OTKRIĆE DREVNIH REČNIH KORITA: Mars je nekada imao mnogo više vode
NAUČNICI su otkrili hiljade kilometara starih rečnih korita u južnim visoravnima Marsa, što ukazuje da je crvena planeta nekada imala mnogo više vode nego što se ranije verovalo.
Foto: Piksabej
Na osnovu snimaka visoke rezolucije sa orbitera, istraživači su identifikovali tragove gotovo 16.000 kilometara drevnih rečnih tokova, starih više od tri milijarde godina, prenosi Gardijan.
Neka korita su kratka, dok druga formiraju mreže duže od 160 kilometara, što ukazuje na postojanje redovnih padavina - kiše ili snega.
-Voda je već mnogo puta pronađena na Marsu, ali je ovo prvi put da nalazimo dokaze u oblasti za koju se dugo smatralo da je suva, rekao je Adam Loskut, doktorant na Univerzitetu Open.
Posebno je značajno otkriće u oblasti Noačis Tera, jednom od najstarijih regiona na planeti.
Iako su klimatski modeli sugerisali da je tu bilo mnogo padavina, dosad nije bilo dokaza o rečnim sistemima.
Novi snimci su otkrili takozvane "fluvijalne vijugave grebene" - ostatke rečnih tokova koje su vreme i erozija oblikovali u izbočine.
Jedna od fotografija prikazuje rečnu mrežu koja ulazi u krater, puni ga vodom i potom izlazi s druge strane, što dodatno potvrđuje postojanje tekuće vode.
Otkriće sugeriše da je na Marsu pre oko 3,7 milijardi godina postojala trajna površinska voda, pre nego što je izgubio svoju atmosferu i postao suv zbog slabljenja magnetnog polja.
Naučnici pretpostavljaju da se i danas ogromne količine vode mogu nalaziti ispod površine Marsa, van vidljivih polarnih kapa.
(Tanjug)
BONUS VIDEO - Potraga za delovima tela kod Lazarevca
Preporučujemo
ŠTA POVEZUJE, PSE, MAČKE I LjUDSKU STAROST: Studija došla do značajnog otkrića
06. 07. 2025. u 00:33
"TRAMP TAMO DA IZBACI 1000 VOJNIKA NA OSTRVO, NIKO MU SE NEĆE SUPROSTAVITI" Vučić o Grenlandu - Kada pitam a kako Kosovo, svi spuste glavu!
GOVOREĆI jutros u emisiji "Jutro" na Televiziji Prva, predsednik Srbije Aleksandar Vučić dotakao se i licemerja međunarodne zajednice kada je u pitanju odnos koji sada imaju po pitanju Grenlanda i onaj koji su nekada imali po pitanju Kosova i Metohije.
25. 01. 2026. u 13:20
U FEBRUARU POTPUNI KOLAPS POLARNOG VRTLOGA? Hladna masa zalediće Evropu, evo šta nas očekuje
NAKON stratosferskog zagrevanja početkom februara, najnovije prognoze pokazuju potencijalni potpuni kolaps polarnog vrtloga, što će na kraju dovesti hladan vazduh i u Evropu, piše Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. u 14:21
DEVALVIRALA JE JUTARNjI Kolega oštro o Jovani: "Imam problem što radi na nacionalnoj televiziji"
VODITELj Ognjen Nestorović bez ulepšavanja i zadrške progovorio je o svom odnosu sa Jovanom Jeremić, koleginicom koja danas radi u medijskoj kući u kojoj je on nekada gradio svoju novinarsku i voditeljsku karijeru.
25. 01. 2026. u 20:42
Komentari (0)