ТРАДИЦИОНАЛНИ ТУРСКИ РЕЦЕПТ ЗА САРМИЦЕ ОД ЗЕЉА: Хармонија укуса у сваком залогају

Јована Васић

26. 02. 2025. у 09:00

Овај традиционални специјалитет одише богатим укусима и савршеним спојем зачина.

ТРАДИЦИОНАЛНИ ТУРСКИ РЕЦЕПТ ЗА САРМИЦЕ ОД ЗЕЉА: Хармонија укуса у сваком залогају

Фото: Јутјуб принтскрин/Jelajelena Petrovic

Састојци:

  •  Листови зеља 300 г – око 70 – 80 листова
  • 1 шоља пиринча балдо или арборио
  • 2 главице лука ситно исецкане 400 гр
  • Маслиново уље, 150 мл
  • Пињоли, 25 г
  • Црна рибизла, сушена, 25 г – 2 кашичице
  • Млевени цимет, 1 кашичица
  • Млевени пименто, 1 кашичица
  • Сува мента, 2 кашићице
  • Црни бибер, 1/2 кашичице
  • Шећер, 2 кашичице
  • Со, 2 кашичице
  • 1 шоља воде, 200 мл
  • Лимунов сок, ½ лимуна, 2 кашике
  • Копар, сецкани, 1/2 шоље
  • Першун, сецкани 1/4 шоље (опционо)
  • Кришке лимуна и екстра девичанско маслиново уље за украс

Припрема:

Потопите пиринач у слану топлу воду на 1 сат, оперите и исперите док вода не буде бистра. Потопите и листове зеља у воду на 1 сат; оперите, исперите и оцедите. Ако користите свеже / некуване листове или ако нису мекани, бланширајте у кипућој води 2 минута
Лук врло ситно исецкати. У тигању загрејати 100 мл маслиновог уља и пржити пињоле док не порумене. Додајте лук и пржите 15 минута уз стално мешање док не омекша и не постане светлобраон. Додајте пиринач и пржите 2-3 минута уз лагано мешање. Додајте рибизле и мешајте још 1-2 мин.
Додајте зачине: цимет, пименто, нану, црни бибер, шећер и со. Промешајте  да се сви састојци сједине и додајте 1 шољу вреле воде и 2 кашике лимуновог сока. Покријте поклопцем и кувајте док се вода не упије. Искључите ринглу и пребаците фил у чинију или плех да се охлади.
Када се прохлади додати сецкани копар и першун и измешати да се сједини и оставити на страну. Положите листове, сјајном страном надоле, грубом страном са венама окренутим нагоре. Одрежите врх стабљике и додајте 1 кашичицу фила на средину листова. Преклопите странице листова у средину и уролајте лист да умотате фил у цилиндар. Ставите неколико празних листова  на дно великог лонца и покапајте мало маслиновог уља.
У шерпу распоредите сарме и на њих додајте пар кришки лимуна. Покријте тешком плочом која стане у лонац и лагано притисните. Додајте 50 мл маслиновог уља на врх и додајте врелу воду док умотани листови не буду мало потопљени (око 300 мл). Покријте поклопац и укључите ватру и када прокључа пребаците на нижу ватру и кувајте 40 – 45 мин.
Оставите да одстоји најмање 15 минута пре сервирања или послужите хладно. Пре сервирања украсите кришкама лимуна и покапајте екстра девичанско маслиново уље.

(glossy)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП УПУТИО ПИСМО ОРБАНУ: Ево шта му је поручио

ТРАМП УПУТИО ПИСМО ОРБАНУ: Ево шта му је поручио

ПРЕМИЈЕР Мађарске Виктор Орбан објавио је на друштвеној мрежи Икс писмо које је добио од Доналда Трампа, у којем председник Сједињених Америчких Држава истиче да су односи САД и Мађарске јачи него икада и да се заснивају на заједничким вредностима.

09. 01. 2026. у 10:22

ПОКРЕНУТА ДВОСТРУКА ДИПЛОМАТСКА ОФАНЗИВА: Страх због Гренланда преплавио Европу, лидери сада имају нову тактику

ПОКРЕНУТА ДВОСТРУКА ДИПЛОМАТСКА ОФАНЗИВА: Страх због Гренланда преплавио Европу, лидери сада имају нову тактику

ЕВРОПСКЕ владе покренуле су двоструку дипломатску офанзиву како би убедиле председника САД Доналда Трампа да одустане од својих претензија према Гренланду - кроз лобирање у Вашингтону и притисак на НАТО да отклони безбедносне забринутости америчког председника.

09. 01. 2026. у 13:11

ВОДИТЕЉКА ОТКРИЛА ИСТИНУ О ЦЕЦИ И ЧЕДИ: Умешан и Александар Кос - шта се дешавало између политичара и певачице

ВОДИТЕЉКА ОТКРИЛА ИСТИНУ О ЦЕЦИ И ЧЕДИ: Умешан и Александар Кос - шта се дешавало између политичара и певачице

БЛИЗАК пријатељ и сарадник Чедомира Јовановића, Александар Кос, последњих месеци нашао се у жижи интересовања јавности. О његовом професионалном ангажману, али и приватном животу, у последње време све се чешће спекулише, док је јавности и даље мало познато чиме се заправо бави и какав је његов пут био до позиције на којој се данас налази.

09. 01. 2026. у 08:42

Коментари (0)

СУПРУГА ГОРАНА КИЧИЋА: Природна лепотица - ретко се појављује у јавности (ФОТО)