HOĆE DA "OBUZDAJU" RUSIJU: Estonija poziva EU - Izgraditi PVO sistem
PREDSEDNICA Estonije Kersti Kalulajd predložila je Evropskoj uniji da izdvoji novac za izgradnju protivvazdušne odbrane srednjeg dometa radi "obuzdavanja Rusije".
Foto: EPA
- Odbrambena saradnja Evropske unije pomogla bi u zadržavanju Rusije - rekla je Kalulajd u intervjuu magazinu "Diplomatija" i izrazila mišljenje da bi jedan od primera takve saradnje bila izgradnja sistema PVO srednjeg dometa preko Fonda za povezivanje EU.
- Već petu godinu sedimo u Briselu i govorimo da baltičke države, uključujući Estoniju, troše više od dva odsto BDP (za odbranu), ali oni još uvek nemaju sredstava protivvazdušne odbrane srednjeg dometa. Da li je pametno i šesti put se okupljati kako bismo priznali ovu činjenicu ili treba napraviti mehanizam kroz koji će se vršiti raspodela tih rashoda - rekla je Kalulajd .
Po njenom mišljenju, "postoji jedna stvar u kojoj je EU bolja od NATO - preraspodela", prenosi Sputnjik.
- Ako smo spremni da idemo i dalje ovim putem, podrška EU aktivnostima NATO bila bi veoma velika. Ako nisu spremni da idu dalje, onda nema smisla ozbiljno govoriti o vojnoj saradnji EU - smatra ona.
Preporučujemo
VELIKA TRAGEDIJA: Marina preminula tokom operacije nosa u elitnoj klinici
28. 08. 2021. u 19:36
TALIBANI BRUTALNO UBILI PEVAČA: Likvidiran jer je prekršio važno pravilo! (VIDEO)
29. 08. 2021. u 09:55 >> 10:17
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"JESTE, ŠEST GODINA SMO GLUMILI PAR" Rada o vezi sa Milanom, stavila tačku na spekulaije: "Popović nas je naterao..."
"MENE je to tada smetalo, nisam se snalazila..."
07. 07. 2026. u 09:36
NOVINARKA MARIJA NAĐENA MRTVA U AUTU: Kamere snimile poslednje trenutke
GRČKU je potresla vest o iznenadnoj smrti novinarke Marije Antonijanaki, koja je pronađena mrtva u svom automobilu u Iraklionu na Kritu.
06. 07. 2026. u 10:26
"SPAVAO BIH S NjOM I OŽENIO JE!" Skandal premijera Australije sa Kajli Minog - oženio se pre 6 meseci, a sad se izvinjava
AUSTRALIJSKI premijer Entoni Albaneze uputio je nedvosmisleno izvinjenje zbog komentara o pop zvezdi Kajli Minog koje je prošle nedelje izneo tokom gostovanja u jednom podkastu. Njegove izjave izazvale su talas osuda, a kritičari su ih nazvali „potpuno neprimerenim” i poručili da „omalovažavaju funkciju premijera”, piše Bi-Bi-Si.
06. 07. 2026. u 18:21 >> 18:21
Komentari (0)