ЗАШТО СУ ЉУДИ ПОЧЕЛИ ДА ГОВОРЕ? Откриће које ће вас изненадити
ОТКРИЋА би једног дана могла помоћи у идентификацији и лечењу проблема везаних за говор, рекли су истраживачи.

Foto: Shutterstock
Научници су идентификовали одређени ген за који тврде да би могао бити повезан са древним пореклом говорног језика, који је био кључан за опстанак људи.
Говор нам је омогућило да делимо информације, координирамо активности и преносимо знање, што нам је дало предност у односу на изумрле рођаке попут Неандерталаца и Денисоваца.
Ново истраживање, објављено у часопису Натуре Цоммуницатионс, сугерише да би варијанта протеина која се налази само код људи могла помоћи у развоју новог начина комуникације.
- То је добар први корак ка истраживању специфичних гена који могу утицати на развој говора и језика - рекла је Лиза Финестацк са Универзитета у Минесоти, која није била укључена у истраживање.
Оно што научници сазнају можда ће једног дана помоћи људима са проблемима у говору.
Генетска варијанта коју су истраживачи проучавали била је једна од различитих варијанти гена "који су допринели појавама Хомо сапиенса као доминантне врсте, какви смо данас", рекао је др Роберт Дарнел, један од аутора студије.

Фото: Фрее Имагес Пиxабаy
Дарнел проучава протеин – назван НОВА1, који је познат као кључан за развој мозга – још од почетка 1990-их.
За најновије истраживање, научници у његовој лабораторији на Рокфелер универзитету у Њујорку користили су ЦРИСПР технологију за уређивање гена како би заменили НОВА1 протеин пронађен код мишева са искључиво људском варијантом, како би тестирали стварне ефекте генетске варијанте.
На њихово изненађење, то је променило начин на који су животиње вокализовале када су дозивале једна другу.
Бебе мишеви са људском варијантом сијале су другачије од својих нормалних вршњака када је њихова мајка пришла. Одрасли мужјаци мишева са овом варијантом звиждали су другачије од својих нормалних рођака када су видели женку у еструсу.
Оба су то случаја у којима су мишеви мотивисани да „говоре“, рекао је Дарнел, „и говорили су другачије“ са људском варијантом, што илуструје њен улогу у говору.
Историја говора и генетике
Ово није први пут да је ген повезан са говором. Године 2001, британски научници су рекли да су открили први ген који је повезан са поремећајем језика и говора.

Назван ФОXП2, био је означен као људски ген за језик. Међутим, иако је ФОXП2 повезан са људским језиком, показало се да варијанта код модерних људи није била јединствена за нас. Каснија истраживања су показала да је та варијанта дељена и са Неандерталцима.
С друге стране, варијанта НОВА1 код модерних људи налази се искључиво у нашој врсти, рекао је Дарнел.
Присутност генетске варијанте није једини разлог због којег људи могу да говоре. Способност говора такође зависи од ствари као што су анатомске карактеристике људског грла и области мозга које раде заједно како би омогућиле људима да говоре и разумеју језик.
Дарнел се нада да ће недавни рад не само помоћи људима да боље разумеју своје порекло, већ и на крају довести до нових начина лечења проблема везаних за говор.
Финестацк је рекла да је вероватније да ће генетска открића једног дана омогућити научницима да врло рано у животу детектују који би људи могли имати потребу за интервенцијама везаним за говор и језик.
- То је свакако могућност - рекла је она.
(Јуронјуз)
БОНУС ВИДЕО:
Волонтер НУРДОР-а коме је са 15 година случајно откривен карцином

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ХАОС И ДРАМА НА САБАЛЕНКИНОМ МЕЧУ: Свађа. прозивке и на крају одлазак без руковања (ВИДЕО)
БЕЛОРУСКИЊА Арина Сабаленка савладала је Марту Костјук из Украјине за пласман у полуфинале мастерса у Мадриду, а то је било све само не обичан меч.
01. 05. 2025. у 09:30
Коментари (0)