KNEZ MILOŠ ODBIO VOĐSTVO: Na današnji dan počela Hadži Prodanova buna
PRE ravno 110 godina izbila je čuvena Hadži Prodanova buna koja se brzo proširila iz požarevačke i na kragujevačku i jagodinsku nahiju. Buna je izbila kao reakcija na niz represivnih mera i nameta Turaka, a neposredan povod bio je sukob kod manastira Trnave između Srba i Turaka.

Narodni muzej Čačak
Organizatori su bili trnavski iguman Pajsije i Mihailo, brat hadži Prodana Gligorijevića. Na čelo bune stao je hadži Prodan, nastavivši da organizuje čete i širi bunu.
Sem hadži Prodana, u buni nije učestvovao nijedan vojvoda iz Prvog ustanka, dok je nekoliko pomagalo Turcima. Miloš Obrenović je odbio ponuđeno vođstvo, izgovarajući se na nepripremljenost, nedostatak oružja i nepogodno godišnje doba. Međutim, ponudio je veziru Sulejman-paši svoju pomoć za gušenje bune, uz obećanje da će biti oprošteno svakome učesniku koji se preda, izuzev hadži Prodana i njegove braće. Zajedno sa rudničkim muselimom Ašim-begom, Miloš je ugušio bunu, uz veći otpor u kragujevačkoj nahiji.
I pored obećanja da će ustanicima biti oprošteno, Turci su pogubili oko 300 ustanika, među kojima igumana Pajsija, a Hadži-Prodan je prebegao u Austriju.

ZAHAROVA O UPOZORENjU VUČIĆU ZBOG POSETE MOSKVI: Banditizam i ucena, tako deluju terorističke ćelije
PORTPAROLKA ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova danas je nazvala upozorenja Evropske unije predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u vezi njegove posete Moskvi za Dan pobede, "banditizmom i ucenom''.
30. 04. 2025. u 16:55

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

HAOS I DRAMA NA SABALENKINOM MEČU: Svađa. prozivke i na kraju odlazak bez rukovanja (VIDEO)
BELORUSKINjA Arina Sabalenka savladala je Martu Kostjuk iz Ukrajine za plasman u polufinale mastersa u Madridu, a to je bilo sve samo ne običan meč.
01. 05. 2025. u 09:30
Komentari (0)