NEMAČKOJ PRETI DOMINO EFEKAT: Ako povećanje cena rastera kupce, proizvođačima preostaje samo jedno
ENERGIJA je skupa, na tržištu rada vlada nestašica kvalifikovanih stručnjaka, a u zimskim mesecima preti recesija, piše "Dojče vele".

Foto: Profimedia
Raspoloženje među nemačkim privrednicima je loše. U vladu u Berlinu sa svih strana stižu pozivi u pomoć.
Iako je kriza sve više tu i iako raste zabrinutost, trgovci automobilima i vlasnici elektrana će biti među onima koji će, kako sami kažu, finansijski preživeti zimu.
U mnogim drugim privrednim granama situacija je mnogo ozbiljnija.
-Konjunkturna situacija je dramatična, borimo se s rastom stope inflacije, ogromnim troškovima energije i imamo velikih problema s lancima nabavke sirovina, poluproizvoda i drugih dobara- upozorava predsednik Udruženja nemačkih poslodavaca Rajner Dulger na Kongresu nemačkih poslodavaca u Berlinu.
Nemačkoj preti domino efekat.
Zato privreda od države zahteva hitnu pomoć. A nemačka vlada je svojim paketima pomoći ciljala prvenstveno na građane, a ne na firme.
Ako povećanje cena rastera kupce, proizvođačima preostaje samo jedno: da ograniče poslovne aktivnosti ili prestanu sa proizvodnjom.
A kad neko preduzeće ne zarađuje novac – preti stečaj. Sudeći po rezultatima ankete poslovnih udruženja, u ovom trenutku već jedna trećina firmi u Nemačkoj izjavljuje da im je ugrožena egzistencija.
BONUS VIDEO:
POMRAČENjE U BERLINU: Bez ambijentalnog osvetljenja zbog štednje
Preporučujemo

DAJANINA PETOGODIŠNjA AFERA: Svi ubeđeni da je princezin ljubavnik - Harijev otac (FOTO)
17. 09. 2022. u 11:52

ĆERKA ŽARKA LAUŠEVIĆA: Lepa Asja živi u Njujorku, udata je za muzičara (FOTO)
17. 09. 2022. u 10:08

DUGOROČNA VREMENSKA PROGNOZA DO KRAJA AVGUSTA: Tek nas čeka pakao i temperaturni rekordi - leto se ne predaje
NAJNOVIJA vremenska prognoza evopskih stručnjaka za avgust pokazuje prohladniji početak meseca u centralnim delovima Evrope, ali se već nagoveštava povratak suptropskog grebena i novog talasa vrelog vremena. Usled prisustva niskog pritiska na severu kontinenta, stvaraju se uslovi za novi toplotni talas koji će pogoditi veći deo Evrope, piše Severe Weather Europe.
04. 08. 2025. u 20:19

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

3O LETA OD "OLUJE" - RUDAN OŠTRO O HRVATIMA: "Koliko je Srba plutalo u bunarima jer se nisu ukrcali u traktore..."
VEDRANA Rudan je komentarisala političku i društvenu klimu u Hrvatskoj.
03. 08. 2025. u 16:23
Komentari (0)