SEKS ŠTIT OD DEMENCIJE: Redovni intimni odnosi u srednjim godinama sprečavaju gubitak pamćenja?
SEKSUALNO aktivne osobe starije od 50 godina imaju bolje pamćenje, tvrdi jedno istraživanje. Naime, prema nedavnoj studiji objavljenoj u Archives of Sexual Behavior, uključivanje redovne seksualne aktivnosti u srednjim godinama takođe bi moglo da bude povezano s poboljšanim pamćenjem i sa smanjivanjem rizika od demencije, prenosi Independent.
Foto: Depositphotos
Mark Alen, predavač na psihološkoj školi na Univerzitetu Volongong u Australiji, sproveo je istraživanje na 6.016 osoba, od kojih su sve bile starije od 50 godina. Podaci koji su prikupljeni 2012. i 2014. ispitali su 2.672 muškarca i 3.344 žene o brojnim aspektima njihovog života, uključujući zdravlje, ishranu i seksualnu aktivnost. Učesnici su takođe obavili epizodni test pamćenja 2012. i 2014. godine.
Psihoilog Alen došao je do zaključka da iako su svi odrasli ljudi pokazivali znakove gubitka pamćenja, oni u više seksualnim i intimnim odnosima bolje su se pokazali na testovima pamćenja.
Ovo pokazuje da bi kratkoročno učestali seks mogao da ima pozitivan učinak na zadržavanje memorije. Međutim, ideja da povećana seksualna aktivnost može dugoročno usporiti pad pamćenja nije bila osnovana.
Studija koju je sproveo tim sa Univerziteta Mek Gil u Kanadi 2016. godine tvrdila je da žene koje imaju više seksa imaju bolje sećanje. Istraživači su tada otkrili korelaciju između rasta hipokampusa, područja mozga koje kontroliše emocije, pamćenja i nervnog sistema i pola.
Preporučujemo
DOKTOR DRAGAN GUNjIĆ OTKRIVA: Da li masna jetra dovodi do pojave fleka na koži?
20. 09. 2021. u 11:00
ŽESTOKE PRETNjE MOSKVI IZ MINHENA: NATO će pokrenuti udare duboko u Rusiji ako se usude da napadnu Baltik
NATO će pokrenuti udare duboko u Rusiji ako se Moskva usudi da izvrši invaziju na baltičke države, upozorio je ministar spoljnih poslova Estonije Margus Cahkna, odbacujući strahove da bi Moskva mogla brzo da osvoji teritoriju na istoku.
16. 02. 2026. u 15:44
VAŠINGTONU STIGLO UPOZORENjE: Ne pokušavajte da narušite naše odnose sa Moskvom
BELORUSKI predsednik Aleksandar Lukašenko izjavio je danas da je na početku pregovora između Belorusije i SAD upozorio Vašington da ne pokušava da naruši odnose između Minska i Moskve.
16. 02. 2026. u 15:09
"MAMA, JA IMAM RAK": Slavica Đukić Dejanović o borbi za život sina jedinca - sam sebi dao dijagnozu
"DUŠAN JE sam sebi dao dijagnozu"
16. 02. 2026. u 19:12 >> 19:12
Komentari (0)