ДА СЕ У БОРАЧУ ОПЕТ ЧУЈЕ ДЕЧЈА ГРАЈА: Дејан Милошевић оживео дедовину и од ње плацеве поклањао заинтересованим породицама

Д. Матовић

30. 01. 2024. у 13:55

ПРЕ десет година Дејан Милошевић (50) је почео да сређује своју дедовину. Стицајем околности, 60 година нико на том имању у селу Борач, надомак Кнића, није живео. Опустела су и остала имања. Он није желео да се огњишта у овом селу, као многа у Србији, заувек угасе. Купио је два и по хектара земље и почео да поклања плацеве. Данас је ту никло десетак кућа и викендица, за оне који с породицама стално живе у Борачу и оне који долазе повремено, на одмор.

ДА СЕ У БОРАЧУ ОПЕТ ЧУЈЕ ДЕЧЈА ГРАЈА: Дејан Милошевић оживео дедовину и од ње плацеве поклањао заинтересованим породицама

Privatna arhiva

- Догодило се спонтано - прича нам Милошевић. - Хтео сам да покушам да спасем Борач, наше село, Шумадију. Дедовина се не продаје, зато сам купио земљу и испарцелисао је на 25 делова неправилног облика и површина. Дошла је корона и за мене у том тренутку непремостиви проблеми. Катастар није радио, нотари такође, а мој једини услов је био да људи преведу на себе плацеве које сам им поклонио и да на свом имању изграде свој кров над главом.

Privatna arhiva

 

Поглед на пола Шумадије

КО ће коме бити комшија, Дејан није хтео да одређује, већ је то препустио новим власницима:

- Дошли су из Варварина, Крагујевца, Београда, Параћина, Ивањице... Ко је могао да замисли да ће се овде тражити ар земљишта више. Највише им се свиђају мир, тишина и поглед. Ово је златни врх, одавде се види више од пола Шумадије, Гледићке планине, Рудник, Гоч и Гружанско језеро. Без обзира на годишње доба, овде је ружа ветрова. То је немерљиво.

Први плац је поклонио пријатељу, а за неколико дана кренула је помама на друштвеним мрежама. Тражио се плац више... За неколико година, Дејан и његове комшије успели су да на земљишту препуном корова ураде комплетну инфраструктуру и путеве, да ископају артески бунар, септичке јаме...

- Моја породица је у почетку била скептична, нису веровали да ћу успети да остварим оно што сам наумио - каже Дејан. - А само сам желео да нам Шумадија не постане шума и да се у засеок Поповићи и у село Борач врати дечја граја. Радује ме што су дошли и млади. Пуно је деце и младих, од једне до 18 година, а верујем да ће се једног дана овде играти и њихова деца. Надам се да сам своје комшије усрећио, а мени ће се то вратити на неки други начин. А и да се не врати. Тиме се не оптерећујем.

Privatna arhiva

 

Великодушни домаћин ради у ЈКП "Шумадија", а бави се и сезонским пословима. Има сина и ћерку.

- Овде је природа била дарежљива - поносан је Дејан. - Окружени смо планинама, а нисмо далеко од Крагујевца, Тополе, Горњег Милановца, Краљева, Чачка и Кнића. Све овде има своју причу. Кућа мог прадеде је била урушена, па сам је обновио. Данас је моје место пребивалишта у њој. Сваки дан навучем вунене чарапе и идем у Крагујевац на посао. Сигуран сам да ће у Борачу поново нићи мали град, као некада у средњем веку када је овде своју резиденцију имао деспот Стефан Лазаревић. И није само он обитавао у овом крају, ово место се везује и за цара Душана, кнеза Лазара, Радича Поступовича и Милоша Обреновића.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЖАС НА ДУНАВУ: Сударила се два брода, има мртвих, трага се за несталима

УЖАС НА ДУНАВУ: Сударила се два брода, има мртвих, трага се за несталима

ДВЕ особе су погинуле, а пет се води као нестало када су се два брода сударила на Дунаву, код мађарског града Вероце, око 50 километара северно од Будимпеште, саопштила је данас полиција.

19. 05. 2024. у 12:04

КО ЈЕ ЦРВЕНИ КОМАНДАНТ? Једини Србин генерал Црвене армије - Лењин му био захвалан, страдао од Стаљинове руке (ФОТО)

КО ЈЕ ЦРВЕНИ КОМАНДАНТ? Једини Србин генерал Црвене армије - Лењин му био захвалан, страдао од Стаљинове руке (ФОТО)

ИСТОРИЈА Совјетског Савеза, светске суперсиле 20. века, упамтила је бројне хероје, борце, официре који су својим јунаштвом и резултатима задивили свет. У периоду када се СССР тек стварао и уздизао, значајан помена био је и допринос једног Србина, Данила Срдића (1896-1937), првог и јединог Србина који је био генерал Црвене армије. Ово је његова прича.

20. 05. 2024. у 11:53

Коментари (0)

Знамо где провести лето, пријатно и повољно! Проверите!