MISTERIOZNA BOLEST U EVROPI: Sindrom Havana pogodio diplomate SAD u Beču
AMERIČKA vlada istražuje niz zdravstvenih problema s kojim su se susrele američke diplomate i admonistracija iz ambasade SAD u Beču.

Foto: Piksabej
Više od 20 zvaničnika je izvestilo o simptomima sličnim sindromu Havana - misterioznoj bolesti mozga - otkako je predsednik Džozef Bajden preuzeo funkciju u januaru, javlja Bi-Bi-Si.
Sindrom još nije objašnjen, ali američki naučnici kažu da je najverovatnije uzrokovan ciljanom mikrotalasnom radijacijom.
Prvi put je otkriven na Kubi u periodu između 2016. i 2017. godine.
Američke i kanadske diplomate u Havani su se žalile na simptome, koje variraju od vrtoglavice, gubitka ravnoteže, sluha i anksioznosti, koje su opisali kao "kognitivnu maglu".
SAD su optužile Kubu da izvodi "sonične napade", što je Havana demantovala, a incident je doveo do povećanih tenzija između dve zemlje.
Akademska studija SAD iz 2019. godine je otkrila "poremećaje u radu mozga" kod diplomata koji su se razboleli, ali je Kuba i to demantovala.
Slučajevi u Beču su prvo objavljeni u magazinu "Njujorker" u petak, a kasnije ih je potvrdio Stejt department, koji je naveo da ih pažljivo istrzazuje.
Rojters je citirao austrijsko ministarstvo spoljnih poslova, koje je poručilo da zajednički radi sa SAD kako bi se otkrila pozadina svega.
Preporučujemo

AMERIČKI MEDIJI: Pentagon u strahu - SAD nemaju odbranu od ruskog hipersoničnog oružja
17. 07. 2021. u 14:45

ŠESTOGODIPNjA DEVOJČICA UBIJENA U PUCNjAVI: Haos u Vašingtonu - ima ranjenih
17. 07. 2021. u 12:55 >> 12:58

RUSIJA NASTAVLjA DA SE OSLOBAĐA DOLARA: Sa 96 milijardi smanjen na četiri
17. 07. 2021. u 08:09

JEDNA OD NAJBLIŽIH TRAMPOVIH SARADNICA ŠOKIRALA: Vanzemaljci postoje, podelićemo istinu sa narodom
DIREKTORKA nacionalne obaveštajne službe (DNI) Tulsi Gabard rekla je da veruje u postojanje vanzemaljaca, ali je istakla da mora da bude "oprezna" u vezi s onim što iznosi u javnost, budući da ima pristup velikom broju poverljivih informacija.
06. 08. 2025. u 17:35

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

ZAŠTO RAT U UKRAJINI JOŠ TRAJE? Orban krivi Trampa: "Nije dovoljno jak!" Mađar okrenuo leđa američkom lideru?
MAĐARSKI premijer Viktor Orban dosad je bio jedan od najvernijih evropskih saveznika Donalda Trampa, posebno kada je reč o ratu u Ukrajini i obećanjima o brzom postizanju mira. Ali tokom vikenda po prvi put javno je kritikovao američkog predsednika, poručivši da Tramp, barem zasad, nije pokazao dovoljno snage da uveri evropske lidere da zaustave rat.
06. 08. 2025. u 16:06
Komentari (0)