TRGUJU BEZ DOLARA: Kina i Francuska obavile transakciju TNG u juanima
KINESKA državna naftna kompanija "Cnooc" i francuska kompanija "Total enerži" obavile su prvu trgovinsku transakciju tečnim naftnim gasom (TNG) u juanima, preko Šangajske berze nafte i prirodnog gasa.

Foto Shutterstock
Kako prenosi Biznis tajms, reč je o kupovini oko 65.000 tona TNG uvezenog iz Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Taj portal prenosi da je "Total enerži" potvrdio da je transakcija uključivala TNG uvezen iz UAE, ali da nije izneo preciznije detalje.
Navodi se da je poslednjih godina Kina stavila naglasak na trgovinu naftom i gasom u juanima, da bi svoju valutu uspostavila i osnažila na međunarodnom nivou i oslabila uticaj američkog dolara u svetskoj trgovini.
Biznis tajms podseća da je Kineski predsednik Si Đinping tokom posete Saudijskoj Arabiji u decembru najavio da će Kina "u potpunosti" iskoristiti Šangajsku berzu kao platformu za transakcije vezane za trgovinu naftom i gasom u juanima.
Preporučujemo

EVROPSKA KOMISIJA: Predložila produženje mera za obuzdavanje potražnje za gasom
20. 03. 2023. u 17:33

NUKLEARNE SILE BILE NA IVICI RATA, A ONDA JE USLEDIO OBRT: "Ključan je bio poziv jednog čoveka"
U DRAMI koja je privukla pažnju svetske javnosti, američki predsednik Donald Tramp juče je na društvenim mrežama objavio da su Indija i Pakistan, nakon četiri dana žestokih sukoba duž granice, pristali na „potpuni i trenutni prekid vatre“.
11. 05. 2025. u 10:48

PANIKA U UKRAJINI: Da li je ovo znak da Putin sprema novi napad "orešnikom"?
RUSIJA će 12. i 13. maja privremeno zatvoriti vazdušni prostor iznad vojnog poligona i kompleksa za lansiranje raketa Kapustin Jar, prenosi ukrajinski odbrambeni portal Militarnyi 10. maja, navodeći mogućnost testiranja balističke rakete srednjeg dometa.
10. 05. 2025. u 12:06

VANREDNA SITUACIJA, NAPADNUT TAKMIČAR: "Dignuto" 1.300 policajaca, počeli neredi - eho rata na ulicama Bazela (FOTO)
KAKO bi obezbedile sigurnost tokom Evrovizije, u svetlu povećanog rizika od terorističkih akcija, švajcarske vlasti su angažovale više od 1.300 policajaca, uz dodatne snage iz švajcarske vojske, kao i iz susednih zemalja - Nemačke i Francuske.
12. 05. 2025. u 15:25 >> 16:10
Komentari (0)