ВОЈСКА СРПСКЕ ЈОШ МАРШИРА У СРЦИМА БИВШИХ БОРАЦА И НАРОДА: Бањалука обележава годишњицу оснивања војних формација републике 1992. године
ДОК су увелико трајали ратни злочини хрватских и муслиманских војних формација над српским цивилима широм БиХ, а који су почели половином 1991. године и када је све личило да ће се поновити Јасеновац, Доња Градина, Пребиловци и други логори смрти, посланици првог сазива Народне скупштине РС усвојили су историјски документ - закон о Војсци Републике Српске, на Дан Светог Василија Острошког, 12. маја 1992.

Фото Б. Здриња
Тако је и званично настала ВРС која ће у наредне три године да брани и одбрани српски народ у БиХ, на челу са првим председником РС Радованом Караџићем као врховним командантом и генералом Ратком Младићем као главним комадантом Војске РС. Само што је основана Војска РС уследила је и битка свих битака која је одредила ток рата и ударила темеље опстанка РС.
То је била битка "Коридор 92" којом је требало да буде спојен западни део РС и Републике Српске Крајине, са матицом Србијом и да на том путу буду поражене хрватске и муслиманске снаге које су заузеле Посавину и Семберију и сваким даном убијали све више српских цивила и пунили логоре заробљенима. Ситуација је била критична, у бањалучком породилишту умирале су бебе јер светски моћници нису дозвољавали да авиони доставе кисеоник па је одлука морала да буде донета: председник Караџић и генеррал Младић покренули су операцију "Коридор" која је за становништво обе Крајине значила живот.

Фото Б. Здриња
Омогућила је поново успостављање снадбевања храном, струјом, доставу лекова. Шеф операције био је тадашњи командант Првог крајишког корпуса генерал Момир Талић.
- Хоћу коридор до Видовдана, па макар био козја стаза. Нећу да деца умиру!
Том наредбом, генерал Талић издао је наређење тадашњем команданту тактичке групе један Новици Симићу, и почела је историјска операција. Тачно на Видовдан 28. јуна 1992. уз невероватно херојство војника Српске на подручју Посавине, поражене су хрватске и муслиманске снаге и омогућено је спајање западних делова Српске и РСК са Србијом.
Поред Симића другом тактичком групом је командовао Миле Новаковић, трећом Славко Лисица, а четвртом потпуковник Радмило Зељаја. Акција "Коридор" је завршена 7. октобра 1992. године када је ослобођен Брод и када су остварени сви циљеви.
Војска РС извела је након тога на стотине успешних акција одбране српског народа на подручју Српске и дочекала потпис Дејтонског споразума 1995. и међународно признавање Републике Српске. Кроз Војску Републике Српске је прошло 210.000 бораца, а 23.801 њен припадник положио је живот у одбрамбено-отаџбинском рату. Иако Војска РС формално не постоји од 1. јануара 2006. године када је ушла у састав Оружаних снага БиХ, њено војно наслеђе и идентитет од тада негује Трећи пешадијски (Република Српска) пук, а 12. мај и данас се слави у РС као Дан Војске Републике Српске.

Фото СРНА
У историји ће остати записано да је ВРС настала као последња војна формација у БиХ, јер су већ увелико муслимани и Хрвати имали своје војске и почели са масовним убиствима и прогоном српског живља. ВРС још није била основана кад су ХВО и муслимански војници почели да отварају логоре по Посавини и србосецима кољу Србе. Слободан Жупљанин, председник Организације старешина Војске РС за "Новости" каже да ће Република Српска и српски народ и ове године достојанствено обележити Дан Војске Републике Српске.

Новица Симић, Фото Vikipedija
- Српски народ је у миру створио Српску, а ВРС ју је одбранила и очувала у одбрамбено-отаџбинском рату. Срби су увек у својој историји водили ослободилачке ратове, јер је слобода за нас највећа вредност без које нема ни народа ни државе. Српском народу и српској војсци су наметани ратови у којима је прећено и физичким истребљењем и нестанком са вековних огњишта. У последњем одбрамбено-отаџбинском рату, ВРС је дала немерљив и одлучујући допринос очувању Републике Српске. У неравноправној борби са много надмоћнијим непријатељем - војним и паравојним формацијама муслиманског и хрватског народа потпомогнутим припадницима злочиначког НАТО, ВРС је извојевала бриљантне војне победе и натерала заједничког непријатеља да спас потражи у мировним преговорима. Током крвавих ратних догађаја непријатељ је показао сву нечовечност чинећи бројне злочине над српским цивилима и војницима - поручује Жупљанин.
- Да је ВРС, којим случајем, била војнички поражена у протеклом одбрамбено-отаџбинском рату никада не би ни дошло до Дејтонског мировног споразума. Муслиманско-хрватске снаге заједно са снагама НАТО нису успеле да победе ВРС и српски народ, па су као једини излаз видели мировни споразум у режији тзв. међународне заједнице, који их је спасио од потпуног војног слома. И зато, успомена и сећање на ВРС и њене борце никада не сме престати.
Херој Споменко Гостић
СПОМЕНКО Гостић, један је од најмлађих бораца Војске Републике Српске, а у 14. години погинуо је 20. марта 1993. на Озрену. Споменко је један од 1.418 српских омладинаца који су у рату погинули или повређени. О Споменковом животу и ратном путу снимљен је и документарац и написана књига. Иако су прошле три деценије од смрти храброг дечака, његово име не бледи, као ни све што је урадио за само 14 лета. Споменко је погинуо приликом гранатирања положаја ВРС, на брду Висићи, а само два месеца раније одбио је понуду Предрага Симикића да са њим оде у Париз, где би га удомио, школовао и омогућио нормалан живот.
Напротив, чување традиције ВРС и српског борца мора бити сваким даним све снажније до поновног успостављања војске у Републици Српској. Генерације које су стварале Републику Српску и ВРС носе највећу одговорност за њихово очување и враћање ВРС у уставно-правни систем. Ни по коју цену не смеју дозволити непријатељима, плаћеницима и издајницима да угрозе опстанак Републике Српске спречавајући враћање ВРС својој Републици и народу.
Председник Радован Караџић и генерал Ратко Младић су најзаслужнији за то што је војска РС одбранила и сачувала српски народ и Републику Српску, истиче Радан Остојић, председник Борачке организације РС:

Фото РТС

СЕЋАЊЕ Сцене из филма "Коридор", најчувеније операције ВРС која је успешно завршена 1992. године, Фото РТС

Фото РТС
- Колико су год биле тешке битке по ратиштима, где је командовао наш генерал Младић тако су биле и тешке политичке утакмице које је водио председник Караџић. За нас борце војске Републике Српске они ће увек бити хероји и нико нас никада неће убедити у лажи које су им стављене на терет и због којих су утамничени. И након више од три деценије сваки борац који је носио њену униформу је поносан што је био војник ВРС.
Помоћник министра за борачко-инвалидску заштиту Небојша Видаковић додаје да је Војска РС у четворогодишњем рату бранила територије на којима је српски народ вековима живео, право на живот, своју веру, достојанство и слободу.
- Борци ВРС током Одбрамбено-отаџбинског рата успешно су водили многе битке, од којих се посебно истичу она за Коридор, одбрана Сарајевско-романијске регије, западних граница Републике Српске, Подриња и Митровданске офанзиве - истакао је Видаковић.

Биста Миомир Талић, Фото Глассрпске
Он је подсетио и да је Скупштина Српске Републике БиХ на седници од 12. августа 1992. године донела одлуку о промени имена у Република Српска, те је у складу са том одлуком промењен и назив Војска Републике Српске.
- Основу ВРС чинио је Главни штаб и шест корпуса, Први и Други Крајишки корпус, Источно-босански корпус, Сарајевско-романијски корпус, Херцеговачки корпус, Дрински корпус, Ваздухопловство и противваздушна одбрана - напоменуо је Видаковић.
Најзначајније
Најзначајније битке ВРС су биле: Операција "Коридор 92", "Митровске битке", Операција "Садејство", Операција "Лукавац 93", Операција "Дрина", Операција "Звезда", Операција "Штит 94", Операција "Уна", Операција "Јужни потез", Операција "Вагањ"....
И командант касарне "Билећки борци" Александар Ћосовић, истиче за наш лист да је Војска РС 12. маја настала у веома тешком времену и поднела огромне жртве, због чега је наша дужност да се сећамо свих бораца:
- Због тога смо као припадници Трећег пешадијског (Република Српска) пука дужни да негујемо традицију ВРС и да се сећамо свих бораца који су дали своје животе за отаџбину, огроман допринос у настанку и одбрани Српске. Зато је неопходно ове истине преносити и наредним генерацијама.

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"
У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.
11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?
РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.
10. 05. 2025. у 12:06

БИЛИ КАО БРАЋА ТРИДЕСЕТ ГОДИНА: Дејо поцепао слику с њим - некадашњи репрезентативац открио разлоге свађе
ЛЕГЕНДАРНИ фудбалер Дејан Савићевић пре неколико година поцепао је фотографију са некадашњим саиграчем и великим пријатељем Бранком Брновићем.
11. 05. 2025. у 10:29
Коментари (0)