VELIKA ENERGETSKA KRIZA U ŠVEDSKOJ: Cena struje drastično skočila, država uvodi vanredne mere
ŠVEDSKA vlada izdvojila je 670 miliona dolara kao kompenzaciju domaćinstvima zbog drastičnog rasta cena struje, rekao je ministar finansija Mikel Damberg.

Foto: Profimedia/Ilustracija
- Ovo je vanredna mera u vanrednoj situaciji, nije uobičajeno da država daje pomoć zbog fluktuacije cena na tržištu - rekao je Damberg švedskoj medijskoj kući SVT.
Cene struje drastično su skočile, pa je tako, primera radi, račun za prosečan stan u najnaseljenijim, južnim delovima Švedske, porastao 266 odsto u decembru.
- Nismo očekivali ovaj nivo cena i udar je veliki - rekao je Damberg i dodao kako će vlada izdvojiti „ogromnu svotu“ kao kompenzaciju građanima.
Oko 1,8 miliona domaćinstava dobiće kompenzaciju od oko 220 dolara po domaćinstvu tokom zime zbog povećanih računa za struju.
Cene struje u Švedskoj rastu zbog hladnog vremena i povećane potražnje, ali i skoka cene gasa na evropskom tržištu.
Švedski mediji javljaju kako građani pokušavaju da smanje potrošnju na razne načine, od isključivanja radijatora do alternativnih načina grejanja, dok neki Šveđani uzimaju kredite kako bi otplatili zimske račune.
Švedska nije prva država u Evropi koja uvodi kompenzaciju građanima zbog skoka cene struje, jer je nedavno to uradila i Norveška, dok je Italija takvu meru uvela u septembru, prenosi RT.
(Sputnjik)
BONUS VIDEO - KAD DRŽAVA BRINE O ŠAMPIONIMA! Kako su se nizali uspesi Srbije u 2021.
Preporučujemo

KVAR U NEMAČKOJ TERMOELEKTRANI: Čak 90.000 domaćinstava u Berlinu bez tople vode!
09. 01. 2022. u 22:21

POLA MILIONA LjUDI BEZ STRUJE: Velika snežna oluja u SAD napravila haos (FOTO)
03. 01. 2022. u 16:40

ZAHAROVA O UPOZORENjU VUČIĆU ZBOG POSETE MOSKVI: Banditizam i ucena, tako deluju terorističke ćelije
PORTPAROLKA ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova danas je nazvala upozorenja Evropske unije predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u vezi njegove posete Moskvi za Dan pobede, "banditizmom i ucenom''.
30. 04. 2025. u 16:55

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

OBRT! Bastijan Švajnštajger skinuo burmu, pa poručio: "Bilo je lepo..."
NE STIŠAVAJU se priče o razvodu Ane Ivanović i Bastijana Švajnštajgera. Iako se bivša teniska šampionka i nemački fudbalski as godinama predstavljaju kao skladan par, društvene mreže i mediji poslednjih nedelja bruje o navodnoj krizi u braku i razvodu.
04. 05. 2025. u 11:07 >> 11:11
Komentari (1)