrva
TURSKI predsednik Redžep Tajip Erdogan izjavio je danas da Grčka treba da prestane da naoružava ostrva koja, kako je naveo, imaju status demilitarizovanih teritorija i da se pridržava međunarodnih sporazuma.
Foto: EPA
Ova izjava će verovatno podstaći obnavljanje dugotrajnih tenzija između suseda u Egejskom moru, ocenjuje Rojters.
Erdogan je prošle nedelje saopštio da Turska prekida razgovore sa Grčkom.
Nakon petogodišnje pauze, dve članice NATO-a prošle godine su nastavile razgovore o rešavanju sporova u Sredozemnom moru i drugim bilateralnim pitanjima, ali ti pregovori nisu doneli veliki napredak.
- Upozoravam Grčku da izbegava snove, dela i izjave zbog kojih će zažaliti. Urazumite se - naveo je ranije Erdogan u govoru koji je održao dok je posmatrao turske vojne vežbe u blizini Izmira na obali zapadne Turske.
On je rekao i da se Turska neće odreći svojih prava u Egejskom moru i neće odustati od korišćenja prava utvrđenih međunarodnim sporazumima kada je reč o naoružavanju spornih ostrva.
Turska i Grčka se dugo spore oko pitanja kao što su pomorske granice, vazdušni prostori dveju zemalja, migranti i etnički podeljeni Kipar.
BONUS VIDEO:
AKTIVNOSTI NA BALTIČKOM MORU: Pogledajte vežbe dela Baltičke flote
Preporučujemo
ISHOD KAKAV NIKO NIJE OČEKIVAO: Trgovina između Rusije i Turske se udvostručila
08. 06. 2022. u 16:32
ERDOGAN ALARMIRA SVET: Panika u Evropi, sistem bezbednosti Zapada se ruši
05. 06. 2022. u 17:11
TURSKA "DRIBLA" AMERIKU: Prvo konkretni koraci, pa priča o Finskoj i Švedskoj u NATO
30. 05. 2022. u 22:36
ERDOGANOV PORTPAROL: Stoltenberg želi da organizuje sastanak Turske, Švedske i Finske
29. 05. 2022. u 17:29
NAPUSTILA GRAD I NA BABOVINI ODGAJA DECU: Mlada Beograđanka Aleksandra odlučila da se pre 14 godina vrati u planinsko selo Vlase kod Vranja
MOJ tata se ljutio na mene, govorio je, ja sam odatle otišao, a ti se vraćaš, ali ja sam odlučila i na kraju je život tako sve uredio da na mestu u planinskom selu Vlase, gde je njegova majka Ljubica odgajala trojicu sinova i jednu kćer, to sada radim i ja - započinje svoju po mnogo čemu neobičnu priču tridesetšetogodišnja učiteljica Aleksandra Ljubić, književnica, slikarka, supruga, odbornica u skupštini grada i, kako kaže, najvažnije mama Darka (14), Đorđa (10), Veljka (8) i Marijane (7).
10. 01. 2026. u 15:08
FRANCUSKA PRETI IZLASKOM IZ NATO-a: Glasanje u parlamentu, bes prema Trampu zbog Venecuele, Izraela i Grenlanda
FRANCUSKA je zapalila političku fitilj-bombu u samim temeljima NATO-a, u trenutku kada se globalne tenzije ubrzano prelivaju sa periferije na samu strukturu zapadnog bezbednosnog sistema.
10. 01. 2026. u 06:30
SKRIVENA PRETNjA IZ VOJNE BAZE: Tajni grad veličine 100 Moskvi na Grenlandu - duboko ispod ledenog pokrivača
NAUČNICI upozoravaju na ozbiljan ekološki rizik od napuštene američke vojne baze Kamp Senčuri, poznate kao „grad pod ledom“, koju je slučajno ponovo otkrio NASA-in radar 2024. godine duboko ispod ledenog pokrivača Grenlanda.
10. 01. 2026. u 15:43
Komentari (0)