BEZ PREPREKE ZA DVE GODINE: Služba gradskog urbaniste Marka Stojičića planira lakše kretanje sugrađana sa invaliditetom
BEOGRAD bi do kraja 2022. godine trebalo da postane mesto bolje prilagođeno sugrađanima sa invaliditetom, koji su sada umnogome uskraćeni za nesmetano funkcionisanje i kretanje kroz prestoničke ulice.
Foto Tanjug
Služba gradskog urbaniste planira da raspiše konkurs za idejno rešenje za mobilijar, pešačke staze, trotoare i pristup javnim službama, koji će biti prilagođeni njihovim potrebama.
Kako bi na pravi način stvorili uslove za Beograđane sa smetnjama u razvoju, upućen je poziv za dostavljanje predloga unapređenja njihovog kretanja.
PRAVILNIK O PRISTUPAČNOSTI
*VLADA Srbije, u skladu sa pravilnikom o pristupačnosti, donela je odluku o strategiji unapređenja položaja osoba sa invaliditetom. Takođe, predviđen je Akcioni plan koji će pratiti sve aktivnosti, uključujući i ministarstva, organizacije, institucije čija je to nadležnost.
- Kroz razgovor sa predstavnicima osoba sa invaliditetom ili smetnjama u razvoju zaključili smo da ne mogu da koriste grad onako kako bi trebalo - objašnjava, za "Novosti", Marko Stojčić gradski urbanista.
- Zato je potrebno da nam ukažu na konkretna mesta koja je potrebno prilagoditi. Nadamo se da ćemo do kraja sledeće godine ovaj projekat, jer svi Beograđani zaslužuju da mogu da koriste sve delove, službe grada na način na koji je njima potreban.
Nakon što predlozi budu prikupljeni, uslediće konkurs za idejna rešenja kako bi se ideje realizovale.
- Konkurs se odnosi na urbani mobilijar, način obrade javnih površina, kao što su trotoar, staze, pešački prelazi, pristupačnost javnim i drugim službama - navodi Stojčić.
- Ovo se odnosi i na audio-vizuelne aplikacije kako bi se bolje snalazili. Nakon što izaberemo idejno rešenje, sledi i izmena kataloga urbanog mobilijara u koji ćemo uvrstititi ove novine, a onda i angažovanje svih javnih preduzeća kako bi se i oni uključili.
Preporučujemo
VODA ZA PIĆE ZABRANjENA U DELU OVOG NASELjA: Zbog zaštite zdravlja potrošača u Beogradu
17. 11. 2025. u 22:45
"TI SI KRETEN!" Žestoka svađa u studiju Hit tvita, Babić udario na Antonijevića
ŽESTOKA svađa izbila je večeras u studiju televizije "Pink" u emisiji Hit Tvit gde gostuju predsednica Narodne Skupštine Srbije Ana Brnabić, pravnik Milan Antonijević i biznismen Branko Babić.
16. 11. 2025. u 21:55
ZELENSKI ALARMIRAO EVROPU: Rusija će pokrenuti veliku agresiju na kontinent, poznata i godina
UKRAJINSKI predsednik Volodimir Zelenski tvrdi da Rusija planira da pokrene veliku agresiju na evropskom kontinentu 2029. ili 2030. godine, navodeći da na to ukazuje povećana ruska proizvodnja oružja.
13. 11. 2025. u 10:54
ZVUCI SEKSA U BRITANSKOM PARLAMENTU: Posle skandala - uhapšena dva muškarca
DVOJICA muškarca uhapšena su, pa puštena na slobodu uz kauciju, nakon što je mobilni telefon postavljen u Donjem domu britanskog parlamenta kako bi puštao "seksualne zvukove" tokom poslaničkih pitanja britanskom premijeru Kiru Starmeru.
16. 11. 2025. u 20:32
Komentari (2)