SINE MIŠO, SVE TVOJE MAJKA ČUVA... U "Sobi sećanja" u Rumi, Udruženje ratnih vojnih invalida ovog grada čuva uspomenu na poginule u ratovima
NE žele Rumljani da zaborav potisne njihove sugrađane poginule tokom građanskog rata devedestih niti stradale za vreme NATO agresije.
Milija Veresija/Fotografije u "Sobi sećanja", Foto S. Kostić
Na zidove "Sobe sećanja" od petnaestak kvadrata smestili su 81 fotografiju i spisak 167 poginulih vojnika i civila iz vremena stradanja, tuge, bola, ali i velike hrabrosti i prkosa.
Kada je pre četiri godine oformljena, "Soba sećanja" je bila prva takva u Vojvodini.
- Ne želimo da zaboravimo hrabre ljude koji su živote dali za odbranu otadžbine - kaže Milija Veresija, predsednik Udruženja ratnih vojnih invalida Rume.
Uz fotografije, tu je i "Knjiga sećanja", u kojoj su majke poginulih vojnika ispisale svoje poruke najdražim sinovima. Jedna od njih je i Nada Uboja. Izgubila je sina jedinca Mišu u avgustu 1998. godine. Poginuo je na Kosovu i Metohiji, tokom odsluženja vojnog roka. U knjizi je, pre četiri godine, zapisala: "Dragi naš, sine Mišo, posle 20 godina bol je sve veća. Sa nama si uvek. Sve tvoje majka čuva..."
Sin Soke Popović, Branislav, poginuo u Bosni 1992. Foto S. K.
Po mladom heroju Miši Uboji nosi ime jedna ulica u Rumi.
Zastali smo i zaćutali posle čitanja Nadine poruke. Gledamo fotografije svesni da svaka govori priču o bolu za nezaborav i poštovanje. Milija Veresija nam izdvaja još jednu - sudbinu Mladenke Vrcelj (33) iz Benkovca.
- Mladenka je sa suprugom Ljubomirom, njihovih troje dece i svojom majkom izbegla iz Hrvatske. Privremeno su bili smešteni na Kosovu i Metohiji, a njena majka Božica Tepša u Hrtkovcima gde su Vrcelji često dolazili. I kada je trebalo da se presele kod Božice, Mladenku su 17 dana posle potpisivanja Kumanovskog sporazuma, Albanci zaklali u kući u Prizrenu, a pola godine kasnije, na Badnje veče 2000, svirepo su ubili i njenog supruga.
Ćerka im se udala, jedno dete je preminulo, a treće je smešteno u Sremčicu... - sa mnogo tuge priča Veresija.
On nas je u "Sobi sećanja" upoznao sa Sokom Popović (73) iz Rume. Ona je 1992. godine kod Bosanskog Broda izgubila sina Branislava, momka od samo 19 i po godina.
- Samo što je završio srednju školu, otišao je u vojsku - govori nam Soka sa beskrajnom tugom majke za izgubljenim sinom, koja ne jenjava ni posle tri decenije.
- Vojni rok je počeo da služi u Vranju, a potom su ih prekomandovali i tokom noći prebacili u Bosnu. Tamo je moj Branislav i poginuo. Sada dođem ovde i gledam u sliku mog delije. Gledam je i razgovaram s njim, pa ćutim i plačem... Rana živa...Žalost ne prolazi.
STRADALI U DRUGOM SVETSKOM RATU
DANAS u našoj "Sobi sećanja" čuvamo i spisak 126 ratnih vojnih invalida, kao i imena 746 Rumljana poginulih ili preminulih u vojnoj bolnici u Drugom svetskom ratu. Nijednu žrtvu ratova nismo izostavili - kaže Milija Veresija.
Preporučujemo
POČAST HRABRIM BORCIMA I u Vrnjačkoj Banji obeležena godišnjica NATO bombardovanja
24. 03. 2022. u 12:57
ŽRTVE NE ZABORAVLjAMO: U Kraljevu obeležena 23. godišnjica NATO agresije
24. 03. 2022. u 13:09
PREDSEDNICA OPŠTINE RUMA NAJAVILA: Neće biti čekanja za upis dece u vrtiće
24. 03. 2022. u 16:55
SUKOB NAM JE PRED VRATIMA Rute upozorava: Mi smo sledeća meta Rusije
RUSIJA bi mogla da bude spremna da upotrebi vojnu silu protiv NATO-a u narednih pet godina, smatra generalni sekretar NATO-a Mark Rute.
11. 12. 2025. u 15:46 >> 16:40
OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne
SREĆKO Stefanović (22), Saša Stanković (22) i Dalibor Petrović (24) oglašeni su danas krivim u Višem sudu u Beogradu za teško ubistvo Stanimira Brajkovića (74) na bezobziran i nasilnički način u zatvoru Padinska Skela početkom februara 2024. godine. Ovom prvostepenom presudom Stefanović je osuđen na 19 godina zatvora, a Stanković i Petrović na po 18 godina.
11. 12. 2025. u 16:22
OVO JE STRAŠNO! Uznemirena Bilja otkrila gde je Aca bio u vreme MASAKRA - pevač mesecima u Australiji
PEVAČICA Biljana Jevtić oglasila se povodom terorističkog napada koji se dogodio u Sidneju. Njen suprug, pevač Aleksandar Aca Ilić, poslednja tri meseca proveo je upravo u tom gradu.
14. 12. 2025. u 19:24
Komentari (0)