DUGINE BOJE PODELILE EVROPU: Da li je reč o promovisanju ili podršci homoseksualnom opredeljenju
MAĐARSKI novi zakon protiv promovisanja homoseksualnosti pred maloletnicima našao se među glavnim tačkama na juče započetom dvodnevnom samitu evropskih lidera u Briselu.

Foto AP
Planirano je da ova tema bude suštinski sastojak menija za radnom večerom, ali svakako ne kao "dezert", imajući u vidu razmimoilaženja Brisela sa Budimpeštom i nekim drugim evropskim prestonicama.
Zakon 17 članica smatra diskriminatorskim. Duboku zabrinutost su izrazile Nemačka, Francuska, Španija, Irska, Austrija, Italija, Grčka, zemlje Beneluksa, baltičke države. Portugalija se suzdržala, a protiv su, do sastanka, bile istočne članice.
Sve se dodatno zakuvalo odlukom UEFA da na "Alijanc areni" u Minhenu u sredu na utamici Evropskog prvenstva između Nemačke i Mađarske zabrani svetlosne efekete u duginim bojama, što je trebalo da bude oblik protesta zbog izglasanog zakona. Predsednica EK Ursula fon der Lajen je poručila da je zakon "sraman", a Mađarska uzvratila da je "sramna" njena izjava.
Budimpešta poručuje da zakonom štite porodicu i vaspitanje dece, evropski zvaničnici u tome vide opasno mešanje pornografije i homoseksualizma. Sve se vrti oko toga da li je reč o promovisanju ili se radi o podršci homoseksualnom opredeljenju.

Foto: EPA
Raspravljalo se i oko evropskog plana obnove od 750 milijardi evra.
Razmatrani su, takođe, i odnosi s Rusijom, s ciljem primene nove strategije oličene u tri reči - odgovor, sprečavanje, dijalog. Brisel, naime, smatra da su odnosi s Moskvom na najnižem nivou.
Atmosferu oko Rusije je zagrejao predsednik Litvanije Gitanas Nauseda, koji je stigavši u Brisel na skup 27 lidera evropskog bloka, izrazio skepticizam prema predlogu Pariza i Berlina da se razmotri održavanje samita EU sa ruskim liderom Vladimirom Putinom.
Nauseda je rekao da je to ideja poput "pokušaja da se da medvedu da čuva lonac meda".
- Treba da budemo izuzetno oprezni, ovo nije poput odnosa Rusije i Sjedinjenih Država - rekao je on misleći na susret američkog predsednika Bajdena i Putina. - Zasada ne vidimo nikakvu stvarnu promenu u načinu ponašanja Rusije.
Migranti i Turska su još jedno važno pitanje, zbog čega postoji ideja otopljavanja odnosa i sa Ankarom. U EU se pribojavaju novog talasa posle povlačenja SAD iz Avganistana, pa su na sto stavili 5,7 milijardi evra, od čega 3,5 milijardi Turskoj.
PROČITAJTE, PA KRITIKUJTE
PREMIJER Mađarske Viktor Orban izjavio je u Briselu da njegova zemlja nije usvojila zakon protiv LGBT populacije, već da je u pitanju zakon o deci i njihovim roditeljima. Dolazeći na samit EU, on je poručio svima da prvo pročitaju zakon, a onda da ga kritikuju. "Ja sam bio borac za slobodu u komunističkom režimu gde je homoseksualnost bila kažnjiva", rekao je Orban.
Preporučujemo

PREMIJERKA BRNABIĆ: EU nije očekivala da će Srbija ovoliko da napreduje
24. 06. 2021. u 14:28


MERKELOVA I MAKRON TRAŽE SASTANAK SA PUTINOM: Zahteva se poboljšanje odnosa EU i Rusije
23. 06. 2021. u 22:00

ZAHAROVA O UPOZORENjU VUČIĆU ZBOG POSETE MOSKVI: Banditizam i ucena, tako deluju terorističke ćelije
PORTPAROLKA ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova danas je nazvala upozorenja Evropske unije predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u vezi njegove posete Moskvi za Dan pobede, "banditizmom i ucenom''.
30. 04. 2025. u 16:55

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

OBRT! Bastijan Švajnštajger skinuo burmu, pa poručio: "Bilo je lepo..."
NE STIŠAVAJU se priče o razvodu Ane Ivanović i Bastijana Švajnštajgera. Iako se bivša teniska šampionka i nemački fudbalski as godinama predstavljaju kao skladan par, društvene mreže i mediji poslednjih nedelja bruje o navodnoj krizi u braku i razvodu.
04. 05. 2025. u 11:07 >> 11:11
Komentari (1)