МОЋНА КИНЕСКА РАКЕТА ИМАЛА ПРВИ БОРБЕНИ ДЕБИ: Пројектил ваздух-ваздух ПЛ-15 коришћен против индијских ловаца (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

08. 05. 2025. у 18:45

ЈЕДНОГ мирног јутра у Хошиарпуру, малом граду у индијској држави Пенџаб, локалне власти су наишле на запањујуће откриће: фрагменте ракете ваздух-ваздух ПЛ-15 кинеске производње разбацане по пољу.

МОЋНА КИНЕСКА РАКЕТА ИМАЛА ПРВИ БОРБЕНИ ДЕБИ: Пројектил ваздух-ваздух ПЛ-15 коришћен против индијских ловаца (ВИДЕО)

Фото википедија / Alert5

Остаци, које су потврдили индијски званичници, означавају прву документовану употребу овог напредног оружја у борби, што је суморна прекретница у ескалацији сукоба између нуклеарно наоружаних суседа Индије и Пакистана. Откриће, објављено 7. маја 2025. године, долази усред жестоке размене ракетних и ваздушних удара, изазваних смртоносним терористичким нападом у Кашмиру две недеље раније.

Како тензије достижу највиши ниво у последњих неколико деценија, присуство кинеског оружја у сукобу покреће хитна питања о променљивој равнотежи снага у Јужној Азији и растућој улози Пекинга у региону.

Сукоб је избио након стравичног напада 22. априла 2025. године, када је 26 људи, углавном туриста, убијено у сликовитој долини Бајсаран близу Пахалгама у делу Кашмира којим управља Индија.

Индија је брзо окривила милитантне групе са седиштем у Пакистану, тачније Лашкар-е-Таибу, за организовање напада, оптужбу коју је Пакистан одлучно негирао. Као одговор, Индија је покренула операцију Синдур у раним јутарњим сатима 7. маја, координисани удар у којем су учествовале њена војска, морнарица и ваздухопловство – прва заједничка операција те врсте од рата 1971. године.

Индијске снаге су испалиле прецизне пројектиле, укључујући пројектиле SCALP и бомбе HAMMER, циљајући девет наводних терористичких кампова широм Пакистана и Кашмира којим управља Пакистан, укључујући упоришта Џаиш-е-Мохамад у Бахавалпуру и Лашкар-е-Таиба у Муридкеу. Индијске власти су инсистирале да су удари били „фокусирани, одмерени и неескалаторни“, избегавајући пакистанску цивилну или војну инфраструктуру.
Пакистан је осудио нападе као „чин рата“, пријавивши цивилне жртве, укључујући 13 људи погинулих у ракетном нападу на џамију у Бахавалпуру, међу којима су биле две трогодишње девојчице.

Портпарол пакистанске војске, генерал-потпуковник Ахмед Шариф Чаудри, тврдио је да су удари погодили шест цивилних подручја, одбацујући индијске тврдње о циљању терористичке инфраструктуре као „неосноване и неразумне“. Пакистанско ратно ваздухопловство је узвратило, тврдећи да је оборило пет индијских авиона, укључујући два авиона и дрон, иако индијски званичници још увек нису потврдили ове губитке.
Усред хаоса, откриће остатака PL-15 у Хошиарпуру сугерише да је пакистанско ратно ваздухопловство распоредило кинеску ракету против индијских мета, што подвлачи технолошку ескалацију сукоба.

PL-15, коју је развила Кинеска корпорација за ваздухопловну индустрију (AVIC), је ракета ваздух-ваздух дугог домета дизајнирана да нападне циљеве високог значаја као што су авиони за рано упозоравање и контролу у ваздуху [AWACS], танкери и борбени авиони на удаљеностима већим од 124 миље (приближно 200 km).

Први пут тестирана 2012. године, а наводно је ушла у употребу Кинеског народноослободилачког ваздухопловства [PLAAF] 2018. године, ракета се може похвалити активним радарским навођењем, двоструким импулсним ракетним мотором на чврсто гориво и брзинама које прелазе 5 Маха. Њен напредни навигациони систем, са активним електронски скенираним радаром [AESA], омогућава јој да прати и дејствује на циљеве са високом прецизношћу, чак и у оспораваним условима.

Процењује се да домаћа верзија PL-15 има домет од 124 до 186 миља (300 км), док извозни модел, познат као PL-15E, који користи Пакистан, има смањени домет од приближно 90 миља (145 км), према објавама на X које анализирају могућности ракете.

Ракета је првенствено распоређена на пакистанским ловачким авионима JF-17 Thunder Block III, вишенаменским авионима које су заједнички развили Пакистан и Кина. Само неколико дана пре открића у Хошиарпуру, Пакистанско ратно ваздухопловство објавило је снимак који приказује ЈФ-17 наоружане ракетама ПЛ-15 и ПЛ-10, описујући их као „моћан ударац ПАС-а“.

ПЛ-10, ракета кратког домета вођена инфрацрвеним зрачењем, допуњује ПЛ-15, пружајући могућности блиске борбе. ЈФ-17, опремљен АЕСА радаром и модерном авиоником, служи као свестрана платформа за ово оружје, омогућавајући Пакистану да пројектује ваздушну снагу преко својих граница.

Брза испорука ракета ПЛ-15 Пакистану, за које се наводно директно набављају од ПЛААС-а, а не извозне варијанте, истиче дубину кинеске војне подршке свом савезнику, посебно како су се тензије са Индијом појачале након напада у Пахалгаму.

Корени сукоба сежу до деценија ривалства око Кашмира, спорног региона подељеног између Индије и Пакистана од њихове поделе 1947. године. Две нације су водиле три рата и бројне окршаје, а Кашмир је често служио као жариште.

Ваздушни напад у Балакоту 2019. године, када је Индија циљала камп Џаиш-е-Мохамед у Пакистану након самоубилачког бомбашког напада у Пулвами, обележио је претходни врхунац тензија.

Током тог сукоба, пакистанске ваздухопловне снаге су користиле ракете AIM-120C-5 AMRAAM, које су испоручиле САД, да би обориле индијски МиГ-21, иако тврдње о додатним обарањима остају непотврђене.

Међутим, тренутна криза уводи нову димензију са борбеним дебијем PL-15, сигнализирајући растући утицај Кине у војној динамици региона.

Индијске ваздухопловне снаге, опремљене мешавином руских Су-30МКИ, француских Рафала и домаћих ловаца Тејас, ослањају се на разноврстан арсенал ракета ваздух-ваздух. Домаћа Астра Мк1, са дометом од 62 до 75 миља (120 км), и европски МБДА Метеор, који прелази 124 миље (200км) на млазњацима Рафал, кључне су компоненте.

Метеор, са својим рамџет погоном, сматра се једном од најнапреднијих ракета ваздух-ваздух на свету, нудећи супериорну маневарску способност и немогућности бекства у одређеним зонама у поређењу са PL-15.

Међутим, проширени домет PL-15 пружа пакистанским пилотима могућност да се сукобе са индијским авионима са безбеднијих удаљености, потенцијално надокнађујући технолошку предност напреднијих индијских платформи. Објаве на X-у спекулисале су да би PL-15 могао да изазове индијске Рафале, иако таквим тврдњама недостаје независна верификација.

Кинеске војне везе са Пакистаном, формализоване кроз деценије сарадње, продубиле су се последњих година. Кинеско-пакистански економски коридор [CPEC], инфраструктурна иницијатива вредна 62 милијарде долара, ојачала је економске везе, док су заједничка улагања попут програма JF-17 учврстила одбрамбену сарадњу.

Брза испорука ракета PL-15 од стране Кине Пакистану, како је објавио Firstpost 28. априла 2025. године, наглашава добро организован ланац снабдевања способан да брзо реагује на кризе. Ово партнерство омогућава Пакистану приступ напредном наоружању, обуци и трансферу технологије, позиционирајући га као противтежу индијској војној модернизацији.

Индија, насупрот томе, диверзификује своје добављаче, набављајући оружје од Русије, Сједињених Држава и Француске, стратегија која смањује зависност, али компликује логистику.

Откриће остатака PL-15 покренуло је дебату о стратешким намерама Кине. Снабдевањем Пакистана напредним ракетама, Пекинг не само да јача свог савезника већ и тестира своје оружје у стварном сукобу, потенцијално повећавајући своју привлачност на глобалном тржишту оружја.

Борбена употреба PL-15 могла би послужити као пример кинеских ваздухопловних способности, слично као што је амерички AIM-54 Феникс променио перцепцију ваздушне борбе 1970-их. За Индију, присуство ракете наглашава изазов супротстављања технолошки опремљеном противнику кога подржава глобална сила.

Њу Делхи је већ активирао своје руске системе противваздушне одбране С-400, домета од 40 до 400 миља (35-350 км), како би одвратио пакистанске упаде, како је известила индијска телевизија 7. маја 2025. године.

Међународне реакције на сукоб биле су опрезне, али хитне. Амерички државни секретар Марко Рубио, у саопштењу од 6. маја 2025. године, изразио је наду у брзо решење, напомињући континуирану сарадњу са индијским и пакистанским лидерима.

Катарско министарство спољних послова позвало је на дипломатска решења, упозоравајући да „свет не може себи да приушти војну конфронтацију између Индије и Пакистана“. Удари су повукли паралеле са прошлим кризама, али учешће напредног кинеског оружја уводи нови слој сложености.

Домет и могућности PL-15 могли би да приморају Индију да убрза сопствене ракетне програме, као што је Astra Mk3, или да тражи системе следеће генерације попут америчког AIM-260 JATM, који је још увек у развоју.

Историјски гледано, ракете ваздух-ваздух су обликовале модерно ратовање, од дебија AIM-9 Sidewinder у Вијетнамском рату до доминације AMRAAM у Заливском рату. Улазак PL-15 у борбу означава сличну прекретницу за Кину, чија је ваздухопловна индустрија брзо смањила јаз са западним колегама.

За разлику од ракете „Метеор“, која је имала ограничену борбену употребу, или ракете AMRAAM, која је тестирана у вишеструким сукобима, перформансе ракете PL-15 остају недоказане ван овог ангажмана.

Његова ефикасност зависи од радарског и електронског ратног система авиона JF-17, који могу заостајати за напреднијим индијским платформама. Ипак, домет ракете нуди психолошку предност, сигнализирајући Индији да Пакистан може да удари из даљине.
Људски данак у сукобу је већ очигледан. У Пакистану, слике оштећених зграда и повређених цивила подстакле су јавно негодовање, а демонстранти су палили индијске заставе, како је известио ABC News 7. маја 2025. У Индији су напади поздрављени као одлучан одговор на тероризам, а министар одбране Раџнат Синг похвалио је вођство премијера Нарендре Модија.

Ипак, смрти цивила које је пријавио Пакистан, укључујући и оне у Бахавалпуру, привукле су међународну пажњу, компликујући индијску причу о прецизном циљању. Остаци ракете PL-15 у Хошиарпуру, у међувремену, служе као опипљив подсетник на технолошке улоге сукоба.

Док се прашина слеже над Хошиарпуром, борбени деби PL-15 одјекује ван бојног поља. За Сједињене Државе одобрење Бајденове администрације за ракете AIM-120C-8 AMRAAM за Саудијску Арабију, објављено 2. маја 2025. године, одражава шири напор да се уравнотежи извоз кинеског и руског оружја.

За Индију и Пакистан, сукоб ризикује да се претвори у ширу конфронтацију, са нуклеарним арсеналима који прете катастрофом. PL-15, иако једно оружје, отелотворује пресек технологије, геополитике и ривалства које покреће ову кризу.

Пут напред остаје неизвестан. Хоће ли Индија и Пакистан деескалирати, како светски лидери позивају, или ће деби PL-15 најавити нову трку у наоружању у Јужној Азији? Улога Кине, као добављача и потенцијалног корисника, компликује једначину.

За сада, фрагменти ракете у Хошиарпуру представљају оштро упозорење: у региону пуном напетости, напредна технологија може и одвратити и провоцирати, са последицама које се шире далеко изван потконтинента.

(bulgarianmilitary.com/Бојко Николов)

БОНУС ВИДЕО - ПОНУДА НА САЈМУ АУТОМОБИЛА: Погледајте како изгледају нови модели

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕЋУ МОЋИ ДА ПРИСУСТВУЈЕМ ДОГАЂАЈИМА Држава ЕУ забранила Фицу прелет до Москве, траже се алтернативне руте

"НЕЋУ МОЋИ ДА ПРИСУСТВУЈЕМ ДОГАЂАЈИМА" Држава ЕУ забранила Фицу прелет до Москве, траже се алтернативне руте

СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо је известио да Естонија није дозволила словачком авиону за Русију да прелети преко њене територије и да се тражи алтернативни пут.

07. 05. 2025. у 21:01

ТО ЈЕ СКАНДАЛ! Орбан жестоко ударио на Урсулу фон дер Лајен због Украјине

"ТО ЈЕ СКАНДАЛ!" Орбан жестоко ударио на Урсулу фон дер Лајен због Украјине

МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан оштро је критиковао председницу Европске комисије Урсулу фон дер Лајен на друштвеним мрежама због позива Украјини да убрза приступање Европској унији.

07. 05. 2025. у 15:26

Коментари (0)

АЛБАНЦИ У ШОКУ! После шамара међународног суда лажној држави која се жалила због Србије, на Косову мук!