DOBILI NEZAVISNOST, IDENTITET JOŠ TRAŽE: Posle 19 godina, kada su krenuli svojim putem, u Crnoj Gori podeljeni oko jezika, vere..

Veliša KADIĆ

21. 05. 2025. u 22:12

PRE 19 godina, 21. maja, Crna Gora je pošla nekim drugim putem.

ДОБИЛИ НЕЗАВИСНОСТ, ИДЕНТИТЕТ ЈОШ ТРАЖЕ: После 19 година, када су кренули својим путем, у Црној Гори подељени око језика, вере..

V.K.

Rezultati referenduma o državno-pravnom statusu, koji pola Crne Gore i danas osporava, dele državu podno Lovćena. Pravo glasa imalo je 484.718 građana, a glasalo je 419.240 ili 86,5 odsto od ukupnog broja birača. Crnogorsku nezavisnost podržao je 230.661 građanin ili 55,5 odsto, dok je za ostanak zajedničke države sa Srbijom bilo 185.002 ili 44,5 odsto. Za uspeh referenduma bilo je potrebno da ga podrži 55 odsto izašlih birača. Skupština Crne Gore prethodno je usvojila Zakon o referendumu koji je dogovoren uz preporuku EU.

Devetnaest godina kasnije Crna Gora je duboko podeljena i posvađana oko jezika, nacije, vere. Jaz u narodu produbljuje se od priznanja lažne države Kosovo, članstva u NATO, sprovođenjem zvanične politike koja je bila antisrpska i antiruska. Pa i nakon pada režima Mila Đukanovića kada je "nova" Crna Gora izglasala rezolucije o Srebrenici, pojačala sankcije Rusiji, uputila ambasadora u Prištinu i tako ni za milimetar nije skrenula u vođenju spoljne politike od svojih prethodnika iz bivše DPS vlasti. Uz to u ratu kriminalnih klanova ne nazire se kraj dok i dalje padaju glave.

Predsednik Crne Gore, Jakov Milatović, čestitao je građanima 21. maj - Dan nezavisnosti.

- Pre dve godine dao sam reč da ću predano raditi za boljitak Crne Gore i kao prvi među jednakima, stajati čvrsto na braniku njenog ustavno-pravno poretka. Danas, kada se osvrnem na dve godine mandata - ne brojim sastanke, protokole i govore. Brojim prilike u kojima smo vraćali poverenje u državu - kazao je Milatović.

Crna Gora je danas, tvrdi on, na evropskom putu i nikad bliža punopravnom članstvu u EU.

- Vratili smo kredibilitet kod međunarodnih partnera i gradili dobrosusedske odnose. U susretima sa liderima Evrope i sveta, slali smo jasnu poruku - Crna Gora zna ko je, gde ide i s kim ide. I ostali smo pouzdan partner našim saveznicima, čvrsto privrženi miru, stabilnosti i zajedničkim vrednostima - rekao je Milatović.

Brojali se i glasovi mrtvorođenih

ISTORIČAR i autor "Bijele knjige" Jovan Markuš kaže da se između njenih korica nalazi 1.298 dokumenata koji svedoči o brojnim neregularnostima tokom referenduma.

- Imamo jedan dokument od koga se diže kosa na glavi, korišćeni su matični brojevi čak i mrtvorođene dece - kaže Markuš.

Predsednik Demokratske narodne partije Milan Knežević takođe se oglasio povodom 19 godina od majskog referenduma.

- Niko nije zaboravljen! Ništa nije zaboravljeno! Zaboravljeno je samo ono čega smo se odrekli! Ponosan na 185.002 glasa za zajedničku državu - napisao je Knežević na mreži "Iks".

Dok Danijel Živković, predsednik DPS, kaže da se Crna Gora već pet godina suočava sa izazovima koji prete da ponište njenu suverenost i "mukotrpno građenu međunarodnu reputaciju".

Poslanik Nove srpske demokratije Jovan Vučurović kazao je da nema pozitivne emocije prema referendumu.

- Bilo je mnogo neregularnosti, bile su involvirane ekipe o kojima i danas pričamo, poput Keljmendija i Lazovića. Nakon sticanja nezavisnosti oni su išli na dalje širenje podela, na stvaranje feuda kojim će vladati prva familija - ocenio je Vučurović.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

ŠTA JOŠ TREBA DA URADIMO?! Zvezdine delije dube na glavi - stvarno! Evo i zašto! (FOTO)