KRIZA PROŠLA, MIROTVORCI ODLAZE: Kazahstan se vraća u "redovno stanje"
RUKOVODSTVO Kazahstana ocenilo je da je glavna kriza u zemlji prošla, da se u svim regionima te prostrane zemlje situacija stabilizovala, pa je odlučeno da kroz dva dana počne povlačenje mirotvoraca iz Rusije, Belorusije, Jermenije, Kirgizije i Tadžikistana. Oni će se vratiti u svoje zemlje u roku od deset dana.

Foto AP
Procena vojnog i policijskog rukovodstva Kazahstana je da oni sada sami mogu da dovedu u red situaciju u celoj zemlji i pohvataju učesnike nereda koji nisu pobegli preko granice.
Kazahstan ima preko 100.000 vojnika. Njegove elitne jedinice su učestvovale na vežbama ne samo sa članicama Organizacije država kolektivne bezbednosti već i sa Amerikancima i Turcima. Osim vojske, Kazahstan ima i 86.000 policajaca, što je znatno više po glavi stanovnika nego u evropskim zemljama.
Bez obzira na to što imaju Službu unutrašnje bezbednosti, zatim Vojnu kontraobaveštajnu službu, Spoljnoobaveštajnu službu, a sve ih objedinjuje Komitet nacionalne bezbednosti, oni su "prespavali" pripremu i dolazak ekstremističkih grupa u Almati. Sumnja se da su neki od rukovodilaca namerno opstruirali da bi se kompromitovao Tokajev. Zbog toga je sada u zatvoru Karim Masimov koji je u dva navrata bio premijer Kazahstana, kao i rukovodilac predsedničke administracije Nursultana Nazarbajeva.
U utorak je za novog premijera izabran Alihan Smailov (49), koji je do sada bio potpredsednik vlade i ministar finansija.
Preporučujemo

UHAPŠENO JE OKO 3.000 LjUDI: Kazahstan se vraća u normalu, policija održava red i mir
08. 01. 2022. u 00:06

STANISLAV ZAS: ODKB želi da pomogne Kazahstanu, sve ostale insinuacije su glupost
07. 01. 2022. u 00:26

HAOS U KAZAHSTANU: Pucnji i eksplozije u Alma Ati, policija poručila - oni koji ne predaju oružje biće eliminisani (VIDEO)
06. 01. 2022. u 17:35 >> 00:29

ZAHAROVA O UPOZORENjU VUČIĆU ZBOG POSETE MOSKVI: Banditizam i ucena, tako deluju terorističke ćelije
PORTPAROLKA ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova danas je nazvala upozorenja Evropske unije predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u vezi njegove posete Moskvi za Dan pobede, "banditizmom i ucenom''.
30. 04. 2025. u 16:55

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

OBRT! Bastijan Švajnštajger skinuo burmu, pa poručio: "Bilo je lepo..."
NE STIŠAVAJU se priče o razvodu Ane Ivanović i Bastijana Švajnštajgera. Iako se bivša teniska šampionka i nemački fudbalski as godinama predstavljaju kao skladan par, društvene mreže i mediji poslednjih nedelja bruje o navodnoj krizi u braku i razvodu.
04. 05. 2025. u 11:07 >> 11:11
Komentari (1)