JAČE "ZELENE" VEZE: Bolja saradnja Srbije i Grčke u oblasti OIE

SRBIJA je prihvatila viziju EU u oblasti energetike i klime, a našim strateškim dokumentima odredili smo naš put u energetskoj tranziciji, koji treba da obezbedi ravnotežu između interesa za energetskom sigurnošću i nezavisnošću i za smanjenje emisije štetnih gasova, kroz povećanje učešća obnovljivih izvora energije (OIE). Ovo je rekla resorna ministarka Dubravka Đedović Handanović tokom današnjeg razgovora sa predsednikom grčke „Kopeluzos grupe“, Dimitrisom Kopeluzosom, o saradnji u oblasti OIE, kao i snabdevanju prirodnim gasom.

ЈАЧЕ ЗЕЛЕНЕ ВЕЗЕ: Боља сарадња Србије и Грчке у области ОИЕ

Foto: Ministarstvo rudarstva i energetike

- Naš cilj je da do 2030. godine imamo 45 odsto učešća OIE u proizvodnji električne energije, što podrazumeva značajne investicije u nove proizvodne kapacitete – navela je ministarka. - Takođe, imajući u vidu centralni položaj Srbije i poziciju tranzitne zemlje, aktivno radimo na povezivanju sa susedima i u oblasti snabdevanja prirodnim gasom i u prenosu struje, i sa pažnjom pratimo sve projekte koji imaju za cilj povećanje energetske sigurnosti i diversifikaciju snabdevanja u Jugoistočnoj Evropi.

Poseta Kopeluzosa usledila je nakon nedavno održanog Srpsko-grčkog poslovnog foruma, kojem su prisustvovali predsednik Srbije Aleksandar Vučić i predsednik Vlade Grčke Kirijakos Micotakis, na kojem je iskazana obostrana zainteresovanost za dalje unapređenje ekonomskih odnosa dve države.

Glavna tema sastanka bilo je upoznavanje sa projektom elektro-energetske interkonekcije Egipat-Grčka , koji ima za cilj povezivanje ove dve zemlje podmorskim kablom dužine 950 kilometara, koji će omogućiti proizvodnju i prenos zelene energije do zemalja EU. Kopeluzos je rekao da taj projekat predviđa ukupno 9,5 gigavata vetroelektrana i solarnih elektrana na teritoriji Egipta i podmorskog kabla od 3.000 megavata koji će omogućiti prenos proizvedene zelene energije iz Egipta u Grčku i dalje do drugih evropskih zemalja.

Na sastanku kojem je prisustvovao i direktor grčke kompanije "Gastrejd" Kostis Sifnaios, razgovarano je i o planovima Srbije za diversifikaciju snabdevanja prirodnim gasom, koje uključuje i korišćenje terminala za tečni prirodni gas (LNG) u Aleksanropolisu, koji bi na proleće trebalo da postane operativan.


 

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum

UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum

KOMUNIKACIONA oprema za koju Ukrajina tvrdi da je pomagala u podršci ruskim napadima dronova sa teritorije Belorusije prestala je da radi, rekao je predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski novinarima danas, nekoliko dana nakon što je izdao ultimatum beloruskom predsedniku Aleksandru Lukašenku.

24. 06. 2026. u 18:41

Komentari (0)

Imaju najčistija srca: Ovo su tri najplemenitija znaka horoskopa