BRITANSKI STUDENT ŠEF OBAVEŠTAJNE SLUŽBE UKRAJINE: General Litvinjenko zamenio Kondratjuka
PREDSEDNIK Ukrajine Vladimir Zelenski smenio je dosadašnjeg šefa Spoljne obaveštajne službe Valerija Kondratjuka i na njegovo mesto izabrao Aleksandra Valerjeviča Litvinjenka koji je do sada bio direktor Nacionalnog instituta strateških istraživanja.
Foto Arhiva
Razlog zbog čega je smenjen došadašnji prvi obaveštajac Ukrajine Kondratjuk nije saopšteno. On je na toj funkciji radio malo više od godinu dana.
Kondratjuk je svojevremeno bio vojni ataše u SAD. Od marta 2014 do jula 2015. bio je načelnik kontraobaveštajne službe Službe bezbednosti Ukrajine, a u oktobru 2016. je postao šef obaveštajne službe pri Ministarstvu odbrane Ukrajine.
Kako prenose ukrajinski mediji jedan od razloga može biti debakl Ukrajine u borbi protiv završetka ruskog gasovoda "Severni tok-2". Osim toga navodi se i razlog kidnapovanja bivšeg kijevskog sudije Nikolaja Čausa koga su ukrajinske službe otele u Moldaviji što je izazvalo veliki skandal. Ukrajinski novinari kao glavni razlog smene Kondratjuka navode "prodaju magle", jer je on stalno predlagao nove projekte i obećanja koja nisu realizovana.
Interesantno je da je novi šef Spoljne obaveštajne službe Aleksandar Litvinjenko 2013. završio britanski Kraljevski koledž odbrambenih nauka. Njega je bivši predsednik Ukrajine Petar Porošenko postavio za zamenika sekretara Saveta nacionalne bezbednosti i odbrane Ukrajine. Dolaskom Zelenskog na vlast Litvinjenko je imenovan za direktora Nacionalnog Insitita strateških istraživanja.
Aleksandar Valerjevič Litvinjeko je rođen u Kijevu 1972.Kijevski nacionalni univerzitet je završio 2009. godine a po specijalnosti je pravnik. Ima čin general-majora. Doktor je političkih nauka i predavao je na fakultetu. Nagrađen je Ordenom kneza Jaroslava Mudrog petog stepena.
Restoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
ODLAZAK VLADARA IZ SENKE: Šta planira ukrajinski ministar nakon ostavke?
17. 07. 2021. u 12:50
NOVI POTEZ PREDSEDNIKA-KOMIČARA: Zelenski uveo sankcije najbogatijoj ženi u Rusiji
23. 07. 2021. u 22:33
PO PRVI PUT U ISTORIJI: Rusija podnela međudržavnu žalbu Evropskom sudu za ljudska prava
22. 07. 2021. u 11:41
"TREBA ODATI PRIZNANjE VUČIĆU I SRBIJI, MORAMO ZAŠTITI SRBE OD KURTIJA" Montgomeri očitao lekciju medijima u CG o Kosovu i Metohiji
U INTERVJUU za crnogorski "Dan", Vilijam Montgomeri, bivši američki ambasador u SR Jugoslaviji, osvrnuo se na situaciju na Kosovu i Metohiji.
15. 05. 2026. u 13:16
KRAĐA VEKA U NBA! Nikola Jokić ovakvu nepravdu nije zaslužio, bruka i sramota
NBA liga donela je odluku o MVP igraču NBA lige!
17. 05. 2026. u 16:04 >> 16:14
FARMER OSTAVIO 5 KRAVA NA PUSTOM OSTRVU: 130 godina kasnije naučnici nisu mogli da veruju šta vide
PRIČA o pet krava ostavljenih na izolovanom ostrvu Amsterdam u Južnom okeanu prerasla je u jedno od najneobičnijih poglavlja moderne biologije.
14. 05. 2026. u 14:24 >> 20:55
Komentari (0)