DODATNE PATROLE I KONTROLE ZA 1. MAJ: Nadležni se pripremaju za predstojeći praznik, očekuje se mnogo izletnika
U SUSRET nam dolaze praznici, tradicionalno Beograđani i gosti prestonice provode vreme u prirodi i na otvorenom.
Foto: N. Fifić
Prestoničke šume i izletišta tokom 1. i 2. maja tradicionalno će bit prepune izletnika. U JP "Srbijašume" koje brinu o mnogobrojnim zelenim površinama u gradu očekuju mnogo ljudi kao i prethodnih godina ukoliko vreme bude bilo sunčano. Tokom praznika oni će nadležne služe "Srbijašuma" imati i veći broj patrola koje će obilaziti i kontrolisati sve izletničke površine kako bi se sprečila pojava požara ili bespravna seča drveća.
Foto: D. Milovanović
Tokom aprila kada je u prestonici bilo lepo vreme sa letnjim temperaturama, Beograđani su rado slobodno vreme provodili u gradskim šumama. Tokom obeležavanja Praznika rada očekuje se da će najviše Beograđana boraviti na Košutnjaku, Avali i Kosmaju. Osim toga, među izletnicima popularne su i Bojčinska, Miljakovačka, Lipovička šuma, Trešnja i Stepin lug. Zato JP "Srbijašume" planiraju da tokom predstojećeg praznika pojačaju kontrolu u ovim zelenim oazama.
Ne ostavljajte smeće u prirodi
U JP "Srbijašume" rekli su nam da slike u šumama nakon prvomajskog uranka deluje apokaliptično. Iza izletnika ostaju velike količine đubreta.
- Naše ekipe trude se da već sledećeg dana sve ovo bude sređeno i uredno. Želimo da apelujemo na naše sugrađane da svako sa sobom ponese smeće i da vatru lože jedino na mestima gde je to dozvoljeno i da je ugase pre nego što napuste mesto roštiljanja - rekli su nam u JP "Srbijašume".
- Tokom prvomajskih praznika formiraćemo dodatne patrole koje će obilaziti i kontrolisati sve izletničke površine - rekli su za "Novosti" u JP "Srbijašume". - Najveću opasnost predstavlja otvoreni plamen i vatra, a posebno ukoliko je vetrovito i suvo vreme. Opasno je i loženje vatre u šumi i na 200 metara od ruba zelene površine. To inače nije dozvoljeno osim na mestima koja su za tu namenu predviđena. Zato smo u prethodnih deset godina odlučili da napravimo i brojna niska i visoka ložišta na svim lokalitetima koja su najposećenija od strane izletnika, kako bismo sprečili situacije koje bi mogle da se otrgnu kontroli. Visoka ložišta može da koristi istovremeno veći broja ljudi i postavljena su na većini uređenih travnatih površina.
Kako bi izletnicima tokom praznika bilo prijatno, ekipe "Srbijašuma" redovno kose travu, postavljaju drvene nadstrešnice, klupe i stolove, orezuju žive ograde i održavaju javne česme. Međutim, posle prvomajskih praznika slika nije tako idilična u ovim zelenim oazama. Brojni građani ipak ne ulože mnogo truda da zelene površine ostave čiste i uredne.
Preporučujemo
JP "SRBIJAGAS": Novi Beograd bez isporuke gasa usled havarijskog oštećenja
25. 06. 2026. u 15:43
GRADNjA BEOGRADSKOG METROA UŠLA U NOVU FAZU: Potpisan važan ugovor (FOTO)
24. 06. 2026. u 16:56
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
TRAMP POTPISAO NAREDBU 13219: "Dejtonski sporazum i Rezolucija 1244 se moraju poštovati"
PREDSEDNIK Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp produžio je danas vanredno stanje na nacionalnom nivou u vezi sa Zapadnim Balkanom, u skladu sa Zakonom o međunarodnim vanrednim ekonomskim ovlašćenjima, objavljeno je danas na sajtu Federalnog registra SAD.
24. 06. 2026. u 17:38 >> 17:45
UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum
KOMUNIKACIONA oprema za koju Ukrajina tvrdi da je pomagala u podršci ruskim napadima dronova sa teritorije Belorusije prestala je da radi, rekao je predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski novinarima danas, nekoliko dana nakon što je izdao ultimatum beloruskom predsedniku Aleksandru Lukašenku.
24. 06. 2026. u 18:41
Mesi pitao hrvatskog fudbalera: "DA LI SI NORMALAN", on kaže: "Ugasio sam ga!"
SA DVA gola u pobedi Argentine nad Austrijom, kapiten "Gaučosa" je oborio čak četiri rekorda Mundijala, od kojih je najbitniji onaj da je postao najbolji strelac svih vremena na Svetskim prvenstvima. Kota "18" - trenutna.
23. 06. 2026. u 16:05
Komentari (0)