САД ЈЕ ЛАКШИ КОВИД НЕГО ГРИП: Амбуланте пуне, а грађане ломи и стомачни вирус
ПРИТИСАК на лекарске ординације ових дана полако јењава у односу на прве дане нове године, ипак и даље је пуно болесних.

Фото Shutterstock
Доктор Бранислав Јовановић, начелник Службе за заштиту здравља одраслих Дома здравља у Ваљеву, каже да у овој установи лекар по смени прегледа око 30 пацијената. Од тог броја трећина је позитивна на ковид, код трећине се сумња на грип, док преостала трећина има стомачне тегобе.
- Тегобе варирају од пацијента до пацијента, ипак, угрубо може да се направи разлика између ковида и грипа - прича наш саговорник. - Код ковида углавном доминира температура од 37 до 38 степени Целзијусових и малаксалост, док грип по правилу прати висока температура до 40, болови у мишићима и зглобовима.
Наш саговорник каже да код пацијената са стомачним тегобама преовлађују мучнина, осећај гађења на храну, проливасте столице, општа слабост, али нема повишене телесне температуре.
- Лекар процењује када ће пацијента да упути на анализу крвне слике, рендген или тестирање на ковид - прича др Јовановић. - Доступна нам је сва дијагностика, а као и у свим другим домовима здравља пацијенти са температуром се упућују у амбуланту за респираторне тегобе.
Изабрани лекари су сагласни да сада доминантан сој ковида не даје тежу клиничку слику и да се врло ретко дешава да пацијент мора да буде упућен на болничко лечење, као у време делта соја.
Три соја у циркулацији
У НАШОЈ земљи до сада су потврђени типови вируса грипа А(Х1)пдм09, А(Х3) и Б, и то на територији Јужнобачког, Колубарског, Мачванског, Јужнобанатског, Поморавског, Браничевског, Борског, Златиборског, Нишавског, Сремског округа, на територији Града Београда, као и на територији надлежности Завода за јавно здравље Косовска Митровица. Вирус грипа се пон епидемиолошкој скали шири средњим интензитетом, а највише оболелих је у узрасту до четири године.
- И у случају грипа и ковида саветујемо симптоматску терапију, а на располагању имамо и неке антивирусне лекове - каже др Јовановић.
Било да је реч о ковиду или грипу, обавезан део терапије подразумева мировање. И једна и друга инфекција може да доведе до упале бронхија и плућа. Вирусни бронхитиси, зависно од изазивача, понекад могу да буду праћени и боловима у мишићима и зглобовима и исцрпљеношћу, а веома брзо могу да "пређу" у бактеријске. Савет је да пацијент узима већу количину течности, да би лакше искашљавао секерет.
Вируси могу да доведу и до упале главне дисајне цеви - трахеје. У том случају главни симптом је упоран кашаљ који се може лечити инхалацијама кортикостероидима, уз доста течности. У теорији, организам би и сам могао да обнови слузокожу трахеје, али би то трајало месецима.

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ХАОС И ДРАМА НА САБАЛЕНКИНОМ МЕЧУ: Свађа. прозивке и на крају одлазак без руковања (ВИДЕО)
БЕЛОРУСКИЊА Арина Сабаленка савладала је Марту Костјук из Украјине за пласман у полуфинале мастерса у Мадриду, а то је било све само не обичан меч.
01. 05. 2025. у 09:30
Коментари (0)