ОСТАНИТЕ У ФОРМИ ПОСЛЕ 50. ГОДИНЕ: Физичка активност посебно је важна како старимо

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

23. 04. 2025. у 06:45

УКОЛИКО сте старији од 50 година то практично значи да вам је метаболизам успорио, смањује се мишићна маса и истовремено повећава ризик за развој неке од хроничних болести.

ОСТАНИТЕ У ФОРМИ ПОСЛЕ 50. ГОДИНЕ: Физичка активност посебно је важна како старимо

Фото Shutterstock

 Управо зато, увођење благе, али редовне физичке активности је од изузетног значаја за очување здравља, виталности и покретљивости. Међутим, важно је изабрати одговарајућу рекреацију - ону која не оптерећује зглобове, а истовремено стимулише сагоревање калорија, побољшава циркулацију и доприноси психичкој равнотежи.

Дакле, ако сте старији од 50 година, а гојазни, ваша рекерација не би требало да буде исцрпљујућа нити претерано интензивна. Најважније је да буде прилагођена индивидуалном стању, полако уведена и доследно практикована. Бројне студије показале су да редовно кретање, чак и умереног интензитета, доприноси побољшању крвног притиска, шећера у крви и смањењу телесне масе. Посебно код особа које су претежно седеле дужи низ година, лагани почетак физичке активности може направити огромну разлику.

Фото: Shutterstock

Психолошки ефекти рекреације су такође веома значајни - кретање подстиче лучење хормона среће, смањује стрес и побољшава сан. Важно је нагласити да се рекреација не мора одвијати искључиво у теретани. Ходање, пливање, лагане вежбе истезања и јога су облици активности који могу дати одличне резултате без великих оптерећења. 

Кључ лежи у доследности - свакодневна кратка активност је кориснија него повремени напори. Такође, саветовање са лекаром пре почетка било које вежбе је неопходно како би се избегли ризици и вежбање прилагодило реалним могућностима.

У наставку су четири препоручена облика рекреације за гојазне особе старије од 50 година:

Фото Shutterstock

Ходање

Ходање је најприроднији и најлакше одржив облик вежбања. Може се прилагодити сопственом темпу и стању организма. Препоручује се свакодневна шетња у трајању од најмање 30 минута. Пожељно је ходати по равним површинама и у удобној обући. Током времена, темпо се може постепено повећавати.

Пливање и вежбе у води

Вода растерећује зглобове и кичму, па је идеална за особе са вишком килограма. Пливање ангажује све мишиће тела и побољшава капацитет плућа. Ако пливање није опција, водени аеробик или једноставне вежбе у базену такође доносе бројне бенефите. Ове активности хладе тело и спречавају прегревање током вежбања.

Фото Shutterstock

 

Истезање и лагани пилатес

Истезање побољшава флексибилност, смањује укоченост и ризик од повреда. Лагани пилатес додатно јача мишиће трупа, посебно леђа и стомака. Вежбе се могу изводити код куће, уз стручни видео или инструкције тренера. Потребно је користити простирку и избегавати нагле покрете.

Јога за почетнике

Јога помаже у опуштању, побољшава равнотежу и подиже ниво енергије. Посебне јога позе за старије и гојазне могу се радити седећи или уз ослонац. Дисање и благи покрети утичу на ментално здравље и смањење стреса. Препоручује се вођени час са инструктором који познаје рад са старијим

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗВАНИЧНО - РАЗВЕЛА СЕ ГАГА: Процес дуг 13 месеци, ПРОМЕНИЛА презиме, а Тони има нову девојку и то милионерку

ЗВАНИЧНО - РАЗВЕЛА СЕ ГАГА: Процес дуг 13 месеци, ПРОМЕНИЛА презиме, а Тони има нову девојку и то милионерку

ПАПИРИ за развод певачице Драгане Мирковић и Тонија Бијелића су потписани, а бракоразводни поступак је окончан после нешто више од годину дана.

29. 04. 2025. у 14:20 >> 14:21

Коментари (0)

ЦРНА УДОВИЦА ЗАВРШИЛА У КОЛИЦИМА: Наручила убиство мужа који је био на челу империје, па уживала у затвору 26 година