"VEOMA JE BLIZU": Otkrivena potencijalno nastanjiva planeta
ASTRONOMI su otkrili novu planetu veličine Zemlje, udaljenu oko 146 svetlosnih godina, za koju naučnici procenjuju da ima oko 50 odsto šanse da se nalazi u nastanjivoj zoni svoje zvezde, saopštili su istraživači.
Foto NASA/JPL-Caltech/Keith Miller
Planeta, nazvana "HD 137010 b", kruži oko zvezde slične Suncu i procenjuje se da je oko šest odsto veća od Zemlje, prenosi "Gardijan" istraživanje, koje je objavljeno u časopisu "Astrophysical Journal Letters".
Planeta ima orbitu od približno 355 dana, sličnu Zemljinoj, ali je njena zvezda hladnija i tamnija od Sunca, zbog čega bi površinska temperatura planete mogla da bude i ispod minus 70 stepeni Celzijusa.
Planeta je za sada označena kao "kandidat" - potrebna su dodatna posmatranja da bi prešla iz statusa "kandidata" u "potvrđenu".
Međunarodni tim naučnika iz Australije, Velike Britanije, SAD i Danske identifikovao je planetu, koristeći podatke iz 2017. godine prikupljene tokom produžene misije NASA-inog svemirskog teleskopa Kepler (K2).
Signal je zabeležen kada je planeta nakratko prošla ispred svoje zvezde, izazvavši slabo zatamnjenje.
Prema navodima istraživača, signal su prvobitno uočili građanski naučnici u okviru projekta "Lovci na planete".
Naučnici ističu da su podatke višestruko proveravali i da detekcija odgovara tipičnom tranzitu planete.
Astrofizičari koji nisu učestvovali u istraživanju navode da je otkriće značajno, ali upozoravaju da je za potvrdu potrebno više tranzitnih opažanja.
Takođe se navodi da planeta, iako slična Zemlji po veličini, može da bude i veliki "ledeni svet" sa velikim delom vode u zamrznutom stanju.
Iako je planeta "veoma blizu u okvirima naše galaksije", rekla je asrotrofizičarka Dr Sara Veb, "kada bismo pokušali da stignemo tamo, trebale bi nam desetine hiljada, ako ne i stotine hiljada godina putovanja brzinama kojima trenutno raspolažemo".
(rt.rs)
BONUS VIDEO - PATROLA SA PUTNICIMA, NA BRZOJ PRUZI, OD BEOGRADA DO SUBOTICE: "Vožnja deluje gotovo neprimetno"
Preporučujemo
POČELA PRODAJA REZERVACIJA ZA HOTEL NA MESECU: Cena boravka - sitnica
19. 01. 2026. u 22:34
KAD "ZAIGRA" KAPAK ILI OBRAZ: Lekari objašnjavaju zašto se javljaju trzaji mišića
28. 01. 2026. u 21:45
HRVATI "VELIKI I JAKI" ŽALE SE CENTRALI NATO ZBOG SRPSKIH RAKETA: A ne smeta im vojni savez Zagreb-Tirana-Priština
PREMIJER Hrvatske Andrej Plenković rekao je danas, komentarišući to što Vojska Srbije raspolaže novom hipersoničnom kvazibalističkom raketom kineske proizvodnje CM-400, da će "razgovarati sa partnerima u NATO i upozoriti ih na takvo naoružanje".
12. 03. 2026. u 19:25
HOROR U HRVATSKOJ: Svi se hvatali za glavu, Amerikanac jedva ostao živ (FOTO/VIDEO)
STRAŠNE scene viđene su u komšiluku na košarkaškoj utakmici.
13. 03. 2026. u 19:25 >> 19:26
Miroslav 33 godine živi pod zemljom, bez struje i vode: Humanitarac podelio priču koja je rasplakala mnoge (VIDEO)
DEKA Miroslav iz sela Dvorska kod Krupnja već 33 godine živi u zemunici bez struje i vode, a njegov vapaj za pomoć dirnuo je humanitarca Marka Nikolića.
14. 03. 2026. u 11:54
Komentari (0)