STO POENA NA ETF IMA 55 BRUCOŠA: Pojedini fakulteti objavili preliminarne rang-liste kandidata za upis
POJEDINI fakulteti objavili su preliminarne rezultate prijemnih ispita, a razlike u znanju budućih brucoša su ogromne.
Foto Z. Jovnaović
Zasad prednjače kandidati za Elektrotehnički fakultet Univerziteta u Beogradu, gde maksimalnih sto bodova ima 33 kandidata na studijskom programu elktrotehnika i računarstvo i još 22 na smeru softversko inženjerstvo.
Poslednji na listi koji "upadaju" na budžet na smeru softversko inženjerstvo imaju po 96,4 poena. Na Elektrotehnici i računarstvu situacija je nešto drugačija, pa poslednji kandidat koji će se školovati o trošku države ima 66,38 bodova.
Na Pravnom fakultetu takođe ima vrednih budućih brucoša, jer je svih 100 poena osvojilo sedmoro kandidata, a poslednji koji će upasti na budžet ima 76,4 poena. Najslabije rangiran kandidat osvojio je 34 poena, ali će moći da studira o sopstvenom trošku, jer ispunjava uslov za samofinansiranje, a to je najmanje 30 bodova. Za budžet je, da podsetimo, potrebno više od 50 bodova.
S druge strane, na Rudarsko-geološkom fakultetu samo jedan kandidat ima svih 100 poena, dok slabije rangirani imaju oko 37 bodova. Inače, ovaj fakultet prima 316 brucoša, a na prijemni je izašlo ukupno 128 kandidata, što znači da će svi biti upisani. Na Bogoslovskom pravoslavnom najveći broj osvojenih poena je 96,76, a najmanje 58,49, svi će se upisati na budžet.
Ispit organizovan na Beogradskom sajmu, Foto Z. Jovnaović
Inače, rezultate s nestrpljenjem čekaju kandidati koji su polagali prijemni na FON, gde je prijavljen rekordan broj kandidata - 2.299 na 840 mesta, ali je sa fakulteta stigla informacija da je odobreno dodatnih 140 mesta. Rezultati se čekaju i sa Filozofskog fakulteta, naročito sa smera Psihologija, na kojoj je na jedno mesto konkurisalo četvoro kandidata, ali i sa Filološkog, Građevinskog, Arhitektonskog fakulteta...
Kraj polaganja
POLAGANjE prijemnih ispita završava se sutra, preliminarni rezultati biće objavljeni najkasnije do 4. jula, a konačna rang- lista najkasnije do 11. jula. Upis na fakultete je od 11. do 15. jula.
* * * * * * * *
KOJA PITANjA SU MUČILA KANDIDATE ZA PSIHOLOGIJU NA TESTU OPŠTE INFORMISANOSTI
ŠTA JE FASCINATOR, AUTODIDAKT, DEVŠIRMA I KINOFOB
I OVU generaciju budućih brucoša Psihologije na UB namučila su pitanja iz opšte informisanosti. Oni koji žele da upišu ovaj fakultet morali su da znaju koju meru opštine sprovode u cilju ukrupnjavanja zemljišta, kako se naziva italijanska komična opera, ko je bila Marija Sklodovska, šta su karijatide i koji stih spaja Anu Đurić i antičkog pesnika Juvenala. Poene donosi i odgovor na pitanja kroz koju od navedenih država ne prolazi ekvator, koji od ukrajinskih gradova se pominje u pesmi "Ruski voz" Bajage i "Instruktora", koji od navedenih parova sportova imaju isti broj igrača na terenu, od koje godine postoji sadašnja Srbija kao nezavisna, koliko otprilike ima strukturnih gena u ljudskom genomu, šta je autodidakt, a šta Faberžeova jaja, kao i koliko grama, prema istoimenom filmu režisera Alehandra Gonzalesa Inaritua, teži duša.
Mnogima su problem napravila i pitanja vezana za izvorno starogrčko značenje pojma ekologija, pa u kom poznatom domaćem delu značajno mesto zauzima devširma, šta je panacea, čega se plaši kinofob, kako se zove holandski slikar, zaslužan za pojavu neoplasticizma i poznat po slikama obojenih kvadrata. Nešto bolje su se snašli sa imenom dela koje je, pored "Alise u zemlji čuda", napisao Luis Kerol o istoj junakinji. V. C. S.
Preporučujemo
"RUSI, IDITE KUĆI!" Jeziva politička poruka sa trga u Budimpešti, Mađar već počeo da radi po nalogu Brisela (VIDEO)
VELIKI politički zaokret u Mađarskoj najavio je lider opozicione Tise Petar Mađar, koji je posle izborne pobede poručio da zemlju čeka obnova punog učešća u Evropskoj uniji i NATO, miran prenos vlasti i ozbiljno preuređenje državnog vrha.
13. 04. 2026. u 07:27
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
SAMOUBISTVO BIVŠEG MINISTRA MUP-A ISPRED SKUPŠTINE: Ostavio 3 koverte, oduzeo sebi život zbog Haškog tribunala
Na današnji dan, 11. aprila 2002. godine, na ulazu u zdanje Doma Narodne Skupštine Srbije (tadašnje Skupštine SRJ) u Beogradu, bivši ministar unutrašnjih poslova Srbije Vlajko Stojiljković izvršio je samoubistvo, neposredno nakon usvajanja Zakona o saradnji sa Haškim tribunalom. Preminuo je dva dana kasnije od posledica ranjavanja.
11. 04. 2026. u 21:30 >> 21:39
Komentari (0)