AMERIČKA MEGA RAKETA: Artemis misija do Meseca i dalje

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

18. 03. 2022. u 17:51

NASA je napravila najmoćniju raketu koju hoće da pošalje na Mesec, a možda i dalje u svemir.

АМЕРИЧКА МЕГА РАКЕТА: Артемис мисија до Месеца и даље

Foto Tanjug/AP

Misija Artemis (1-4) ima za cilj da ponovo pošalje ljude na zemljin satelit. Za to im je potrebna izuzetno moćna raketa. Sa kapsulom za posadu Orion koja je pričvršćena na vrhu, Blok 1 Space Launch Sistem (SLS) je visok 322 stope (98 metara) - viši od Kipa slobode, ali malo manji od raketa Saturn V od 363 stope koje su pokretale misije Apolo do meseca.

Ipak SLS će proizvesti čak - 8,8 miliona funti maksimalnog potiska (39,1 meganjutna), 15 odsto više od Saturna V.

NASA želi da izgradi trajno prisustvo na Mesecu i da ga koristi kao poligon za testiranje tehnologija neophodnih za misiju na Mars, negde 2030-ih, koristeći evoluciju SLS-a Blok 2.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
DUGOROČNA VREMENSKA PROGNOZA DO KRAJA AVGUSTA: Tek nas čeka pakao i temperaturni rekordi - leto se ne predaje

DUGOROČNA VREMENSKA PROGNOZA DO KRAJA AVGUSTA: Tek nas čeka pakao i temperaturni rekordi - leto se ne predaje

NAJNOVIJA vremenska prognoza evopskih stručnjaka za avgust pokazuje prohladniji početak meseca u centralnim delovima Evrope, ali se već nagoveštava povratak suptropskog grebena i novog talasa vrelog vremena. Usled prisustva niskog pritiska na severu kontinenta, stvaraju se uslovi za novi toplotni talas koji će pogoditi veći deo Evrope, piše Severe Weather Europe.

04. 08. 2025. u 20:19

Komentari (0)

BOMBA U RUSIJI! Reprezentativac Srbije Aleksandar Mitrović blizu dogovora da potpiše za omiljeni klub Vladimira Putina