И СПОМЕНИК ЗА ДЕЦОМ ПЛАЧЕ: Обележена 33. годишњица смрти 12 тек рођених беба у Бањалуци, којима није могао да се допреми кисеоник
ПОЛАГАЊЕМ венаца и цвећа на спомен-обележје "Живот" у центру Бањалуке данас су обележене 33 година од смрти 12 беба у Клиничком центру у Бањалуци, које су умрле због недостатка кисеоника за инкубаторе.

Фото: С. Мишљеновић
Сваку шансу да преживе тек рођеној деци одузели су белосветски моћници, који нису допустили доставу кисеоника из Београда у тадашњи Клинички центар Бањалука. Тај злочин српски народ никада неће ни заборавити, ни опростити, смрт тек рођене деце остаће вечни ожиљак, поручено је из Бањалуке.
Председник Републике Српске Милорад Додик истакао је да је смрт 12 бањалучких беба национална трагедија за српски народ, а вечна срамота и грех белосветских моћника чија је рука зла забранила лет спаса за ова недужна бића.

Фото: С. Мишљеновић
- Снага једног народа мери се прво у породилиштима и броју новорођене деце. Тог 22. маја 1992. године, та наша снага убијена је у бањалучком породилишту када је извршен злочин над злочинима, када је малим бићима, самовољом бездушних странаца, забрањено право на први удах и право да живе - истакао је Додик.
Председник РС је нагласио да је кисеоник био спас за недужну децу, која су се борила за живот и ваздух, не сањајући да у овоме свету постоје зли људи који ће им то ускратити својом самовољом.
Слађана и Марко
ОДЛУКОМ Савета безбедности УН у мају и јуну 1992. године били су забрањени међународни летови, чак и они са боцама кисеоника из Београда за Бањалуку, због чега је преминуло 12 тек рођених беба које су биле у инкубаторима. Прва беба умрла је 22. маја 1992. године, након чега је уследила агонија и смрт осталих беба. До 19. јуна исте године у Бањалуци је умрло 12 беба, које су постале симбол кршења људских права и нељудскости међународне заједнице. Тринаеста беба Слађана Кобас, битку за живот изгубила је са 14 година, а четрнаестој беби Марку Медаковићу недостатак кисеоника оставио је последице за цели живот.
- Убијали су нас, бомбардовали, покушавали да нас униште, али ми и данас стојимо поносно поред дечјих хумки, наших највећих малих а великих хероја протеклог Одбрамбено-отаџбинског рата. Једино што данас можемо поручити тим нехуманим људима који су узели себи за право да одлучују о животу и смрти јесте: децу вам никада нећемо опростити нити заборавити - поручио је Додик.
Жељка Тубић, секретар Удружења "12 беба", и мајка једне од њих, казала је да је ово период када српски народ, нажалост, обележава многе годишњице страдања.
- За нечије злочине сви смо проглашени кривима, па су одлучили да нашој деци ускрате право на живот. Тог дана ми мајке нисмо ни слутиле шта нас чека. Њима смо сви били криви, само зато што живимо у Републици Српској. Поред свих апела и молби да се кисеоник достави, те 1992. године почињен је злочин за који је чуо цели свет: убијено је наших 12 беба. Данас, 33 године касније, наше бебе стоје на бранику отаџбине и управо њихова жртва била је знак да Војска Републике Српске мора кренути у нашу одбрану - поручила је Тубићева.

Фото: С. Мишљеновић
Отац прве преминуле бебе, Милорад Ђукелић из Мркоњић Града, рекао је да је радио у Москви када му је јављено да му је тек рођени син Ненад преминуо.
- Био сам полумртав када су ми јавили, та вест ме готово убила, за 22 дана сам смршао 26 килограма - рекао је Ђукелић.
Драгица Комљеновић из Кнежева, мајка девојчице која је живела 14 дана, рекла је да ни после 33 године од када су деца страдала, правде нема:
- Не могу описати какве су то емоције. Имам двоје деце, али када дође мај, толико ми буде тешко да немам речи да то опишем. То само ми родитељи знамо.
Акција "Коридор живота"
АГОНИЈА умирања беба у бањалучком породилишту је прекинута најважнијом акцијом Војске Републике Српске у протеклом рату у БиХ, када је у јулу 1992. пробијен коридор и спајање бањалучке регије са осталим деловима Републике Српске и Србијом и кренуо је транспорт робе и медицинске опреме. Ова акција Војске РС носи назив и "Коридор живота", а генерали и команданти који су водили ову акцију су увек наглашавали да је смрт бањалучких беба био главни окидач да се Српска споји са Србијом те 1992. године.
Градоначелник Бањалуке Драшко Станивуковић казао је да сваки споменик нешто говори, али да овај у Бањалуци - плаче.
- Плаче јер прича о 12 беба које је требало да упознају свет. О 12 живота који су могли да буду, али нису јер им то није дозвољено. Плаче и због међународне заједнице, оне исте која данас говори о људским правима, а тада је остала нема. Само један позив, само једна одлука могла је спасити животе. Није се радило само о тих 12 беба - то је значило 12 детињстава, 12 одрастања, 12 будућности. Данас би свако од њих требало да има свој живот, своје снове, своје породице. Али то им није дозвољено. И зато овај споменик не ћути, он вечно плаче - казао је Станивуковић.

НЕЗАПАМЋЕНА ГЛУПОСТ НА ФРОНТУ: Украјински војник ушао у кућу коју држе руске снаге само због једне ствари
БОРАЦ украјинских оружаних снага грешком је ушао у кућу у доњецкој Новооленовки, коју су заузели руски војници, након чега је заробљен, рекао је данас припадник руског 33. мотострељачког пука групе снага Центар Мурат Гаџикурбанов.
22. 05. 2025. у 21:27

ЈОКИЋ ЋЕ И ГРАТИ ЗА СРБИЈУ НА ЕВРОБАСКЕТУ? Бићемо сила на Европском првенству, ово је потврда!
Полако се клупска кошаркашка сезона приводи крају и фокус се пребацује на предстојећи Евробаскет где би могао да заигра и Никола Јокић!
22. 05. 2025. у 22:47 >> 22:47

Цеца одговорила на оптужбе Ханке Палдум
ПЕВАЧИЦА Ханка Палдум недавно је оптужила колегиницу Светлану Цецу Ражнатовић да јој је без питања узела песме.
22. 05. 2025. у 11:07
Коментари (0)