ПОМОЋ УГРОЖЕНИМ ТЕКУНИЦАМА: ДЗППС и НП „Фррушка гора“ 28. октобра организују чишћење зараслих пашњака код Нерадина
ДРУШТВОИ за заштиту и проучавање птица Србије (ДЗППС) у сарадњи са Националним парком „Фрушка гора“, 28.октобра организују велику једнодневну акцију чишћења зараслих пашњака код Нерадина. Циљ је опоравак популације текунице, угрожене и строго заштићене врсте животиње. Заинтересовани љубитељи природе, претходно, морају обавезно да попуне пријавни формулар.

ФОТО: ДЗППС
Дуга тек нешто више од 20 центиметара, сивкастосмеђег крзна, крупних и слатких очију, кратког репа и кратких ногу – тако изгледа текуница, ендемска врста подземне веверице која живи само у централној и југоисточној Европи. Своиј живот везала је за отворена и травна станишта, ливаде и пашњаке, где од пролећа до јесени живои у породичним колонијама, трчкара хранећи се се пре свега биљкама, а током јесени и зиме одлази у своје подземне јазбине и запада у зимски сан. У нашој земљи је има још у Војводини и на истоку и југоистоку.
Бројност текуница је у Војводини опала за 70 одсто у односу на прву половину двадесетог века, а на истоку и југоистоку њихове смањене популације су се свеле на неколико изловонаних локалитета.
- Текунице једино могу да живе на отвореним стаништима обраслим ниском травом – објашњава Маријана Демајо из Друштва за заштиту и проучавање птица Србије. - У томе су им некада помагале краве, овце и козе које су ту пасле и одржавале ниску траву, међутим, пашарење још од 1970-их година контнуирано замире. Због тога су огромне површине пашњака обрасле инвазивним биљкама и жбуњем. Проблемима ту није крај, пашњаци су испресецани путевима, често затрпани дивљим депонијама, а можда и највећи проблем је што се претварају у оранице.
Управо зато Друштво за заштиту и проучавање птица србије већ неколико година ради на ревитализацији отворених степских станишта, а циљ је заштита ретке и угрожене животињске и биљне врсте које на њима живе. У оквиру пројекта „Степујмо заједно:ново поглавље у оживавању степских пашњака Фрушке горе“ организује чишћење пашњака на јужним падинама овог националног парка, у Нерадину.
- У природи је све повезано – додаје Демајо. - мада се ове активности усмерене на текуницу, верујемо да ће се позитивно одразити и на друге биљне и животињске врсте, поготово оне угрожене. Опоравком популације текунице можемо очекивати да се повећа популација степског сокола која сада броји мање од 50 јединки у целој Србији или да се на Фрушку гору врати орао крсташ којег има свега осам парова једино на северу Баната.

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО КРАЈ: Коме је припао дворац у Бечу? Развели се Тони и Драгана
ПЕВАЧИЦА Драгана Мирковић и бизнисмен Тони Бијелић званично су се развели након 25 година брак.
30. 04. 2025. у 12:32
Коментари (0)