BAKTERIJE, VIRUSI I GLJIVICE KLJUČNI ZA DOBRO ZDRAVLJE: Naučnici istakli korisna svojstva mikroorganizama
MILIJARDE bakterija, gljivica i virusa žive na površini ljudskog tela. Na svakom kvadratnom centimetru nalazi se između 10.000 i milion mikroba. Deluje grozno, ali sve je više dokaza da oni igraju ključnu ulogu u održavanju zdravlja, jer su prva linija odbrane od štetnih patogena i pomažu u razgradnji nekih hemikalija.
Foto Shutterstock
- Koža je veoma neprijateljsko okruženje u poređenju sa drugim delovima tela - kaže Holi Vilkinson, profesor na Univerzitetu Hal, u Velikoj Britaniji. - Suva je, neplodna... Bakterije koje tamo žive evoluirale su milionima godina da bi se izborile sa ovim pritiscima. Ni svi delovi kože nisu kolonizovani podjednako. Bakterije mogu biti iznenađujuće izbirljive u pogledu toga gde žele da žive. Neki naučnici takođe veruju da, kao i naš mikrobiom creva, mikrobiom kože igra ulogu u pomaganju da se "trenira" naš imuni sistem tokom detinjstva, učeći ga koje mete da napadne, a koje da ignoriše. Smatra se da postoji veza između raznolikosti određenih bakterija na koži i nižeg rizika od alergija, na primer.
Preporučujemo
Srčana slabost, tiha epidemija koja pogađa više od 120.000 ljudi u Srbiji
09. 12. 2025. u 15:19
PIJETE GA, ALI NEMA EFEKTA: Ovo su načini da vitamin D odradi posao
07. 12. 2025. u 19:26
SUKOB NAM JE PRED VRATIMA Rute upozorava: Mi smo sledeća meta Rusije
RUSIJA bi mogla da bude spremna da upotrebi vojnu silu protiv NATO-a u narednih pet godina, smatra generalni sekretar NATO-a Mark Rute.
11. 12. 2025. u 15:46 >> 16:40
OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne
SREĆKO Stefanović (22), Saša Stanković (22) i Dalibor Petrović (24) oglašeni su danas krivim u Višem sudu u Beogradu za teško ubistvo Stanimira Brajkovića (74) na bezobziran i nasilnički način u zatvoru Padinska Skela početkom februara 2024. godine. Ovom prvostepenom presudom Stefanović je osuđen na 19 godina zatvora, a Stanković i Petrović na po 18 godina.
11. 12. 2025. u 16:22
OVO JE STRAŠNO! Uznemirena Bilja otkrila gde je Aca bio u vreme MASAKRA - pevač mesecima u Australiji
PEVAČICA Biljana Jevtić oglasila se povodom terorističkog napada koji se dogodio u Sidneju. Njen suprug, pevač Aleksandar Aca Ilić, poslednja tri meseca proveo je upravo u tom gradu.
14. 12. 2025. u 19:24
Komentari (0)