ZAŠTO JE POSKUPELO ULJE? Na cenu utiče nekoliko faktora
08. 04. 2021. u 18:41
CENE suncokretovog ulja u Srbiji rastu, a ako bude povećanja cena koje nemaju ekonomsko opravdanje, država ima način da interveniše, rekao je Uroš Kandić, državni sekretar u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija.
Poskupelo je zato što je Americki investicioni fond kupio iskon uljaru?
Ulje koje je pre tri meseca prodavano po ceni od 110 dinara za litar, pravljeno je od iste sirovine kao i ovo što se danas prodaje za 180 dinara za litar. Dakle, realan razlog za poskupljenje ne postoji. U stvari, postoji, a to su debele gladne guzice trgovaca. Uzgajivači suncokreta mogu samo da pomru od muke koju izaziva sića kojom om je sirovina plaćena.
U nemackoj Litar suncokretovog ulja kosta 1 Euro. Da ne govorimo o vecim troskovima proizvodnje i distribucije. Osnovne zivotne namirnice bi trebalo da Budu pod drzavnom kontrolom.
Kakvi bre faktori ,klasično bahacenje koje dopustila država da u Nemačkoj gde je standard 5 puta veci nego kod nas ulje se krece od 90 centi a kod nas od 145 dinara ili 1,20 sramota za državu.
Poskupelo je jer su jesenas kupili suncokret džabe!!!
Na sve strane otimaju kao pomanitali, prosto se utrkuju ko ce vise
U Nemackoj je ulje jeftinije nego u srbiji a plata je deset puta veca,sramota drzavo,cene evropske a primanja Kambodze.U Svajcarskoj gorivo ista cena kao kod nas a plate 20 puta vece..Magija je pretiveti u Srbiji
Mnogo pričaju a ništa rekli nisu... Ako se vodimo onim što su rekli to znači da radnici treba kolektivno da stupe u štrajk i zahtevaju veće plate jer radna snaga je takođe berzanska roba. U vreme kad cene rastu a plata ostaje ista uz to država ne preduzme ništa šta reći inflacija i obezbeđivanje i onako male kupovne moći ili nesposobnost nadležnih da zavedu red...
Savović kaže da Srbija proizvodi relativno malo suncokreta u odnosu na velike svetske proizvođače, ali sasvim dovoljno da se pokriju sve domaće potrebe i da ostane dovoljno za izvoz. Zasto uvozimo SKUPLJE ulje, pa u prodaji poravnamo cene domaceg sa tim uvoznim? Ko i zasto pravi ekstra profit na racun gradjana i poljoprivrednika, od kojih je sirovina kupljena po niskim cenama?
Ama poskupelo je sve!!! Ulje je najmanji problem!!!
A šta je sa ostalim proizvodima koji su poskupeli. Uporedite , ljudi, cene od prošle godine u ovo vreme i sada. Pa to nije normalno!!!
Povezane vesti

NA KUTIJI JAGODA - U KESICI AROMA: Čajevi "Fruktusa" i "Jumisa" sadrže plodove samo u tragovima, nekad svega jedan odsto
KUPCI koji smatraju da piju čaj od voća koje je nacrtano na kutiji mogu biti u velikoj zabludi, jer proizvođači ovih napitaka na ambalažu stavljaju slike brusnice ili divlje trešnje, čak i kada se u kesicama nalazi svega jedan odsto tog voća!
25. 03. 2021. u 11:14

KIFLA HLEBU DRŽI CENU: "Novosti" istražuju - koliko košta vekna dve godine nakon ukidanja uredbe o ograničenoj ceni
POLA kilograma belog hleba, koji je nekada bio poznat pod imenom "sava", još košta isto kao i pre dve godine, kada je Vlada ukinula uredbu o njegovoj obaveznoj proizvodnji i ograničenoj ceni.
18. 03. 2021. u 15:33

ENIGMA DEKLARACIJE NA TEGLI: Francuzi pakuju poljske pečurke koje uvozimo iz Mađarske!
REŠAVANjE enigme - odakle su pečurke, svojevrsni zadatak koji je postavila organizacija potrošača "Efektiva", izazvalo je brojne komentare na društvenim mrežima.
18. 03. 2021. u 10:26

ŽALBA TRGOVCU, A NE SERVISU: Potrošači skupo plaćaju neznanje o svojim pravima tokom perioda obavezne garancije
KADA u roku od dve godine od kupovine dođe do bilo kakvog kvara, zbog koga proizvod više ne može da se koristi s osnovnom namenom, potrošač ima pravo da tu robu zameni.
11. 03. 2021. u 11:12
Najnovije iz rubrike

MOSKVA SE SVRSTALA MEĐU VODEĆE SVETSKE METROPOLE PO EKONOMSKOJ MOĆI: Evo koji grad je na prvom mestu
EKONOMIJA Moskve po paritetu kupovne moći zauzima drugo mesto u svetu, odmah iza Njujorka, istakao je predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin na sastanku u Kremlju sa gradonačelnikom prestonice Sergejem Sobjanjinom.
05. 05. 2025. u 15:49

ZBOG OVOG PREKRŠAJA PLATIĆETE 150.000 DINARA: Detaljan spisak saobraćajnih kazni
SEZONA godišnjih odmora je na pragu, gužve na putevima biće sve veće, kao i pojačan rizik od saobraćajnih nezgoda, zato je pažnja za volanom mora biti pojačana.
05. 05. 2025. u 13:47

NOVI PRAVAC "OSLOBAĐA" CENTAR GRADA: Asfaltirani prvi kilometri na severnoj obilaznici oko Kragujevca, radi se i na petljama
KLjUČNI infrastrukturni projekat u Šumadiji, izgradnja Severne obilaznice oko Kragujevca, realizuje se bez zastoja. Vlada Srbije proglasila ga je za projekat od posebnog značaja još 2021. godine i deo je šire Fiskalne strategije Srbije za period do 2027. godine.
05. 05. 2025. u 12:38

NEMA VIŠE GRADNJE BEZ CELE DOKUMENTACIJE: Pri realizaciji putnih infrastrukturnih projekata mora da bude više planskih dokumenata
NIJEDAN projekat u Srbiji više ne sme niti da se započne, a kamoli realizuje, bez kompletne i planske i tehničke dokumentacije, poručila je juče ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Aleksandra Sofronijević. Kada je reč o gradnji i rokovima, ona je istakla da je generalni cilj ministarstva da se ne daju brza, nego kvalitetna rešenja.
05. 05. 2025. u 12:34

ULAGANJA U PONUDU DOVODE NOVE GOSTE: U Vojvodini sve više računaju na turizam kao oblast koja značajno jača privredni razvoj pokrajine
KOLIKI je doprinos turizma ukupnom privrednom razvoju Vojvodine i u kreiranju opšte slike naše pokrajine za domaće i strane goste, verovatno najbolje pokazuju podaci o broju poseta i ostvarenih noćenja, ali i konkretni potezi nadležnih organa i institucija koji doprinose unapređenju te veoma važne delatnosti.
05. 05. 2025. u 12:29
Komentari (13)