OSNIVA SE KANCELARIJA ZA BEZBEDNOST PODATAKA: Zakon o informacionoj bezbednosti, koji je od juče na javnoj raspravi, uvodi velike novine
U slučaju incidenata koji bi mogli da ugroze nacionalnu informacionu bezbednost, na scenu će stupiti nova Kancelarija za informacionu bezbednost i rukovodiće svim akcijama. Ako su ti incidenti najvišeg mogućeg stepena, sa nemerljivim posledicama, rukovodeći organ biće Vlada, koja proglašava krizu informacione bezbednosti i njome upravlja.

Foto Arhiva
Krize informacione bezbednosti dešavaju se kada su ugroženi određeni sistemi, odnosno pružanje usluga i podaci pohranjeni u raznim bazama, na serverima zdravstvenog sistema, banaka, preduzeća iz oblasti energetike, vodoprivrede, upravljanja otpadom, kao i podaci vezani za funkcionisanje državnih organa, bezbednosnih agencija i ministarstava...

Foto Arhiva
Novine su predviđene Nacrtom Zakona o informacionoj bezbednosti, koji je od juče na javnoj raspravi. Kako je rekao Milan Vojvodić iz Odseka za regulativu pri Ministarstvu informisanja i telekomunikacija, na predstavljanju propisa u Beogradu, pomenuta Kancelarija biće od 1. januara 2026. Nacionalni centar za prevenciju rizika u IKT (informaciono-komunikacionim) sistemima. Do tog datuma funkciju Nacionalnog CERTA-a obavljaće RATEL. Kancelarija će, između ostalog, propisivati minimalne mere bezbednosne zaštite podataka i sistema za organe vlasti.
PROCENA RIZIKA
OPERATORI će morati da se upišu u evidenciju, urade procene rizika svojih sistema, kao i mere zaštite, da dostavljaju podatke o pretnjama - navodi Vojvodić. - Novina je i da će morati da dostavljaju podatke o IP adresama, da možemo da obavestimo operatora ako mu je adresa ugrožena. Sve ozbiljnije pretnje i informacije o rizicima slivaće se jedinstven sistem koji će održavati Nacionalni CERT.
Novine podrazumevaju pojačan inspekcijski nadzor, strožiju kaznenu politiku, jačanje uloge Nacionalnog CERT-a, revidiran pristup deljenja informacija o incidentima... Uradiće se i nova podela operatora IKT sistema - na prioritetne i važne.
- Operatori prioritetnih sistema od posebnog značaja moraće da proveravaju bezbednosti svojih sistema dva puta godišnje, a operatori važnih sistema jednom u godini - kaže Vojvodić. - U operatore prioritetnih sistema spadaju oni iz oblasti energetike, saobraćaja, bankarstva, vodosnabdevanja, zdravstva uključujući i proizvodnju lekova...
KRIPTOZAŠTITA
MINISTARSTVO odbrane baviće se ubuduće kriptobezbednošću i zaštitom od kompromitujućeg elektromagnetnog zračenja (KEMZ). Ukoliko neki operator obrađuje tajne podatke, moraće da se služi alatima za kriprobezbednost koje je odobrilo ovo Ministarstvo.
U operatore važnih sistema spadaju poštanske usluge, upravljanje otpadom, proizvodnja, obrada i distribucija hrane, proizvodnja hemikalija, zatim motornih vozila, mašina, uređaja i elektronske opreme, "Službeni glasnik", proizvodnja i promet oružja i vojne opreme... Tu su još i samostalni operatori: Ministarstvo odbrane, MUP, Ministarstvo spoljnih poslova, NBS i službe bezbednosti. Oni će imati izvesnu samostalnost u određivanju načina zaštite.

ZAHAROVA O UPOZORENjU VUČIĆU ZBOG POSETE MOSKVI: Banditizam i ucena, tako deluju terorističke ćelije
PORTPAROLKA ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova danas je nazvala upozorenja Evropske unije predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u vezi njegove posete Moskvi za Dan pobede, "banditizmom i ucenom''.
30. 04. 2025. u 16:55

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

ZVANIČNO KRAJ: Kome je pripao dvorac u Beču? Razveli se Toni i Dragana
PEVAČICA Dragana Mirković i biznismen Toni Bijelić zvanično su se razveli nakon 25 godina brak.
30. 04. 2025. u 12:32
Komentari (1)