STIŽE 150.000 VAKCINA: Podgorica potpisala predugovor sa “Sinofarmom”, pregovara sa “Fajzerom”, a očekuje se i 50.000 doza ruskih cepiva
CRNOJ Gori biće isporučeno 150.000 doza kineske vakcine protiv virusa korona, a predugovor sa Kinezim je već potpisan, saopštila je ministarka zdravlja Jelena Borovinić Bojović.

Foto Z. Jovanović
Osim toga, kako je kazala, u narednim mesecima očekuje se i 50.000 doza ruskih vakcina, a i pregovari za nabavku "Fajzerove" su pri kraju.
Ministarka je kazala da je predugovor za nabavku kineske vakcine direktno potpisan sa farmaceutskom kampanijom "Sinofarm", odnosno sa njihovom centralom u Pekingu i dodala da je obezbeđena diplomatska saglasnost, te da imaju odgovor iz Ambasade Kine. Borovinić Bojović je ponovila da je u okviru "Kovaks" inicijative odavno obezbeđen odgovarajući broj vakcina i kako je navela, potpuno je jasno da ta inicijativa ide svojim tokom, te da će dogovorene doze sigurno stići u Crnu Goru.
Osim tih vakcina, kako je kazala, potpisan je i bilateralni ugovor sa Rusima, te se očekuje da će i njihove vakcine uskoro stići. Kako je navela, u prvom kvartalu tekuće godine, očekuje se 50.000 doza ruskih vakcina.
- Sa "Fajzerom" je ugovor u finalnoj fazi, jer sklapanje ugovora podrazumeva nekoliko faza, od kojih je svaka pojedinačno važna - pojasnila je Jelena Borovinić Bojović.
Ministarka očekuje da vakcinacija počne krajem januara, početkom februara.
- Ne mogu da kažem tačan datum, ali ono što mogu sa sigurnošću da kažem jeste da je akcioni plan pripremljen i da je sve spremno - kazala je ministarka.
NABAVKA
U VEZI sa odbijanjem donacije vlasnika "Adrijatik propertisa" i "Univerzal kapital banke", Petrosa Statisa, koja bi nakon uvoza morala biti proverena, Borovinić Bojović je rekla da je dogovoreno da svaka nabavka vakcine ide direktim bilateralnim odnosima sa proizvođačima, odnosno sa zemljama iz koje dolaze vakcine.
Preporučujemo

INSTITUT ZA JAVNO ZDRAVLjE: U Crnoj Gori zasad bez pooštravanja epidemioloških mera
09. 01. 2021. u 12:03

DUGOROČNA VREMENSKA PROGNOZA DO KRAJA AVGUSTA: Tek nas čeka pakao i temperaturni rekordi - leto se ne predaje
NAJNOVIJA vremenska prognoza evopskih stručnjaka za avgust pokazuje prohladniji početak meseca u centralnim delovima Evrope, ali se već nagoveštava povratak suptropskog grebena i novog talasa vrelog vremena. Usled prisustva niskog pritiska na severu kontinenta, stvaraju se uslovi za novi toplotni talas koji će pogoditi veći deo Evrope, piše Severe Weather Europe.
04. 08. 2025. u 20:19

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

3O LETA OD "OLUJE" - RUDAN OŠTRO O HRVATIMA: "Koliko je Srba plutalo u bunarima jer se nisu ukrcali u traktore..."
VEDRANA Rudan je komentarisala političku i društvenu klimu u Hrvatskoj.
03. 08. 2025. u 16:23
Komentari (1)