ODMOR ZEMLJIŠTA ILI NE: Da li je dobro saditi voćke na istom mestu gde su one prethodno gajene?

NA mestu gde su prethodno bile posađene voćke, odnosno gde je bio podignut zasad, nikako ne bi trebalo odmah podizati novi zasad, dok se zemljište ne odmori.

ОДМОР ЗЕМЉИШТА ИЛИ НЕ: Да ли је добро садити воћке на истом месту где су оне претходно гајене?

Foto: agrofruti / Alamy / Profimedia

Posle vađenja starih stabala, zemljište treba da se “odmori” tri do četiri godine.

Cilj odmaranja zemljišta je da se u potpunosti razlože ostaci žila, kako ne bi došlo do razvoja gljiva truležnica iz podrodova Rosellinia i Armilaria, koje bi mogle da ugroze mlade posađene voćke.

Za to vreme na ovim površinama se mogu gajiti ratarske vrste i leguminoze, čime se smanjuje zakorovljenost i popravlja kvalitet zemljišta.

Posle toga se pristupa podizanju novih zasada voćaka.

(Iz knjige "Poljoprivredne mozgalice – 1000 zašto, 1001 zato")

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

Komentari (0)

VANREDNO: Vučić se obratio  naciji