РИЗИК ОД ТРОМБОЗЕ, ПРОБЛЕМИ СА БУБРЕЗИМА: : Ево шта све може да се деси ако по врућини не пијете довољно воде

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

04. 07. 2025. у 15:00

ВИСОКЕ летње температуре због обилног знојења захтевају чак и повећан унос воде од уобичајеног.

РИЗИК ОД ТРОМБОЗЕ, ПРОБЛЕМИ СА БУБРЕЗИМА: : Ево шта све може да се деси ако по врућини не пијете довољно воде

Фото Shutterstock

У супротном, хронична дехидратација организма може да има озбиљне последице по здравље, нарочито код особа са хроничним болестима. Јер, вода је кључна за функционисање готово свих органа и система у телу. Код хронично оболелих, потреба за оптималном хидратацијом је још већа, јер њихова тела често функционишу под додатним оптерећењем.

Уколико не уносите довољно течности, пре свега обичне воде може да дође до појаве умора и пада енергије, јер вода је неопходна за транспорт кисеоника и хранљивих материја. Дехидратација смањује и запремину крви и проток кисеоника у мозак, што може да узрокује главобоље и осећај нестабилности. Истовремено, недостатак течности омета нормалан рад црева, јер вода омекшава столицу и подстиче перисталтику. Хронична дехидратација исушује кожу, очи, уста и нос, што повећава ризик од инфекција и нарушава баријерну функцију коже, док ниска количина воде доводи до концентрисаног урина, који може иритирати бешику и изазвати инфекције. Учестала последица је и повећње концентрације минерала у урину, што подстиче стварање камена.

Иако ове последице могу да буду озбиљне, постоје много опаснија стања која настају у организму због недовољног уноса воде:

Погоршање бубрежне функције

Код људи са хроничном бубрежном болешћу (ХББ), дехидратација додатно оптерећује бубреге. Недовољно течности смањује волумен филтрације кроз гломеруле и доводи до бржег напредовања болести, а код рањивих пацијената чак и до акутног застоја рада бубрега (акутна бубрежна инсуфицијенција). Већина токсина се избацује путем урина. Ако нема довољно воде, токсини се задржавају дуже у телу, повећавајући ризик од тровања организма.

Згушњавање крви и ризик од тромбозе

Међу оболелима од срца и крвних судова хронична дехидратација узрокује згушњавање крви. То повећава ризик од тромбозе, срчаног и можданог удара. Густа крв спорије тече и лакше ствара угрушке. Код пацијената са хипертензијом или аритмијама то може бити смртоносно.

Ментална конфузија и делиријум код старијих

На недовољан унос воде посебно реагују старије особе са неуролошким болестима (Алцхајмер, Паркинсон). Код њих чак и блага дехидратација може да изазове збуњеност, халуцинације и падове услед слабости. Многи старији људи губе осећај жеђи, па је неопходно активно их подсећати и мотивисати да уносе течност.

Поремећаји равнотеже електролита

Код пацијената са дијабетесом, болестима јетре, плућа и срца, вода је кључна за одржавање баланса натријума, калијума, калцијума и магнезијума. Губитак те равнотеже доводи до срчаних аритмија, мишићних грчева, слабости и парализа. Неравнотежа електролита неретко може да буде тиха и непрепозната док не изазове озбиљну кризу.

Повећан ниво шећера у крви

Смањен унос воде код дијабетичара повећава концентрацију глукозе у крви јер је мање течности која би је "разблажила". То може допринети хипергликемијској кризи, као и оштећењу крвних судова. Јер, тело покушава да излучи вишак шећера урином, чиме додатно губи течност, што доводи до зачараног круга.

Успорено зарастање рана и лошија отпорност на инфекције

Хронични болесници често имају слабији имунитет. Недовољна хидратација додатно успорава доток кисеоника до ткива, успорава метаболизам ћелија и отежава борбу са инфекцијама. Хидратација је основни предуслов за регенерацију ткива и рад имуних ћелија.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.

01. 07. 2025. у 11:45

Коментари (0)

ВЕЧЕРИ ТЕАТРА У СРЦУ ГРАДА: Завршен први MozzART позоришни фестивал