KVOTE BEZ CARINE: Počela primena sporazuma sa Velikom Britanijom i Severnom Irskom
POČELA je primena Sporazuma o partnerstvu, trgovini i saradnji između Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Severne Irske i Srbije.
Foto: Tanjug/Tanja Valić
Za privrednike Srbije koji posluju sa ovim tržištem to znači smanjenje carinskih stopa u odnosu na početak godine. U spoljnotrgovinskoj razmeni između Srbije i Ujedinjenog Kraljevstva, iznosi carina će se vratiti na period kao i kada je je ova zemlja bila članica EU, uz propisane kvote na poljoprivredne proizvode.
- Sporazum će doprineti vraćanju nivoa spoljnotrgovinske razmene privrednika obe strane, a svakako i zadržavanje pozicije dobavljača od strane srpskih kompanija na tržištu Ujedinjenog Kraljevstva - ističe Marica Vidanović iz Privredne komore Srbije. - Očekuje se i povećanje trgovinske razmene, veće prisustvo britanskih investicija, jačanje saradnje i privrednih veza, kao i većem srpskom izvozu na britansko tržište posebno prehrambenih proizvoda, kao i proizvoda gumarske, tekstilne i metalne industrije.
Ukupna vrednost spoljnotrgovinske razmene iznosila je 2020. godine 529,3 miliona evra, pet odsto manje u odnosu na 2019. godinu. U ovom periodu ostvaren je suficit od 53,5 miliona evra. Pokrivenost izvoza uvozom iznosila je 122,5 odsto. Ukupna spoljnotrgovinska robna razmena Srbije i Ujedinjenog Kraljevstva za prva tri meseca 2021. godine iznosila je 138 miliona evra što je za 2 odsto manje nego u istom periodu prošle godine, kada je vredela 141 milion evra. Tokom ovog perioda, ostvaren je suficit u iznosu od 36 miliona eura, a procenat pokrivenosti uvoza izvozom je 171,4 odsto.
Restoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
NOVI SAD NAJAVIO NOVČANU POMOĆ: Evo koji građani imaju pravo na novac
16. 05. 2026. u 13:42
TRKA ZA NAFTU ULAZI U NOVU FAZU: Emirati ubrzavaju gigantski projekat (FOTO)
16. 05. 2026. u 10:16
"TREBA ODATI PRIZNANjE VUČIĆU I SRBIJI, MORAMO ZAŠTITI SRBE OD KURTIJA" Montgomeri očitao lekciju medijima u CG o Kosovu i Metohiji
U INTERVJUU za crnogorski "Dan", Vilijam Montgomeri, bivši američki ambasador u SR Jugoslaviji, osvrnuo se na situaciju na Kosovu i Metohiji.
15. 05. 2026. u 13:16
Srušio se avion kod glavnog grada: Poginuli svi putnici i pilot
Vazduhoplovna civilna uprava Južnog Sudana saopštila je danas da se srušio avion jugozapadno od glavnog grada Džube, pri čemu je poginulo svih 14 osoba koje su bile u letelici.
27. 04. 2026. u 16:49
FARMER OSTAVIO 5 KRAVA NA PUSTOM OSTRVU: 130 godina kasnije naučnici nisu mogli da veruju šta vide
PRIČA o pet krava ostavljenih na izolovanom ostrvu Amsterdam u Južnom okeanu prerasla je u jedno od najneobičnijih poglavlja moderne biologije.
14. 05. 2026. u 14:24 >> 20:55
Komentari (0)