RADIOAKTIVAN OTPAD IZ KRŠKOG USKORO NA BANIJI: "Najgori komšija" u bivšoj kasarni
Gotov je i predlog zakona o izgradnji centra u opštini Dvor, mnogobrojne studije među kojima je najznačajnija ona koja se odnosi na ekologiju i zaštitu okoliša
Foto: Profimedia
Više nema dileme, stara kasarna na Trgovskoj gori uskoro bi trebala postati gradilište za budući centar za zbrinjavanje nuklearnog otpada, pre svega iz nuklearke u Krškom. Nisu pomogli ni dugogodišnji protesti ljudi sa Banije i susedne Bosne i Hercegovine jer je hrvatska vlada uporno donosila dokumente koji omoguću izgradnju nuklearnog deponija. Istoveremeno, istječe rok kako je zvanični Zagreb obavezan negde skladištiti otpad iz Krškog, elektrane koja je u vlasništvu Hrvatske i Slovenije. Po planu ceo projekt bi trebao biti gotov za tri godine, kada bi radioaktivan otpad bio skladišten na Baniji.
Gotov je i predlog zakona o izgradnji centra u opštini Dvor, mnogobrojne studije među kojima je najznačajnija ona koja se odnosi na ekologiju i zaštitu okoliša. Opet su se na noge digla udruženja koja se bave ekologijom, pa Zelena mreža koja okuplja tridesetak udruženja se protivi sadašnjim aktivnostima na tom planu. Ističu da je i do sada bilo mnogih nepravilnosti kod izdavanja dozvola i da se krši ustav i kod procene budućeg centra na Baniji kada je reč o uticaju na okoliš.
Već godinama u Hrvatskoj traju rasprave gde sa radioaktivnim otpadom iz Krškog, ali i iz hrvatskih bolnica. „Najgoreg komšiju“ niko ne želi, a odgovorni smatraju da je bivša kasarna Čerkezovac idealno rešenje. Udaljena je nekoliko kilometara od reke Une, a sada je napuštena i samo nekadašnji bunkeri gde se držalo oružje ukazuju da je to bio vojni objekt. Predviđeno je da se ta tri bunkera sruše i da tamo bude skladište veličine fudbalskog igrališta. U njemu bi se držao radioaktivni otpad iz Krškog, a u neposrednoj blizini i otpad iz bolnica. Dosadašnja ispitivanja, bar kako tvrde oni koji vode projekt su pokazala da se radi po najstrožim ekološkim kriterijumima i bezbednosnim standardima, ali narod previše ne veruje u to.
Ljudi se boje zračenja, da će zemlja biti kontaminirana, a posebno ih je strah za pitku vodu iz reke i iz bunara koje imaju oko kuće. Inače u tom kraju živi sve manje ljudi, većinom srpske nacionalnosti, a nije pomoglo ni otvaranje informativnog centra. Zabrinuti su i stanovnici iz susedne države, ali ko zna hoće li stalni protesti dovesti do promene planova. U Hrvatskoj se sve priprema bez mnogo buke, kako reakcije ne bi dodatno mobilizovale ekološka udruženja i građane, a niko do sada stručno nije objasnio zašto je baš lokacija na Baniji idealna za takvo skladište.
Projekt je do sada i nekoliko puta odgađan, u međuvremenu su se radile razne studije. Javnost malo zna i o bačvama“ u kojima bi se transportirao radioaktivni otpad do skladišta, a koje su neverovatno skupe. Jedino se zna da treba požuriti sa projektom, jer je poslednji čas za zbrinjavanje radioaktivnog otpada iz nuklearke u Krškom.
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
NOVI STRAVIČNI DETALjI SMRTI MARIJE (21): Dok ležala nepomična, radnik povukao jeziv potez koji je šokirao sve (VIDEO)
Smrt Marije (21) nakon bandži skoka u Brazilu dobila je novi obrt pošto svedok tvrdi da je zaposleni uklonio njenu GoPro kameru sa mesta nesreće.
16. 06. 2026. u 12:22
ŠEF NEMAČKE VOJSKE IZDAO DRAMATIČNO UPOZORENjE: Evo kada će nas Rusija napasti, moramo biti spremni za borbu
NEMAČKA mora da se pripremi za ruski napad do 2029. godine, ili čak i ranije, izjavio je šef nemačke vojske za Politiko.
11. 06. 2026. u 16:23
TEŠKA BORBA ZA ŽIVOT NAŠEG SLAVNOG MUZIČARA: "Rak mi grize kosti, proširio se na celo telo, molim vas - pomozite da preživim"
"MOLIM vas, vratite mi onu dobrotu koju sam godinama delio sa vama, donirajte odmah i pomozite mi da preživim."
20. 06. 2026. u 16:23
Komentari (0)