КАКО ДА ЗНАМО ИМАМО ЛИ ДОБАР КРВНИ ПРИТИСАК? Кардиолог открива - Кључ је у разлици
ЗА одговарајућу дијагнозу, лечење и регулацију хипертензије нису битне само вредности горњег и доњег крвног притиска, већ и њихове разлике.

Фото Shutterstock
Примаријус др Данијела Врањеш, кардиолог каже да су оптималне вредности ове разлике од 40 до 50 ммХГ, док све изнад и испод тога указује на озбиљна обољења.
- У одређеним ситуацијама може доћи до спајања, односно конвергенције горњег и доњег притиска - прича др Вранеш. - Тада је разлика између горњег и доњег притиска мања од 25 ммХг. Ово се јавља у тешким формама срчаног попуштања, али и код тампонаде срца и тесне аортне стенозе. Уколико је разлика у вредностима горњег и доњег притиска стално већа од 40 до 50 ммХг, говоримо о постојању дивергенције крвног притиска.
Докторка Врањеш објашњава да се он јавља приликом јаче физичке активности и често у трудноћи, али је показатељ и бројних патолошких стања као што су аортни залистак - аортна регургитација, дисекција, односно цепање аорте, хипертиреоидизам, бубрежна инсуфицијенција, анемија, стања хипердинамизма, попут инфекције и сепсе, интракранијално мождано крварење...

Privatna arhiva
Наша саговорница истиче да значај вредности горњег и доњег крвног притиска и њихова разлика у дијагнози и терапији, значајна не само у лечењу хипертензије, већ и многих других патолошких стања и обољења, а истовремено се мора потенцирати и адекватан начин мерења како би вредности биле реалне, а терапија оптимална.
- Савремени став Европског и Америчког удружења кардиолога је да би требало тежити што нижем крвном притиску, да не прелази 135/85ммХГ, дакле што ниже то боље - прича др Вранеш. - Мерење се мора обављати прецизно, путем одговарајућег уређаја, који увек подразумева манжетну постављену два до три центиметра изнад прегиба лакта на надлактицу. Она се могу радити помоћу дигиталних мерача притиска, али је златни стандард и даље примена сфингоманометра уз стетоскоп, када се систолни, тј. горњи притисак дефинише појавом пулса на руци док је дијастолни онај када се и последњи удар пулса више не чује.
Еластичност крвних судова
ИАКО се под хипертензијом подразумева повишен систолни крвни притисак, удружен са високим дијастолним, може да постоји и изолована систолна хипертензија, односно само повећање такозваног горњег крвног притиска.
- Ово стање се најчешће виђа код особа старијих од 70 година и може да буде последица многих кардиоваскуларних обољења, али је, у суштини, примарни узрок губитак еластичности артеријских крвних судова који се не могу довољно растегнути током контракције срчаног мишића - каже др Данијела Врањеш.
У последњих неколико година, каже др Врањеш, посебно се истиче важност не само адекватног мерења крвног притиска код лекара у замраченој, тихој просторији најмање три пута са размацима од два минута, најмање 15 до 20 минута након јела или било које физичке активности, већ мерење преко посебног апарата који током 24 сата анализира вредности притиска (ABPM - ambulatory blood pressure monitoring, ХОЛТЕР КРВНОГ ПРИТИСКА 24х). То би требало да прати и вишеднево мерење у кућним условима (HBBPM - homebased bloodpressure monitoring).
- Ова мерења ван амбуланте су од великог значаја како би се поставиле дијагнозе тзв. хипертензије белих мантила (када су вредности КП више код лекара, али нормалне у кућним условима), али и маскиране хипертензије (када су вредности у ординацији у нормалном опсегу, али се током праћења путем понављајућих мерења холтером или код куће региструју повишене вредности) - каже др Врањеш.
Препоручујемо

МАЊЕ СОЛИ, ВИШЕ ВОДЕ: Придржавајте се ових пет правила да бисте имали здраве бубреге
13. 03. 2025. у 06:45

ШПАНИЈА ПРОГЛАСИЛА ВАНРЕДНО СТАЊЕ
МИНИСТАРСТВО унутрашњих послова Шпаније прогласило је ванредно стање након данашњег нестанка струје.
28. 04. 2025. у 21:32

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО КРАЈ: Коме је припао дворац у Бечу? Развели се Тони и Драгана
ПЕВАЧИЦА Драгана Мирковић и бизнисмен Тони Бијелић званично су се развели након 25 година брак.
30. 04. 2025. у 12:32
Коментари (0)