МУЧИ ВАС ГОРУШИЦА, СРЦЕ ВАМ ЛУПА И ЛАКО СЕ ЗАМАРАТЕ? Проверите да немате желудачну килу - Ево и како се лечи
УКОЛИКО често патите од горушице, односно осећаја печења и жарења који креће из стомака, а истовремено вам се дешава да се срце олако узлупа, имате замарање и кратак дах - могуће је да патите од желудачне киле (хијатус хернија).

Фото Shutterstock
До тог стања долази када део желуца продре у грудни кош, кроз природни отвор на дијафрагми. Желудачна кила може да буде и без икаквих симптома, али најчешће се јавља горушица. Осим горушице, чести симптоми могу да буду и враћање несварене хране из желуца, кашаљ, отежано гутање... Последице до којих доводи желудачна кила могуће је контролисти лековима, али је хируршко лечење често неизбежна опција.
У интервјуу за "Новости" др Драган Гуњић, хирург, каже да постоје три основна типа желудачне киле и да сходно типу зависи и које тегобе настају, као и које методе лечења се примењују:
- Постоји аксијална или клизајућа хернија, затим параезофагеална хернија и мешовити тип херније. Четврти тип је мешовита хернија са миграцијом још неког абдоминалног органа, поред желуца, у грудни кош, и ово су најкомплекснија стања.
По чему се разликују ове киле?
- Обично клизајуће херније проузрокују горушицу, враћање хране или киселине у једњак, кашаљ... Те киле су мање, али симптоми могу значајно да утичу на дневне активности и квалитет живота. Јер, дуготрајно излагање слузнице једњака киселим желудачним садржајем доводи до упале слузнице једњака (езофагитиса), измењеног изгледа и структуре слузнице једњака (Баретов једњак), сужења једњака које доводи до отежаног гутања, скраћења једњака, па и појаве карцинома једњака код дуготрајне нелечене болести.

Privatna arhiva
Параезофагелани и мешовити тип херније поред горушце која је ређи симптом, више доводе до болова у грудима, осећаја замарања и отежаног дисања поготово након оброка. Ово су механичке тегобе, јер желудац својим присуством у грудном кошу врши притисак на срце и плућа.
Када се установи о ком типу киле је реч, које су терапијске опције, и да ли је свако ко има желудачну килу кандидат за операцију?
- Лечење увек почиње променом животних и дијететских навика. Пре свега саветује се редукција телесне масе код гојазних пацијената, избегавање касних оброка, избегавање узимања велике количине течности након оброка и газираних пића. Тренутно водећу улогу у лечењу горушице имају лекови из групе инхибитора протонске пумпе. Они смањују продукцију желудачне киселине, али не умањују регургитацију садржаја који није кисео. Поред тога постоје разни биљни препарати и додаци исхрани који подстичу пражњење желуца, стварају баријеру на површини желудачног садржаја како би спречили враћање хране, или облажу слузницу једњака у виду заштитног филма како би смањили изложеност слузнице једњака штетном киселом садржају. Док се не исцрпе све ове терапијске опције пацијент долази на редовне контроле и може проћи више месеци или година док се не постави индикација за оперативно лечење.
Шта заправо представља индикацију за оперативно лечење?
- Хирургија је последња опција, али често неизбежна. Заправо најбољи кандидати за операцију су пацијенти који имају добар терапијски одговор на лекове из групе инхибитора протонске пумпе. Овај добар одговор директан је знак да узрок пацијентових тегоба у киселом рефлуксу. Код пацијената који не реагују на терапију морају да се ураде детаљна испитивања како би пре постављања индикације за операцију били сигирни да тегобе потичу од желудачне. Ту пре свега мислим на 24-часовно мерење киселости у једњаку, што је данас стандардна дијагностичка процедура.
Да ли је величина киле параметар за операцију?
- Код великих кила са израженим механичким тегобама, где је већи део желуца у грудном кошу, ствар је много јаснија. Ту лекови обично немају великог утицаја и операција је неизбежна. Слична ситуација је код пацијената који већ имају компликације попут упале слузнице једњака, сужење једњака и Баретов једњак.
Годинама "беже" од скалпела
КАДА је операција контраиндикована?
- Одлуку о оперативном лечењу доносе заједнички пацијент и хирург. Ово је једно од ретких стања или обољења код кога лекар и пацијент равноправно доносе одлуку о лечењу. Поједини пацијенти су спремни да годинама узимају лекове пре него се подвргну операцији. За другу групу пацијената свакодневно узимање лекова је неприхватљиво. Ту постоји и економски аспект, јер лечење лековима у трајању од пет година, достиже цену операције. Међутим, постоје и контраиндикације за примену хируршког лечења, а то је прекомерна телесна тежина. Гојазни пацијенти имају опцију да се операција изведе као баријатријска, односно након враћања желуца на своје место уради се гастрични бајпас. Тиме се решава и проблем гојазности и проблеми везани за хернију.
Којом методом се оперише желудачна кила?
- Лапароскопска операција је стандард у хируршком лечењу ове болести. Иако се не зна тачан узрок обољења, сматра се да је заједничко код свих ових пацијената слабост везивног ткива, односно склоност ка настајању хернија предњег трбушног зида, анеурзми артерија и слично. Отворена операција код ових пацијената носи огроман ризик од настајања постоперативне херније на ожиљку, те је у ери минимално инвазивне хирургије отворена (класична) операције хијатус херније неприхватљива.
Могу ли да настану компликације после те операције?
- Од општих хируршких компликација најчешће је појава постоперативног крварења. Та компликација код пажљивог хируршког рада заиста је ретка. Од специфичних компликација, најчешћа је поновна појава киле или неадекватно збринута кила на првој операцији. Компликација може да буде и последица недовољног искуства хирурга и инсистирања да се проблем реши на стандардни, унапред планирани начин, иако је ситуација на самој операцији нестандардна и понекад није предвиђена на основу преоперативне дијагностике. Имам обичај да кажем да као што не постоје два иста отиска прста, тако не постоје два иста желуца нити две исте желудачне киле. Због тога хирург мора прилагодити технику и избор реконстукције самом налазу.

ЗАСТРАШУЈУЋЕ: Удар Искандера убио 70 припадника ВСУ, објављен снимак (ВИДЕО)
РУСКА војска је нанела удар оперативно-тактичким ракетним системом „Искандер“ на камп за обуку украјинских снага у Сумској области, при чему је, према наводима Министарства одбране Русије, убијено до 70 припадника Оружаних снага Украјине (ВСУ), укључујући 20 инструктора.
20. 05. 2025. у 21:12

ИНЦИДЕНТ У ДРУГОМ КРУГУ ИЗБОРА У РУМУНИЈИ: Полиција извела председничког кандидата са бирачког места (ВИДЕО)
РУМУНСКИ председнички кандидат и лидер националистичке странке Алијанса за уједињење Румуна Ђорђе Симион и фаворит на прошлогодишњим поништеним изборима, Калин Ђорђеску, полиција је извела са бирачког места у Могошоаји (предграђу Букурешта).
18. 05. 2025. у 09:54

ХРВАТ НА УДАРУ ЗБОГ ИЗЈАВА: "Украјинцима си дао отровну торту, треба да те је срамота"
НА ИНТЕРНЕТУ не престају коментари на рачун Марка Бошњака, а све због његових изјава после Евровизије, на којој је певач ове године представљао Хрватску. Раније су се на X-у појавиле оптужбе да је вређао друге такмичаре и да је тврдио да Украјина не треба да се такмичи на Евровизији. Марко се убрзо огласио на Инстаграму и све објаснио.
21. 05. 2025. у 08:48
Коментари (0)