LUKAŠENKO RAZGOVARAO SA ERDOGANOM: Turski lider ga je uverio - Ankara je spremna
BELORUSKI predsednik Aleksandar Lukašenko i predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan razgovarali su o operaciji u Ukrajini i rusko-ukrajinskim pregovorima, saopštio je beloruski Sputnjik.
Foto: Sergey Shelega/BelTA Pool Photo via AP/Presidential Press Service via AP, Pool
- U ponedeljak uveče održan je telefonski razgovor predsednika Belorusije i Turske Aleksandra Lukašenka i Redžepa Tajipa Erdogana. Glavna tema razgovora bila su dešavanja u centralnoj Evropi i pitanja rata i mira - kaže se u izveštaju.
Ističe se da su "beloruski i turski lideri detaljno razgovarali o sukobu u Ukrajini, kao i o rusko-ukrajinskim pregovorima koji su danas počeli u Belorusiji, i fokusu na promovisanje mirovnog procesa".
Erdogan je u razgovoru sa Aleksandrom Lukašenkom najavio spremnost Ankare da pomogne u rešavanju sukoba u Ukrajini.
- Predsednik Turske je izjavio da je spreman da na svaki mogući način doprinese rešavanju sukoba u Ukrajini. Aleksandar Lukašenko je zauzvrat primetio da se ovaj stav potpuno poklapa sa beloruskim - prenela je agencija.
Ruski predsednik Vladimir Putin je 24. februara saopštio da se odlučio za specijalnu vojnu operaciju Ruske Federacije za demilitarizaciju Ukrajine. On je u televizijskom obraćanju Rusima rekao da okolnosti „zahtevaju od nas odlučnu i hitnu akciju, narodne republike Donbasa su se obratile Rusiji sa zahtevom za pomoć“. Putin je 21. februara potpisao ukaze o priznavanju suvereniteta LNR i DNR.
Podsetimo, Rusija je 24. februara pokrenula specijalnu operaciju čiji je cilj demilitarizacija i denacifikacija Ukrajine. Predsednik Rusije Vladimir Putin je u televizijskom obraćanju Rusima rekao da okolnosti „zahtevaju odlučnu i hitnu akciju“i da su se narodne republike Donbasa obratile Rusiji sa zahtevom za pomoć.
Prema rečima ruskog lidera, sva odgovornost za krvoproliće biće na savesti vladajućeg režima u Ukrajini. On je pozvao ukrajinsku vojsku da ne poštuje zločinačka naređenja ukrajinskih vlasti, da položi oružje i ode kući.
BONUS GALERIJA: Beloruska vojska
UKRAJINCI KRENULI NA OSLOBOĐENI BUGAS: Onda je usledila jaka reakcija Rusije
Preporučujemo
RAT U UKRAJINI: Ukrajinci se predaju, snage DNR i LNR napreduju (FOTO/VIDEO)
28. 02. 2022. u 07:27 >> 22:57
"RUSI, IDITE KUĆI!" Jeziva politička poruka sa trga u Budimpešti, Mađar već počeo da radi po nalogu Brisela (VIDEO)
VELIKI politički zaokret u Mađarskoj najavio je lider opozicione Tise Petar Mađar, koji je posle izborne pobede poručio da zemlju čeka obnova punog učešća u Evropskoj uniji i NATO, miran prenos vlasti i ozbiljno preuređenje državnog vrha.
13. 04. 2026. u 07:27
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
SAMOUBISTVO BIVŠEG MINISTRA MUP-A ISPRED SKUPŠTINE: Ostavio 3 koverte, oduzeo sebi život zbog Haškog tribunala
Na današnji dan, 11. aprila 2002. godine, na ulazu u zdanje Doma Narodne Skupštine Srbije (tadašnje Skupštine SRJ) u Beogradu, bivši ministar unutrašnjih poslova Srbije Vlajko Stojiljković izvršio je samoubistvo, neposredno nakon usvajanja Zakona o saradnji sa Haškim tribunalom. Preminuo je dva dana kasnije od posledica ranjavanja.
11. 04. 2026. u 21:30 >> 21:39
Komentari (1)