AMERIKACI PREBACILI 16.000 BIOLOŠKIH UZORAKA VAN UKRAJINE Igor Kirilov: Istraživani virusi najopasniji za stanovništvo
SAD i njihovi saveznici prebacili su oko 16.000 bioloških uzoraka van ukrajinske teritorije u okviru svojih vojnobioloških aktivnosti, saopštio je danas šef ruskih snaga za nuklearnu, hemijsku i biološku zaštitu Igor Kirilov.
Foto Shutterstock
- Finansiranje vojne biološke operacije omogućilo je SAD i njihovim saveznicima da prebace najmanje 16.000 bioloških uzoraka izvan ukrajinske teritorije. Takav veliki skrining prirodnog imuniteta stanovništva verovatno je sproveden kako bi se pronašli biološki agensi koji su najopasniji za stanovništvo određenog regiona, istakao je Kirilov.
Prema rečima Kirilova, u okviru projekta UP-8 uzete su analize krvi od 4.000 vojnika u Lavovu, Harkovu, Odesi i Kijevu na antitela na hantaviruse, dok je još 400 testirano na virus krimsko-kongoanske groznice.
Vojni zvaničnik napomenuo je da premeštanje nije obuhvatilo samo uzorke tkiva i krvnog seruma, već i opasne patogene i njihove nosioce, prenio je TASS.
- Na primjer, preko 10.000 uzoraka je premešteno u istraživački centar Lugar u Džordžiji. Ostali primaoci su referentne laboratorije u Velikoj Britaniji, kao i Institut "Lefler" u Nemačkoj. Sve ovo stvara rizike prenošenja osetljivih genetskih informacija u inostranstvo, kao i pretnju po biološku bezbednost ne samo za Ukrajinu, već i za one regione u koje su ovi uzorci premešteni, rekao je Kirilov.
U međuvremenu, rekao je Kirilov, jedan od prioriteta SAD bilo je istraživanje patogena antraksa, koji karakteriše visoka zaraznost i otpornost u okruženju.
BONUS VIDEO: RUSKI "KRASNOPOLj" RAZNEO UKRAJINSKI PVO: Pogledajte snimak napada specijalnom granatom
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOKlikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"SUPRUGA GA DRŽALA 5 MINUTA ZA NOGE DA NE BI ISPAO" Novi detalji drame državljanina Srbije na letu Rajanera
DRAMATIČNE trenutke doživeli su u petak ujutru putnici na letu kompanije Rajaner sa aerodroma „Makedonija“ u Solunu za Minhen, kada je pukao prozor, a vazdušna struja povukla jednog putnika napolje. On je u poslednjem trenutku spasen zahvaljujući supruzi, koja je sedela pored njega i zadržala ga, piše Prototema.
10. 07. 2026. u 12:18
ZAŠTO JE DUBRAVKA MIJATOVIĆ ZAISTA NAPUSTILA SERIJU "SREĆNI LjUDI"? "Morala sam da pobegnem..."
DUBRAVKA Mijatović napustila je seriju 'Srećni ljudi' iz ličnih razloga, a ne zbog honorara.
10. 07. 2026. u 15:07
JEZIV SNIMAK! Kobra i piton u borbi na život i smrt - poznato koji reptil je izašao kao pobednik (VIDEO)
VOZAČI na Tajlandu naišli su na nesvakidašnji prizor pored puta. Snimili su borbu na život i smrt dva reptila, tačnije borbu pitona i kraljevske kobre.
08. 07. 2026. u 17:19
Komentari (0)