ALERGIJA NA VUNU Doktor Lazarević otkriva: Kako se manifestuje i leči
VUNA je idealna za zaštitu od hladnoće, međutim kod pojedinih osoba šal od ovog prirodnog materijala, kapa ili rolka mogu da uzrokuju crvenilo, svrab i upalu kože koja može da traje danima.
Foto Shutterstock
Doktor Dobrivoje Lazarević, dermatovenerolog, kaže da postoje tri oblika reakcije kože na odevne predmete od vune:
- Prvi je mehanički, kada se javlja osećaj peckanja i svraba i koji nestaje u toku nekoliko sati do dva dana kada se prekine kontakt vune sa kožom. Drugi vid promena se javlja kod osoba koje su atopijske konstitucije, odnosno imaju urođene sklonosti alergijskog reagovanja. Kod njih su izraženije crvenilo kože i svrab, a ovi simptomi se mogu javiti i na delovima tela koji nisu u dodiru sa vunenom tkaninom. Tegobe im se povlače znatno sporije, za nekoliko dana ili traju i duže.
Naš sagovornik kaže da je najteži treći vid promena, jer tada nastaje prava alergija - urtikarija (koprivnjača):
- Ovu reakciju kože često izaziva vunena odeća koja je tretirana bojama, pa se teško utvrđuje da li je uzrok alergije hemikalija ili sama vuna. U ovom slučaju se javljaju crvenilo, svrab i pojava urtika (crvenih mrlja) i na mestu kontakta, ali i na ostalim delovima tela.
Lečenje pacijenata koje iritira odeća od vune je vrlo jednostavno, jer se uglavnom svodi na njeno izbegavanje.
- Kod osoba sa atopijskom konstitucijom nekada je potrebno lečenje antihistaminicima, kortikosteroidima, a nekada je potrebna i kompleksnija terapija - kaže dr Lazarević.
Preporučujemo
FIBROMIJALGIJA, HRONIČNO PSIHOSOMATSKO OBOLjENjE: Kada duša pati i zglobovi bole
06. 04. 2026. u 07:00
IZNENAĐUJUĆI RAZLOG: Evo zašto AI greši kada daje zdravstvene savete
05. 04. 2026. u 23:00
ZAŠTO JE OPASNO KOMBINOVATI ENERGETSKA PIĆA I ALKOHOLLekari daju objašnjenje
05. 04. 2026. u 22:33
IRANSKI KOMANDOSI PRONAŠLI PILOTA F-35: Zavarali trag Amerikancima i uhapsili ga
ISLAMSKA revolucionarna garda (IRGC) locirala je i privela pilota oborenog američkog lovca F-35 tokom operacije potrage, javlja iranska agencija Nur njuz.
03. 04. 2026. u 16:39
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
DOBIO ODGOVOR: Šef diplomatije BiH besan zbog Karleuše
PEVAČICU Jelenu Karleušu uzeo je "na zub" ministar spoljnih poslova Bosne i Hercegovine, Elmedin Konaković zbog medijskog eksponiranja u državi.
04. 04. 2026. u 20:26
Komentari (0)