ISTORIJSKI DODATAK - NASRTAJ NA NAJSVETIJI HRIŠĆANSKI PRAZNIK: Te 1944. bombe na Beograd su bacale "leteće tvrđave" B-17 i bombarderi B-24
22. 04. 2022. u 17:14
TRAGIČNA je istorija Beograda. U fantazmagoričnoj kugli njegove povesti kao da nema granice između prošlosti, sadašnjosti i budućnosti, između smrti i života...
Povezane vesti
BOJ NE BIJE ORUŽJE VEĆ JUNAČKO SRCE: Englezi zahvaljujući Srpskom duhu sagledavaju sve dimenzije rata
SRPSKA poslovica kaže: ne pobeđuje se sjajnim oružjem, no hrabrim srcem. Ne mogu pronaći precizniji moto za moja zapažanja o Srbima i njihovom duhu.
02. 09. 2025. u 05:00
NAJVEĆI VOJNIČKI PODVIG U VELIKOM RATU: Opis strahota iz napaćene i ratom razorene zemlje
ŽELEZNIČKA stanica u Beogradu razorena je bombardovanjem, a jednu po jednu, izbirljivi austrijski topovi razrušili su bliže stanice, tako da smo morali da izađemo iz voza u Rakovici, devet kilometara udaljenoj, i da se kolima odvezemo u grad.
02. 09. 2025. u 05:00
DŽELATI SRPSKOG NARODA: Neviđena svirepost Austrougarskih oficira i vojnika u Šapcu
DOK ručam skroman ručak u mehani, mehandžika Persida Simović priča mi šta su radile Švabe. U njenoj kući bio se smestio jedan general sa svojim štabom.
02. 09. 2025. u 05:00
KRALJ PETAR I RUSKA MUNICIJA PREPORODILI SRPSKU VOJSKU: Delići herojskog eposa koji su nadilazili savremeni trenutak
U NIŠ sam stigao 25. novembra 1914. Svakoga dana pristizale su sve bolje vesti sa ratne pozornice, i najzad, 3. decembra 1914, srpska vojska ušla je u Beograd.
02. 09. 2025. u 05:00
GDE SU DOKAZI DA JE SRBIJA IMALA UDELA U ATENTATU: Pokušaji cara Nikolaja ii da se preko Nemačkog dvora izbegne svetski rat
TEK KROZ nekoliko nedelja - a u nekim detaljima i mnogo kasnije - imao sam priliku da iz diplomatske prepiske i privatnih pisama saznam mnoge podatke potrebne za sud o pokušajima Rusije da spase mir.
02. 09. 2025. u 05:00
Najnovije iz rubrike
UMRO IVAN GANIĆ
KRAGUJEVAC je ostao bez jednog od svojih najistaknutijih medijskih radnika – Ivan Ganić, glavni i odgovorni urednik Televizije Kragujevac, preminuo je u 52. godini života nakon kraće i teške bolesti.
17. 11. 2025. u 18:29
SNAŽNA OLUJA ZAHVATILA SRBIJU: Oboreno drvo na auto-putu Novi Sad-Beograd, saobraćaj obustavljen
DO KRAJA dana Republički hidrometeorološki zavod najavio je umereno do potpuno oblačno, toplo i vetrovito.
17. 11. 2025. u 18:13
(RADARSKI SNIMCI) OGROMNE PADAVINE STIŽU U SRBIJU: Sve kreće od ovog trenutka, sledi drastičan pad temperature, u ovom delu i do 30 cm snega
UPOZORENjE za područje jugozapadne, južne i jugoistočne Srbije na veliku količinu padavina sutra i u sredu, najnovija je objava na sajtu Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ).
17. 11. 2025. u 17:00
TEMPERATURA U PADU ZA 15 STEPENI: Biće i kiše i grmljavine - danas ovim delovima preti još jedna pojava
OSVANULO je veoma toplo jutro, a fenski efekat jugozapadnog vetra doneo je temperature jutros i do 20 stepeni.
17. 11. 2025. u 15:13
NOVA 2026. DONEĆE NEKOLIKO PRILIKA ZA ODMOR: Detaljan spisak svih neradnih dana i praznika
KAKO se bliži kraj tekuće godine, deo prazničnog raspoloženja čine i neradni dani kojih u ovom periodu godine ne manjka.
17. 11. 2025. u 13:03
BEOGRAĐANIN
22.04.2022. 19:36
Savezničko bombardovanje Srbije -Stereotip o “zverskom” savezničkom bombardovanju Srbije 1944. (Beograd, Leskovac itd.) idealan je za “ribarenje ljudskim dušama” i to bi svaki naš građanin morao znati. Odavno dostupne empirijske činjenice daju sasvim drugačiju sliku o tom događaju. Naime, od početka 1944. stvarani su bili uslovi za prekretnicu u sistematskom i planskom uništavanju značajnih nemačkih – a, NE srpskih – uporišta po celoj dubini Balkana (sve do Ploeštija u Rumuniji). Baš zato što kod nas i dalje živi stereotip da su saveznici bombardovali Srbiju namerno, tj. da je postojala zavera protiv nas – iako se iz ratnih arhiva jasno ocrtavaju elementi ratne logike toga vremena –spomenimo samo bombardovanja na teritoriji omražene nam NDH. Krajnje je neprijatna (i nedopustiva!) činjenica da u Srbiji ni u 21. nisu upoznati sa činjenicama da je, na primer, Slavonski Brod bombardovan 15 puta, Split 10 puta, Zagreb 8 puta, Zadar 7 puta, Šibenik 6 puta, Bihać i Metković 5 puta, Dubrovnik, Sarajevo, Banja Luka, Osijek, Zenica po 3 puta itd. Kome odgovara prikrivanje činjenice da su u Beogradu tri fabrike aviona – “Rogožarski”, “Teleoptik” i fabrika u Rakovici – remontovale 600 motora za nemačke “meseršmitove” i tsl?